Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 2000 rekonstruktorów przyjechało do Wolina!

Paweł Ukraiński
Festiwal odbywa się na terenie skansenu Centrum Słowian i Wikingów, który jest rekonstrukcją zabudowy sprzed 1000, tworzoną na podstawie badań archeologicznych. Zwiedzić więc przy okazji można ponad 20 zamieszkanych przez odtwórców chat.

Ponad 2500 rekonstruktorów z 30 krajów świata, w barwnych, pieczołowicie odtworzonych strojach zjawiło się, aby wziąć udział XXIII Festiwalu Słowian i Wikingów! - Osiągnęliśmy rekord! Jestem pod ogromnym wrażeniem niezliczonej liczby osób znajdujących się na tym placu. Dziś, symbolicznie stolica Pomorza Zachodniego wraca do Wolina - podkreślał w czasie otwarcia wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Hasło tegorocznego festiwalu „Od szkutnika do chąśnika” jest odniesieniem zarówno do budowy łodzi, żeglarstwa, ale także wszelkich rzemieślników, których praca była jednakowo istotna i konieczna, aby łódź mogła popłynąć w rejs, czyli poczynając od samego szkutnika – cieśli budującego łodzie, po przez kowala wykonującego nity do łączenia planek tworzących burty, powroźnika skręcającego liny do ożaglowania, tkaczki, które przędły nici i tkały materiał na żagiel, aż po historyczne metody przygotowania i konserwacji jedzenia na dalekie, morskie podróże.

Tradycyjnie w czasie Festiwalu, każdego dnia będą odbywać się wielkie bitwy na prawie 700 wojów, między armią Jomsborga a najeźdźcami. Będzie można także zobaczyć wiele inscenizacji wydarzeń i obrzędów historycznych przygotowanych na podstawie zapisów z kronik wczesnośredniowiecznych, pokazy dawnych rzemiosł, między innymi: garncarstwa, jubilerstwa, wikliniarstwa, tkactwa, skórnictwa, produkcji filcu, bicia monet, snycerstwa, pokazy dawnej kuchni oraz występy grup muzyki i tańca dawnego, regaty replik łodzi Słowian i wikingów, bitwę morską, przeciąganie liny łodziami, zdobywanie grodu i wiele innych. Liczne są także konkursy i zabawy, w których biorą udział także turyści: konkurs łuczniczy czy konkurs na najdostojniejszą brodę wikinga.

Co jeszcze dziś w programie?

13.00 -16.00 Świątynia otwarta jest dla turystów
Kapłan przeprowadzi wróżby, dokona postrzyżyn, złoży w ofierze przyniesiony symboliczny dar…
13.00 Cały Wolin Czyta Dzieciom – głośne czytanie jednego z opowiadań o Wikingu Tappim – czyta Jakub Morawiec
13:00 Spotkanie z Wikingiem Tappim – Marcin Mortka – prowadzi Elżbieta Żukowska
13:00 Broń wikingów – spotkane z Davidem Stribnym
13.30 Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu szwedzkiej grupy Birka Boys
14.00 Cykl o przyjęciu wojownika do Bractwa Jomsvikingów – kandydatom recytowane są prawa Jomsborga – kandydaci podani są próbom sprawnościowym – przyjęci w szeregi składają przysięgi co osiągną w szeregach Bractwa, odrzuceni oddalają się z pola bitwy
14.00 Targ niewolników – Kroniki mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę.
15:00 Cały Wolin czyta dzieciom – głośne czytanie baśni „Król Valemon zaklęty w białego niedźwiedzia” ze zbioru „Zamek Soria Moria”(Magdalena Zawadzka-Sołtysek Remigiusz Gogosz, Tamara Zielińska, Masculinity in Medieval Scandinavia, Wodzisław 2016; Jakub Morawiec, Norwegia.
15:30 Początki Państw, Poznań 2017 – promocje książek i spotkanie z autorami
16.00 Wróżba z Koniem wg obrządku arkońskiego utrwalonego przez kronikarza Saksona Gramatyka ks. XIV, rozdz. 39
16.00 Bitwa Słowian i wikingów
Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Weźmie w nich udział około 400 uczestników. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.
17.00 Spotkanie autorskie z Marcinem Mortką, autorem książek z cyklu Trylogia nordycka oraz opowieści o wikingu Tappim i jego przyjaciołach – prowadzi Elżbieta Żukowska
18.00 Bitwa Morska Repliki wczesnośredniowiecznych łodzi są stałym elementem festiwalu.
18.30 Eliminacje do turnieju walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga
Każda grupa chętna wziąć udział w turnieju wystawia po dwóch wojów. Turniej ten jest wyłącznie dla uczestników festiwalu, ale ma on charakter pokazu i prezentacji sposobów walki.
19.00 Występy grup muzycznych i nauka tańca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński