Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 100 cywilów wzięło udział w szkoleniu "Trenuj z wojskiem". Szczecinianie trenowali strzelanie i walkę wręcz [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Szkolenie "Trenuj z wojskiem" odbyło się na ternie 17 jednostek wojskowych w Polsce
Szkolenie "Trenuj z wojskiem" odbyło się na ternie 17 jednostek wojskowych w Polsce Andrzej Szkocki
Około 100 osób zgłosiło się na ćwiczenia "Trenuj z wojskiem", które zorganizowała 12. Brygada Zmechanizowana na terenie strzelnicy na Krzekowie.

Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”. W 17 jednostkach wojskowych na terenie Polski można nauczyć się podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy.

- Ponad 100 cywilów zgłosiło się do nas na te ćwiczenia. Chcieli się przeszkolić z zakresu obronności - mówi por. Irena Paczek – Krawczak, oficer prasowy 12. Brygady Zmechanizowanej. - Podczas ćwiczeń mogą się nauczyć posługiwania się bronią, strzelania. Mają możliwość skorzystania z nowoczesnego sprzętu, który mamy - strzelają na symulatorze Śnieżnik, możliwość nauczenia się marszu ubezpieczonego. Ochotnicy ćwiczą przemieszczanie się z bronią w ręku w różnych sytuacjach bojowych, zakładanie maski przeciwgazowej. Uczą się, jak się zachować w sytuacji kryzysowej, jest udzielanie pierwszej pomocy. Mamy rzut granatem, co jest rzadkością. Cywile normalnie nie mają możliwości nawet zobaczyć tej czynności. U nas sami mogą odbezpieczyć, sami rzucić i zobaczyć, jak wygląda wybuch. Duże zainteresowanie jest samym strzelaniem.

Warunkiem uczestnictwa w tych zajęciach jest wiek 18-65 lat i posiadanie polskiego obywatelstwa.

- Chciałem przeżyć jeden dzień z życia żołnierza - mówi pan Radek, uczestnik zajęć. - Mogłem poznać różne elementy wyszkolenia wojskowego. Zakładałem maskę chemiczną, poznawałem taktyki wojskowe, składałem karabin, a teraz poznaję sprzęt wojskowy. Dużo nowych doświadczeń i dużo wrażeń.

W zajęciach chętnie brały udział również kobiety.

- Do uczestnictwa skłoniła mnie sytuacja, która się dzieje na świecie - mówi pani Ola, uczestniczka zajęć. - Jestem matką dwójki dzieci i nie wyobrażam sobie, że mówię dzieciom: "uciekamy". Czuję dużą odpowiedzialność i myślę, że ludzie nie powinni być wobec tego obojętni. Wiem, że mamy tutaj może jedną setną tego, jak wojsko wygląda naprawdę, ale myślę, że takie rzeczy powinny być obowiązkowe.

Impreza zakończyła się wspólnym ogniskiem.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński