Ponad 12 milionów dla szpitali z regionu, ale tylko jeden zgarnie ćwierć tej kwoty: „Niósł cały ciężar walki z COVID”

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Na zdjęciu obok wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego Małgorzata Usielska, dyrektorka szpitala przy ul. Arkońskiej w szczecinie
Na zdjęciu obok wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego Małgorzata Usielska, dyrektorka szpitala przy ul. Arkońskiej w szczecinie Sebastian Wołosz
Ponad 12 milionów trafi do czternastu szpitali z zachodniopomorskiego. Szczecin zyska poradnię kardiologiczną, Gryfino nowy oddział internistyczny, a Świnoujście kupi mobilny rentgen.

Dokładnie 12 mln 112 tys. otrzymają szpitale w regionie. To środki z rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i to same szpitale wnioskowały o konkretne kwoty na niezbędne inwestycje. W środę wojewoda zachodniopomorski podpisał umowy z dyrektorami placówek.

– Te pieniądze to rekompensata za dług zdrowotny – mówił obecny podczas podpisania umów poseł Czesław Hoc, podkreślając, że rządowy fundusz ma choć w małej części zrekompensować straty poniesione w czasie pandemii, poprawić dostępność do świadczeń i podnieść poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego.

Największą kwotę, dokładnie 3 mln złotych otrzymał szpital przy ul. Arkońskiej. – Ten szpital był szpitalem jednoimiennym i były momenty, że niósł cały ciężar walki z COVID-19 – mówił wojewoda Zbigniew Bogucki. Szpital wyda pieniądze na przebudowę budynku J i dostosowania go na potrzeby poradni kardiologicznej.

Na drugim miejscu wśród najwyższych dotacji znajduje się Szpital Powiatowy w Gryfinie z kwotą 1,5 mln złotych. Pieniądze będą przeznaczone na remont i przebudowę oddziału chorób wewnętrznych. O kwotę 1,1 mln zł powiększy się konto szpitala Centrum Medycznego w Goleniowie, które chce zakupić stacjonarny aparat RTG i dostosować pomieszczenia do jego użytku.

Kwoty poniżej miliona trafią do szpitali w Pyrzycach, Barlinku, Kamieniu Pomorskim, Dębnie, Sławnie, Kołobrzegu, Stargardzie, Choszcznie, Nowogardzie czy Świnoujściu. Ten ostatni otrzymał 550 tys. na zakup mobilnego aparatu RTG.

– Świnoujście jest szczególnym miejscem – podkreślał Zbigniew Bogucki. – Podlega dużym fluktuacjom, jeśli chodzi o liczbę pacjentów, także jeśli chodzi o pacjentów spoza naszego regionu, którzy przyjeżdżają do sanatoriów poratować swoje zdrowie – mówił.

Jak zaznaczył wojewoda, wniosków od szpitali o rządowe pieniądze było więcej i będą one nadal rozpatrywane. Zbigniew Bogucki podziękował dyrektorom szpitali za współpracę podczas pandemii. – Bywało trudno i nerwowo, ale daliśmy radę – podsumował.

Od 28 marca w całym kraju zostały zniesione obostrzenia związane między innymi z noszeniem maseczek czy obowiązkiem kwarantanny. Od 1 kwietnia swoją działalność kończy szczeciński szpital tymczasowy, a pacjenci „covidowi” wymagający hospitalizacji będą leczeni na oddziałach zakaźnych.

Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie