MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 2 mld zł do rozdania dla firm realizujących innowacyjne projekty. W Szczecinie wyjaśniono, jak zdobyć pieniądze

RED
Ponad 2 mld zł wynosi budżet tegorocznej edycji programu Szybka Ścieżka prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Podczas spotkania w Szczecinie przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego dowiedzieli się, jak zdobyć dofinansowanie.

Przedsiębiorcy oraz przedstawiciele jednostek naukowych z województwa zachodniopomorskiego we wtorek wzięli udział w spotkaniu z cyklu NCBR dla Firm zorganizowanym w TechnoParku Pomerania. Wydarzenie było podzielone na część informacyjną oraz warsztatową.

Uczestnicy mogli też skorzystać z indywidualnych konsultacji. Celem inicjatywy było wyjaśnienie w praktyczny sposób, jak zdobyć dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację innowacyjnych projektów. A także wskazanie w jaki sposób zaplanować projekt B+R, na co dokładnie można przeznaczyć środki pozyskane od NCBR, jak wdrażać rezultaty projektu i jak rozliczyć projekt.

Ponad 2 mld zł do rozdania dla firm realizujących innowacyjn...

- Tegoroczny budżet programu wynosi 2,73 mld zł - mówi Kamil Melcer, rzecznik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Przedsiębiorcy mogą uzyskać od kilkuset tysięcy złotych nawet do dwustu tysięcy bezzwrotnego dofinansowania. Takie same szanse mają zarówno duże firmy, jak i małe działalności, start-up'y czy grupy projektowe. W ramach konkursu Szybka Ścieżka wymagany jest wkład własny w wysokości 20 proc. wartości projektu. Niemniej jednak nie są to pieniądze, które trzeba realnie posiadać w momencie składania wniosku. To pieniądze, które deklaruje się do wydatkowania w okresie realizacji projektu. Dofinansowanie dla mikro i makro przedsiębiorców, rzędu 70 - 80 proc. wciąż jednak jest bardzo atrakcyjnym wsparciem, po które sięga coraz więcej osób.

Beneficjentką spotkania była Maria Jasińska, przedstawicielka firmy Ekowodrol sp. z. o.o. która skorzystała z dofinansowania NCBR i z sukcesem wdraża projekt.

- Jesteśmy przedsiębiorstwem zajmującym się inżynierią środowiska, m.in. projektujemy sieci wodociągowe, sieci kanalizacyjne oraz oczyszczalnie ścieków - wyjaśnia Maria Jasińska. - Projekt dofinansowany ze środków NCBR, to największy projekt badawczy, jaki przyszło nam realizować do tej pory. Nasze prace dotyczą walki z odorami wydzielanymi w kanalizacji. Metody chemiczne, szkodliwe dla środowiska, zastąpiliśmy naturalną metodą napowietrzania.

- Program Szybka Ścieżka jest sporą szansą rozwoju dla firm - kontynuuje Maria Jasińska. - Podobnie jak wielu innych przedsiębiorców początkowo zastanawialiśmy się, czy jest to program dla nas, czy nasz projekt nie jest za prosty? Obawy okazały się niepotrzebne. Złożyliśmy wniosek. Proces rozpatrywania okazał się szybki i bardzo merytoryczny. Zespół NCBR jest bardzo otwarty, dzięki czemu współpraca przebiegała w przyjaznej atmosferze.

Angielskie nazwy zalały polski rynek pracy. To jedna z konsekwencji wejścia Polski do Unii Europejskiej i otwarcia się na zachód. Angielskie nazwy stanowisk brzmią inaczej, poważniej, bardziej egzotycznie. Angielskie nazwy łatwo stopniować, dodając przed nimi „senior” lub „director”. Prawda jest jednak taka, że wiele współczesnych stanowisk miało już swoje polskie nazwy, które przez wiele lat obowiązywały w naszym języku. Niektóre z nich mają bogatą tradycję. Sprawdź czy kojarzysz te polskie nazwy współczesnych zawodów. W przeszłości Human Resources Specialist to była po prostu kadrowa, zwykle kobieta, która firmę trzymała w szachu. Dbała o dobry komfort pracy i organizowała pracę całego zespołu. Co jeszcze się zmieniło?

Pamiętasz polskie nazwy tych zawodów? Ich angielskie odpowie...

Kluczem do powodzenia projektu jest odpowiednia dokumentacja, ale też ludzie pracujący w zespole realizatorskim.

W trakcie części warsztatowej zebrani przedsiębiorcy mieli okazję samodzielnie przekonać się, jak wygląda praca nad projektem. Organizatorzy zaproponowali losowanie i symulację przykładowych realizacji. Uczestnicy otrzymali pakiet informacji dotyczący branży, rodzaju prowadzonej firmy i jej kondycji finansowej, a także zakres projektu.

Wspólnie z przedstawicielami NCBR w ramach ćwiczenia weryfikowali kwestie zasobów kadrowych, finansowych czy rzeczowych. W ten sposób przedsiębiorcy mieli szansę uzmysłowić sobie jak wiele elementów trzeba mieć na uwadze podchodząc do realizacji własnego pomysłu.

- Zależy nam aby przedsiębiorcy zdawali sobie sprawę, że są to środki, po które spokojnie mogą sięgnąć, przynajmniej z trzech powodów - wyjaśnia Kamil Melcer, rzecznik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Po pierwsze, stworzenie nowego produktu lub udoskonalenie dotychczasowego w oparciu o nowe technologie jest kosztowne. Zdobyte dofinansowanie rozwiązuje ten problem. Poza tym fundusze z NCBR mają charakter bezzwrotny. Po drugie, wdrażanie nowych projektów zawsze jest obciążone ryzykiem. Co za tym idzie przedsiębiorcy niezbyt chętnie przystępują do takich prac. Z tego powodu oferujemy ubezpieczenie ryzyka z pieniędzy publicznych. Po trzecie, stawiamy na wdrożenia. Dajemy przysłowiową wędkę w postaci dofinansowania i "marchewkę" w postaci pieniędzy. Jeśli „rybę” uda się złowić, czyli stworzyć nowy produkt, to liczymy na jego pojawienie się na rynku. Chcemy, żeby pieniądze z naszych wspólnych podatków były przeznaczone na realizację projektów, którego efekty będą widoczne na rynku.

To już druga edycja NCBR dla Firm, inicjatywa będzie kontynuowana po wakacyjnej przerwie, na przełomie sierpnia i września. I jak zapewniają organizatorzy - spotkanie w ramach cyklu z pewnością ponownie odbędzie się w Zachodniopomorskiem.

Więcej informacji można znaleźć na: www.NVBR.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński