Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł studentów na podzamcze w Szczecinie

(pit)
Konkurs dotyczył zabudowy czterech kwartałów skupionych wokół Rynku Warzywnego. Inwestycję na tym terenie prowadzi Status Invest.
Konkurs dotyczył zabudowy czterech kwartałów skupionych wokół Rynku Warzywnego. Inwestycję na tym terenie prowadzi Status Invest.
Projekt Sylwi Białoszyckiej, Agaty Kowalak i Katarzyny Lukosek, studentek IV roku architektury i budownictwa ZUT wygrał konkurs na zagospodarowanie, niezabudowanej części podzamcza.

Studentki 4 roku architektury przedstawiły nowoczesną koncepcję zabudowy stylistycznie nawiązującą do zabytkowych obiektów podzamcza. Proponowana przez studentki architektura jest nowoczesna, lekka, z dużą ilością przeszkleń, oddająca jednak historyczny podział tego terenu i nawiązująca do starego układu zabudowy.

Maciej Cehak, sędzia konkursu stwierdził, że projekt tworzy klimat, który mógłby nadać podzamczu nowy wymiar i charakter. Zagospodarowane kwartały przeznaczono na centrum kongresowe, hotel i apartamenty z widokiem na Łasztownię lub Zamek Książąt Pomorskich. Projekt przewiduje wewnętrzne patia o układzie tarasowym, amfiteatralnym dające możliwość przeprowadzania imprez dla mieszkańców. Przewidziano także duży półtora kondygnacyjny, wygodny parking podziemny.

Laureatki otrzymały nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Jurorzy w uzasadnieniu stwierdzili, że projekt nagrodzono za nowatorskie podejście funkcjonalno-przestrzenne przy zastosowaniu atrakcyjnych rozwiązań architektonicznych i kreatywne powiązanie z sąsiadującą zabudową.

- Nasz projekt jest inny niż wszystkie, łączy nowoczesność z klimatem podzamcza, jest funkcjonalny i atrakcyjny dla mieszkańców Szczecina - przyznaje jedna z laureatek Sylwia Białoszycka.

W konkursie wyróżniono także trzy inne projekty studentów IV i V roku.

Obecnie trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Jednak powodzenie tej inwestycji, w opinii Jerzego Szarżanowicza, prezesa Status Invest, jest uzależnione od uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Prowadzone są rozmowy z władzami miasta, na temat uchwalenia planu i zabudowy tego terenu.

- Podzamcze jest terenem najtrudniejszym do zabudowy - dodaje Jerzy Szarżanowicz. - Jako jedno z niewielu części miasta pozostaje w niezmienionym wyglądzie od czasów wojny.

Status Invest zorganizował konkurs we współpracy z Wydziałem Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Opracowanie koncepcje mogą stanowić wytyczne do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej części podzamcza, a w przyszłości także projektu budowlanego.

Przewodniczącym sądu konkursowego był prof. ZUT Zbigniew Paszkowski, w składzie byli m.in.: architekci, wojewódzki i miejski konserwator zabytków, architekt miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński