Spis treści
Na spacer po woj. zachodniopomorskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. zachodniopomorskim, które inni już sprawdzili. Wybierz najlepszą dla siebie.
Nim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda.
🌳 Trasa spacerowa: Wzdłuż Iny
- Początek trasy: Stepnica
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,13 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 49 min.
- Przewyższenia: 15 m
- Suma podejść: 217 m
- Suma zejść: 216 m
Spacerowiczom trasę poleca Impatiens
Wycieczka piesza przez Goleniów i dalej wzdłuż rzeki Iny
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: darłówko
- Początek trasy: Polanów
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,96 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 46 min.
- Przewyższenia: 76 m
- Suma podejść: 900 m
- Suma zejść: 871 m
Wojciechstypa poleca tę trasę
W pochmurny dzień piesza wycieczka z Darłówka do Darłowa bulwarem wzdłuż rzeki Wieprzy. W Darłowie oczywiście zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich i Kościoła Mariackiego. Powrót do Darłówka również bulwarem. Na plaży w Darłówku Wschodnim wreszcie zaświeciło słońce.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Pieszo z Dąbek do Dąbkowic i nazad :)
- Początek trasy: Polanów
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 15,82 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 23 min.
- Przewyższenia: 87 m
- Suma podejść: 458 m
- Suma zejść: 455 m
Spacerowiczom trasę poleca Lemur36
Odpoczywając kilka dni nad Bałykiem w Dąbkach, zrobiliśmy wycieczkę do jednej z najmniejszych osad nad morzem - Dąbkowic. Jest to osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w gminie Darłowo na mierzei między jeziorem Bukowo a Morzem Bałtyckim. Według danych z 28 września 2009 roku osada miała 4 stałych mieszkańców. Jest to bardzo urokliwe miejsce a największą zaletą są szerokie, bezkamienne plaże i brak tłoku nawet w ścisłym sezonie :)
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: PTTK Szlakiem miłka wiosennego
- Początek trasy: Trzcińsko-Zdrój
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 6,6 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 55 min.
- Przewyższenia: 75 m
- Suma podejść: 314 m
- Suma zejść: 291 m
Deiv poleca tę trasę na spacer
Obszary chronione Oderhaenge Lebus, pontyjskie wzgórza koło Mallnow i Priesteschlucht przy Podelzig, należą do najstarszych obiektów chronionych Brandenburgii. Już w 1923 Wzgórza Miłkowe koło Lebus zostały wzięte pod ochronę jako rezerwaty przyrody. Miłek wiosenny zakwita tu między marcem a majem na nasłonecznionych, wapiennych stanowiskach o charakterze kontynentalnym obszarów stepowych.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka przez Mierzeję Gardnieńską
- Początek trasy: Darłowo
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 21,82 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 49 min.
- Przewyższenia: 62 m
- Suma podejść: 926 m
- Suma zejść: 939 m
Spacerowiczom trasę poleca GR3miasto
Choć wkoło jest mnóstwo ciekawych miejsc np.: pomilitarnych, nasza trasa skupia się na walorach przyrodniczych. Na dobry początek przemierzamy bujne i wiecznie zielone lasy w kierunku Wydmy Czołpińskiej, która składa się z ciekawie porośniętych pasm mniejszych, piaszczystych wzniesień i garbów. Miejscami przyjmują one szaro brunatne kolory, co świadczy, że pochodzą one z różnych okresów. Trasa naszej marszruty w dużej mierze opiera się o wyznakowany kolorem czerwonym, pieszy Szlak Nadmorski. Trzymając się jego oznakowań, po pewnym czasie dochodzimy do plaży.
Plaża, jak plaża, niby taka sama jak wszędzie, a jednak jest w niej coś, czego nie znajdziemy np.: w Trójmieście. Ciekawostką są ku płaskie kamienie, pod którymi świszczący wiatr uformował różnorodne kształty. Wędrując wzdłuż Mierzei Gardnieńskiej brzeg jest raz szerszy, raz bardzo wąski. W przewężeniach zbocza wydm wchodzą niemalże do morza. Po kilku km marszruty w końcu na horyzoncie pojawia się także prastary las, który kilka dni wcześniej został odsłonięty na skutek sztormu. Widok jest niesamowity! Robimy tu dłuższą przerwę oglądając sięgające do dwóch metrów wysokości konary drzew oraz niesamowicie uformowany brzeg.
Ostatnim etapem naszej wędrówki jest szlak wiodący zalesionym obszarem między wydmami a śródleśnymi, jeziorami – Dołgie Małe i Dołgie Wielkie. W okresie jesieni i wiosny, po większych opadach deszczu warto uzbroić się w wysokie za kostkę buty turystyczne, wszak teren jest dość błotnisty i grząski. Warto jednak się tędy udać chociażby ze względu na bujne mchy i porosty, a także różnorodne formy drzew.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Do zagrody pokazowej żubrów
- Początek trasy: Wolin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 8,76 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 27 min.
- Przewyższenia: 80 m
- Suma podejść: 404 m
- Suma zejść: 423 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Pawemark
Zagroda Pokazowa Żubrów usytuowana jest przy zielonym szlaku turystycznym - z centrum Międzyzdrojów jest do niej ok. 1,5 km (30 minut pieszej wycieczki). Zagroda zajmuje 28 ha, z czego żubry mają do swojej dyspozycji wybieg o powierzchni 20 ha, w tym 0.5 ha stanowi zagroda kwarantannowa.
Nawiguj
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Szlak im. Jana Frankowskiego (Kołobrzeg-Budzistowo) - Pieszy Zielony ver. 2017
- Początek trasy: Kołobrzeg
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 5,46 km
- Czas trwania spaceru: 47 min.
- Przewyższenia: 42 m
- Suma podejść: 137 m
- Suma zejść: 136 m
JJ_Active poleca tę trasę na spacer
Jest to jeden z najkrótszych szlaków turystycznych w województwie zachodniopomorskim. Poświęcony jest zmarłemu w 1972r., wielkiemu miłośnikowi Kołobrzegu, bibliotekarzowi, autorowi pierwszego przewodnika po mieście, a także inicjatorowi powołania w Kołobrzegu muzeum - Janowi Frankowskiemu. Prowadzi ścieżkami i ulicami, którymi przed laty spacerował pan Jan, zwany przez kołobrzeżan "Dziadkiem".
Więcej informacji o szlaku na stronie - PTTK Koszalin.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Przygodowa Majówka w Borach Tucholskich - Dzień 2 - Wędrówka
- Początek trasy: Sławno
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 10,03 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 51 min.
- Przewyższenia: 29 m
- Suma podejść: 218 m
- Suma zejść: 199 m
Lubimyrowery.pl poleca tę trasę
Kolejny profil aktywniści - tym razem na zakończenie drugiego dnia uczestnicy majówki udali się na pieszą wędrówkę niedostępnymi lub trudnodostępnymi dla rowerów leśnymi ścierzkami Borót Tucholskich.
Rozpoczęliśmy dzień na rowerach, przesiedliśmy się w kajaki. Później znów rowery i zakończenie dnia piesza wędrówka ...
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Z wizytą przy Dębach ;)
- Początek trasy: Stepnica
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 14,61 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 34 min.
- Przewyższenia: 129 m
- Suma podejść: 1 147 m
- Suma zejść: 1 130 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Kubsonix
Fajna trasa biegowa w Puszczy Wkrzańskiej. Łatwiejsze wzniesienia niż w Puszczy Bukowej, ale zmęczyć też się można :P Można ją wydłużyć do półmaratonu, zahaczając o Policę i Przęsocin. Można wykręcić tylko dychę, omijając Dęby. Serdecznie polecam :D
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Wyspy Chrząszczewskiej (Kamień Pomorski) - Pieszy Czarny ver. 2017
- Początek trasy: Wolin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 14,69 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 26 min.
- Przewyższenia: 22 m
- Suma podejść: 163 m
- Suma zejść: 151 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca JJ_Active
Szlak ma charakter liniowy zataczając przy tym pętlę na Wyspie Chrząszczewskiej. Prowadzi z Kamienia Pomorskiego PKS/PKP przez Królewski Głaz do Chrząszczewa. Na zachód od głazu Królewskiego występuje "chaszczowanie" czyli poruszanie się po nieistniejącej ścieżce wśród bujnej roślinności (oczywiście w zależności od pory roku).
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Korzyści wynikające ze spacerowania
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Piesze wycieczki w Zachodniopomorskiem. Gdzie najbardziej warto się wybrać?
Jak spacery po Zachodniopomorskiem, to koniecznie trzeba odwiedzić Wyspę Wolin z Wolińskim Parkiem Narodowym. Jest pełen atrakcji! Możecie tam zwiedzić np. zagrodę pokazową żubrów, a nawet zobaczyć Jezioro Turkusowe z wodą o pięknej barwie, którą zawdzięcza słońcu odbijającemu się od kredowego dna.
W samym Wolinie wszyscy miłośnicy historii powinni odwiedzić Centrum Słowian i Wikingów ze skansenem, w którym latem organizowane są liczne pikniki i imprezy.
Międzyzdroje należą do najpopularniejszych nadmorskich kurortów Polski. Warto przespacerować się po słynnej Promenadzie Gwiazd, gdzie aktorzy, reżyserzy i inni twórcy związani z polską kinematografią odciskają swoje dłonie. Dzieciom na pewno spodoba się także Bałtycki Park Miniatur z modelami latarni morskich stojących na brzegach Bałtyku.
A propos latarni – najwyższa latarnia morska nad Bałtykiem wznosi się w Świnoujściu i mierzy 64,5 m. Wycieczka po wybrzeżu szlakiem latarni morskich może być prawdziwą przygodą dla całej rodziny. Z kolei na miłośników militariów czeka Trasa Bunkrów Wału Pomorskiego, prowadząca m.in. do Zdbic i na Golcowe Bagno.
Miłośnicy niezwykłości też mają co zwiedzać w woj. zachodniopomorskim. Warto odwiedzić np. największe opuszczone miasto w Polsce – Borne Sulinowo – zobaczyć ruiny kościoła w Trzęsaczu, który dosłownie pożarło morze, a także odwiedzić niesamowity krzywy las pod Gryfinem i kaplicę templariuszy w Chwarszczanach, z którą wiąże się legenda o ukrytym skarbie, może nawet św. Graalu.
Jeśli lubicie przechadzać się po ogrodach, koniecznie zajrzyjcie do Dobrzycy. Na rozległym terenie zasadzono tu całą kolekcję różnych ogrodów, od francuskich po japońskie, od skalnych, przez wodne, po leśne. Dodatkowo nieopodal wznosi się największy w Polsce labirynt grabowy – łatwo się w nim zgubić, ale w orientacji pomaga wieża obserwacyjna, wznosząca się pośrodku plątaniny korytarzy.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?