Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomogą rodzicom

Anna Miszczyk, 21 lutego 2006 r.
W dniach 21-23 lutego, od godz. 11 do 13, w Wojewódzkim Zakładzie Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Janosika w Szczecinie udzielane będą porady dotyczące mukowiscydozy.

Objawy tej choroby genetycznej bywają takie same jak celiakii, astmy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli czy alergii. Zdarza się więc, że dzieci z mukowiscydozą są nieprawidłowo leczone. W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy, w Zakładzie Gruźlicy iChorób Płuc przy ul. Janosika organizowane będą trzydniowe konsultacje.

Wystarczy zadzwonić pod nr tel. (091) 4221231 i użyć hasła: "mukowiscydoza". Zostaniemy wtedy połączeni z lek. med. Barbarą Czerniecką lub Grażyną Krasowską.

Co to za choroba?

- Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania rodziców. Podpowiedzą, co zrobić i gdzie się zgłosić z dzieckiem. Załatwią także, by na badania nie trzeba było długo czekać - mówi Ewa Zeńczak, dyrektor ds. medycznych.

Mukowiscydoza jest jedną z najczęściej występujących chorób genetycznych. Szacuje się, że w Polsce rodzi się z nią jeden na 2500 noworodków. Co 25. Polak ma nieprawidłowy gen CFTR, odpowiedzialny za wystąpienie choroby. Jeśli oboje rodzice są jego nosicielami i przekażą go dziecku, rodzi się ono chore na mukowiscydozę. Zaburzenie genetyczne prowadzi do zalegania gęstego śluzu, w szczególności w obrębie układu oddechowego i w przewodach trzustkowych.

Dlatego też choroba najczęściej objawia się nawracającymi stanami zapalnymi płuc i oskrzeli oraz biegunką, słabym przyrostem masy ciała i wzrostu.

Lepiej wykryć wcześnie

Chociaż mukowiscydoza może być rozpoznana już w okresie noworodkowym, to średni wiek postawienia diagnozy w Polsce wynosi 3,5 do 5 lat, podczas gdy np. w Europie Zachodniej 2,5 do 3 miesięcy. Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia to lepsze życie chorego i jego rodziny - przekonują działacze Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński