Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 12 milionów dla szpitali z regionu, ale tylko jeden zgarnie ćwierć tej kwoty: „Niósł cały ciężar walki z COVID”

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Na zdjęciu obok wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego Małgorzata Usielska, dyrektorka szpitala przy ul. Arkońskiej w szczecinie
Na zdjęciu obok wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego Małgorzata Usielska, dyrektorka szpitala przy ul. Arkońskiej w szczecinie Sebastian Wołosz
Ponad 12 milionów trafi do czternastu szpitali z zachodniopomorskiego. Szczecin zyska poradnię kardiologiczną, Gryfino nowy oddział internistyczny, a Świnoujście kupi mobilny rentgen.

Dokładnie 12 mln 112 tys. otrzymają szpitale w regionie. To środki z rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i to same szpitale wnioskowały o konkretne kwoty na niezbędne inwestycje. W środę wojewoda zachodniopomorski podpisał umowy z dyrektorami placówek.

– Te pieniądze to rekompensata za dług zdrowotny – mówił obecny podczas podpisania umów poseł Czesław Hoc, podkreślając, że rządowy fundusz ma choć w małej części zrekompensować straty poniesione w czasie pandemii, poprawić dostępność do świadczeń i podnieść poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego.

Największą kwotę, dokładnie 3 mln złotych otrzymał szpital przy ul. Arkońskiej. – Ten szpital był szpitalem jednoimiennym i były momenty, że niósł cały ciężar walki z COVID-19 – mówił wojewoda Zbigniew Bogucki. Szpital wyda pieniądze na przebudowę budynku J i dostosowania go na potrzeby poradni kardiologicznej.

Na drugim miejscu wśród najwyższych dotacji znajduje się Szpital Powiatowy w Gryfinie z kwotą 1,5 mln złotych. Pieniądze będą przeznaczone na remont i przebudowę oddziału chorób wewnętrznych. O kwotę 1,1 mln zł powiększy się konto szpitala Centrum Medycznego w Goleniowie, które chce zakupić stacjonarny aparat RTG i dostosować pomieszczenia do jego użytku.

Kwoty poniżej miliona trafią do szpitali w Pyrzycach, Barlinku, Kamieniu Pomorskim, Dębnie, Sławnie, Kołobrzegu, Stargardzie, Choszcznie, Nowogardzie czy Świnoujściu. Ten ostatni otrzymał 550 tys. na zakup mobilnego aparatu RTG.

– Świnoujście jest szczególnym miejscem – podkreślał Zbigniew Bogucki. – Podlega dużym fluktuacjom, jeśli chodzi o liczbę pacjentów, także jeśli chodzi o pacjentów spoza naszego regionu, którzy przyjeżdżają do sanatoriów poratować swoje zdrowie – mówił.

Jak zaznaczył wojewoda, wniosków od szpitali o rządowe pieniądze było więcej i będą one nadal rozpatrywane. Zbigniew Bogucki podziękował dyrektorom szpitali za współpracę podczas pandemii. – Bywało trudno i nerwowo, ale daliśmy radę – podsumował.

Od 28 marca w całym kraju zostały zniesione obostrzenia związane między innymi z noszeniem maseczek czy obowiązkiem kwarantanny. Od 1 kwietnia swoją działalność kończy szczeciński szpital tymczasowy, a pacjenci „covidowi” wymagający hospitalizacji będą leczeni na oddziałach zakaźnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński