Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorski Uniwersytet Medyczyny otrzyma fantomy do nauki żywienia dojelitowego [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Pomorski Uniwersytet Medyczny otrzyma 6 fantomów  do nauki żywienia dojelitowego
Pomorski Uniwersytet Medyczny otrzyma 6 fantomów do nauki żywienia dojelitowego AS
Pomorski Uniwersytet Medyczny otrzyma 6 fantomów do nauki żywienia dojelitowego. Będą służyć do praktycznej nauki w Centrum Symulacji Medycznej.

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie dołącza do grona polskich uczelni, w których studenci mają obowiązkowe zajęcia z leczenia żywieniowego. Edukacja w tym obszarze wychodzi naprzeciw potrzebom środowiska medycznego i pacjentów. Po ukończeniu edukacji absolwenci będą umieć wykonać ocenę stanu odżywienia pacjenta, zainicjować interwencję żywieniową, np. zakwalifikować chorego do żywienia dojelitowego czy obsłużyć PEGa (gastrostomię umożliwiającą podanie pokarmu do żołądka).

Sprzęt przekazuje Fundacja Nutricia

Są to dwa fantomy pediatryczne do nauki żywienia enteralnego, z możliwością założenia sondy nosowo-żołądkowej i obsługi gastrostomii; dwa fantomy do nauki żywienia enteralnego imitujące osobę dorosłą, z możliwością założenia sondy nosowo-żołądkowej i obsługi gastrostomii; jeden kombinezon do symulacji odczuć starczych oraz jeden symulator odczuć starczych.

– Niedożywienie u pacjentów ma szereg negatywnych skutków, m.in. zwiększa częstość infekcji, wydłuża pobyt w szpitalu i okres rekonwalescencji, dlatego opieka żywieniowa powinna być integralnym elementem leczenia. Liczymy, że z pomocą naszego programu edukacyjnego uda się to osiągnąć. – mówi Anna Cywińska, prezes zarządu Fundacji Nutricia.

Sprzęt dydaktyczny przekazany przez Fundację Nutricia trafi do Centrum Symulacji Medycznej PUM.

- Centrum Symulacji Medycznej jest dla PUM odnogą, która przygotowuje wszystkie wydziały do pracy z pacjentami. Myślę, że te fantomy pozwolą wszystkim studentom przygotować się do pracy klinicznej, która jest dla nas najważniejsza - mówi dr hab. n. med. Aneta Cymbaluk-Płoska, prorektor ds. dydaktyki.

To ważne i potrzebne umiejętności biorąc pod uwagę fakt, że wielu pacjentów jest niedożywionych już podczas przyjęcia do szpitala, a część nie otrzymuje zalecanego im leczenia żywieniowego podczas stosowanej u nich terapii leczniczej.

– Bez żywienia nie ma leczenia, dlatego wiedzieliśmy, że chcemy rozwijać na naszej uczelni edukację w zakresie leczenia żywieniowego. Grant przyznawany przez Fundację Nutricia zainspirował nas do tego, aby zajęcia na stałe weszły do sylabusa, a indywidualny charakter zaoferowanego wsparcia umożliwił realizację programu skrojonego do naszych potrzeb. – mówi prof. Ewa Stachowska, kierownik Katedry i Zakładu Żywienia Człowieka i Metabolomiki PUM w Szczecinie.

Dzięki programowi Fundacji Nutricia zajęcia z leczenia żywieniowego do sylabusów wprowadziły cztery uniwersytety medyczne w Polsce – Warszawski Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny i w tym roku akademickim Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz w Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński