Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorski Uniwersytet Medyczny inwestuje w odnawialne źródła energii. Dzięki fotowoltaice 110 ton 110 ton emisji CO2 nie trafi do atmosfery

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Panele fotowoltaiczne na dachu akademiku PUM przy ul. Dunikowskiego
Panele fotowoltaiczne na dachu akademiku PUM przy ul. Dunikowskiego Andrzej Szkocki
Na dachach trzech akademików Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, znajdujących się przy ulicy Dunikowskiego, zainstalowano panele fotowoltaiczne. - To jest coś, co bardzo nam pomaga w bieżącym funkcjonowaniu - mówi prof. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Władze uczelni nie ukrywają, że odnawialne źródła energii pozwalają na oszczędności i w miarę normalne funkcjonowanie uniwersytetu w dobie kryzysu energetycznego.

- Zużycie energii dla funkcjonowania uczelni wyższej, w szczególności o takim profilu jak my, gdzie wysycenie aparaturą naukowo – badawczą jest olbrzymie, powoduje że koszty idą w górę. Bez odnawialnych źródeł energii, mielibyśmy naprawdę poważne problemy w dobie kryzysu - mówi rektor PUM.

Uczelnia nie zamierza poprzestać na jednorazowej inwestycji i w dalszym ciągu chce rozwijać się w kierunku odnawialnych źródeł energii.

ZOBACZ TEŻ:

- Chcemy dokończyć całość w sposób kompleksowy, tak żeby na wszystkich naszych obiektach znajdowały się instalacje fotowoltaiczne o możliwie jak najwyższej mocy. Chcemy zabezpieczyć PUM w energię odnawialną - deklaruje prof. Bogusław Machaliński.

Wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Tak kosztowna inwestycja, byłaby niemożliwa bez solidnego wparcia finansowego, które uczelnia otrzymała od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Pomoc finansowa przyjęła dwie formy, dofinansowania i pożyczki, o łącznej wartości ponad 750 tysięcy złotych.

- Te inwestycje są bardzo ważne w dzisiejszych czasach i dzięki niej, udało się PUM zaoszczędzić na energii. Dzięki tej inwestycji ⁣ponad 110 ton emisji dwutlenku węgla nie trafi do atmosfery. Z jednej strony wymiar ekologiczny, a drugiej ekonomiczny - mówił Marek Subocz, prezes WFOŚiGW w Szczecinie.

Rektor PUM zapewnia, że uczelnia będzie starała się funkcjonować w trybie stacjonarnym, choć część wykładów może odbywać się zdalnie.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński