MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły na zmiany w szczecińskiej kulturze i postulaty artystów

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Koncerty w Jazzment Klub to inicjatywa trzeciego sektora
Koncerty w Jazzment Klub to inicjatywa trzeciego sektora Mat. prasowe
Przedstawiciele środowisk twórczych, urzędu miasta oraz radni dyskutowali o sytuacji w szczecińskiej kulturze i zmianach, które należałoby wprowadzić.

Na początku był list, w którym przedstawiciele środowisk twórczych w Szczecinie zaprezentowali szereg uwag dotyczących finansowania i traktowania ludzi kultury. Autorzy listu, pod którym podpisało się wiele osób i instytucji, wyrazili niepokój pisząc: "Od lat obserwujemy trend wspierania prywatnych i komercyjnych inicjatyw, co odbywa się kosztem wsparcia dla innych miejscowych twórców i projektów. Szczególnie źle przedstawia się finansowanie tzw. „trzeciego sektora”, czyli organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą".

Wokół tych tematów toczyła się dyskusja na komisji ds. kultury.

- Mamy trzy postulaty. Przywrócenie finansowania organizacji pozarządowych z roku 2020, z uwzględnieniem inflacji. Wtedy to było 2 mln dla organizacji pozarządowych i 2 mln na mecenat. Stworzenie listy inicjatyw kulturalnych, które mają charakter trwały, sprawdziły się, z uwzględnieniem kryteriów, dlaczego tam się znalazły. Będą one podlegać stałym kontraktom wieloletnim. Punkt trzeci: stworzenie funduszu, który pomoże naszym artystom poza granicami naszego miasta, funduszu refinansującego koszt transportu - mówił Michał Starkiewicz, prezes Generatora Sztuki.

Radni twierdzą, że te postulaty są do zrealizowania w tej kadencji. Stworzenie stałej listy inicjatyw kulturalnych nie wymaga nakładów pieniężnych.

Z kolei Wydział Kultury ma już pewne plany, które zamierza wprowadzić w życie. Jest to wsparcie wartościowych projektów i inicjatyw, modyfikacja już istniejących programów dotacyjnych i grantowych oraz opracowanie nowych programów. Dorota Serwa, dyrektor Wydziału Kultury, mówiła też o działaniach integrujących i wzmacniających środowiska kultury w Szczecinie.

Radni z komisji ds. kultury zapewniają, że będą zabiegać o zwiększenie nakładów na kulturę w budżecie na rok przyszły rok.

To nie ostatnie spotkanie w tej sprawie. Mają być kolejne, podczas których władze miasta, radni i ludzie kultury mają wspólnie pracować nad nowymi rozwiązaniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński