Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie odsłonięty z pompą. Prezydent w dynamicznej pozie, zamyślony nad Polską [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki

Wideo

Msza św. w kościele Świętej Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej rozpoczęła w południe uroczystości związane z odsłonięciem pomnika Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. Sam monument zobaczyliśmy chwilę po godz. 13.30.

Pomnik Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego uroczyście został odsłonięty w sobotę na nieruchomości zarządu regionu Solidarności. Przedstawia postać w ruchu, jak gdyby zatrzymaną w kadrze, gdy wychodzi porozmawiać z oczekującymi nań ludźmi.

Czytaj również: Straż miejska pilnowała pomnika Kaczyńskiego? Oto odpowiedź

Pomnik powstał ze składek zebranych przez Komitet Społeczny Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Projekt zagospodarowania terenu to dzieło dr. inż. architekta Macieja Płotkowiaka ze Szczecina.Autorem rzeźby jest Stanisław Milewski z Gdańska.

- Lech Kaczyński nie pogodził się z tym, że mając tak wspaniałych przodków i naszą historię możemy być wciskani gdzieś w kąt- mówił podczas odsłonięcia pomnika Mateusz Morawiecki. - Wierzył w Europę. Wierzył w silną Polskę Patrząc na pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego widzimy również pewną ideę, ideę Polski sprawiedliwej, zakorzenionej w cywilizacji zachodniej.
Piotr Duda, przewodniczący Solidarności przypomniał, że Lech Kaczyński umawiał się z nim na dokonanie zmian w kodeksie pracy, aby bardziej niż obecnie zabezpieczyć interesy ludzi pracy. Nie zdążył. Duda zwrócił się do rządu, aby nie zaprzepaścić idei prezydenta i teraz zmian dokonać razem z Solidarnością.

Nie pojawił się Jarosław Kaczyński, ale przesłany list odczytał Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

- Mój świętej pamięci brat całe swoje dorosłe życie poświęcił Polsce przypomniał. - Dla Niej działał w opozycji i Solidarności. Dla Niej konspirował. Dla Niej pracował jako senator, poseł, minister i prezydent. Jej też ofiarował to, co miał najcenniejsze: swoje życie.

Podziękował też Joachimowi Brudzińskiemu za jego wkład w zaistnienie pomnika w Szczecinie. A sam Brudziński przypomniał, że wielu wybitnych szczecinian tego pomnika długo oczekiwało.
Projekt zagospodarowania terenu to dzieło dr. inż. architekta Macieja Płotkowiaka ze Szczecina. Autorem rzeźby jest Stanisław Milewski, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autor m.in. trójmiejskich pomników papieża Jana Pawła II spacerującego z prezydentem Ronaldem Reaganem i Anny Walentynowicz oraz licznych realizacji rzeźb sakralnych w kościołach w Gdańsku, Elblągu, Kwidzynie czy Łęcznej.

Szczecińska statua wykonana jest z brązu, ma około 2,1 metra.

- Postać Lecha Kaczyńskiego przedstawiona jest naturalistyczna, w dynamicznej pozie, jest zamyślony nad Polską - mówi twórca pomnika.

Prezydent – wieloletni członek NSZZ „S” - ma w klapie płaszcza znaczek „Solidarności”. Dzieło zostało wykonane w jednej z najbardziej cenionych w Polsce pracowni odlewniczych – Brązart w Pleszewie.

Przy pomniku działa infokiosk, w którym zapoznać się można z biografią (i jej zachodniopomorskimi akcentami) prezydenta L. Kaczyńskiego.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. W końcu zobaczymy ta...

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. "Lenno Brudzińskiego...

Więcej było tych, którzy byli przeciwni pomnikowi. Żadna z osób z nazwiska nie chciała wypowiedzieć się, dlaczego jest przeciwna. Więcej było podpisów osób młodych niż w podeszłym wieku.Czytaj również: Pomnik Lecha Kaczyńskiego powstanie w Szczecinie. Zobacz, jak głosowali radni

Gorąca atmosfera przy skwerze Lecha Kaczyńskiego. Zbierali p...

Na kolejnej stronie Opis koncepcji dr. M. Płotkowiaka >>>

Opis koncepcji dr. M. Płotkowiaka:

Zagospodarowaniu terenu nadano formę łączącą wymogi ekspozycji posągu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w ujęciu tradycyjnym oraz motywy narracji stanowiącej symboliczną ilustrację historii jego życia i tragicznej śmierci splecionych z losami Narodu i Państwa.

Trzon kompozycji stanowi zbiór monumentalnych, prostopadłościennych bloków granitowych rozmieszczonych w trzech grupach.

Grupa pierwsza złożona z czterech bloków o wzrastającej wysokości z posągiem Prezydenta RP posadowionym na bloku o największej wysokości - stanowi symbol jego drogi życiowej, aż po najwyższą godność w Państwie. Jest to także symbol historii Państwa Polskiego w powojennej jego historii, począwszy od zupełnego zniewolenia przez reżim komunistyczny, aż do w pełni wolnej i suwerennej Rzeczypospolitej. Położona przed nim grupa druga złożona z dwóch bloków powstałych w skutek strzaskania pojedynczego monolitu stanowi symbol tragicznej śmierci Prezydenta RP, ale także wyjątkowo trudnego czasu w życiu Narodu i Państwa. Wreszcie grupa trzecia złożona z kolejnych trzech bloków o wzrastającej wysokości stanowi ilustrację losów Państwa Polskiego po śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i obrazuje trwanie Rzeczypospolitej. Zieleń trawy, na której posadowiona jest ta grupa wzrastających granitowych bloków, obrazuje nadzieję, że Państwo Polskie będzie nieustannie wzrastać. Całość rozmieszczono na planie litery V, którą w formie wymownego gestu zwycięstwa posługiwali się uczestnicy strajków z sierpnia 1980 r. i który stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych znaków wielkiego ruchu Solidarności. Układ granitowych bloków w kształcie litery V wskazuje także na zwycięstwo idei i myśli śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Istotne dla symbolicznego przekazu kompozycji jest także zróżnicowanie podłoża na którym posadowione są poszczególne grupy granitowych bloków. Pierwsza i druga grupa znajduje się na podłożu twardym, wykonanym z czerwonej cegły klinkierowej, co nawiązuje do trudu wielu tysięcy osób, który złożył się na odbudowanie niepodległej Rzeczypospolitej. Natomiast zieleń trawy, na której posadowiona jest trzecia grupa wzrastających granitowych bloków, symbolizuje nadzieję oraz wiarę, że Państwo Polskie będzie trwać i wzrastać.

W tle założenia przewidziano kolejny akcent zielony, a jednocześnie uroczy symbol Szczecina w postaci drzewka magnolii.

Komentarze 63

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nie_jestem_robotem
W dniu 17.06.2018 o 14:08, antyk napisał:

W szczecinie mieszkają wredni ludzie. Widać po komentarzach.

nie tylko... nie tylko po komentarzach ma się rozumieć.

N
Nie jestem robotem
W dniu 17.06.2018 o 14:08, antyk napisał:

W szczecinie mieszkają wredni ludzie. Widać po komentarzach.

:) nie tylko... nie tylko po komentarzach ma się rozumieć.

J
Jarun
W dniu 16.06.2018 o 16:09, Suweren napisał:

Jest kopią pomnika Lenina w Nowej Hucie.Jego losy są wszystkim znane. Popatrzmy jaka zbieżność okoliczności-jego tam też pilnowano-milicja,SB,zaliczył kilka nieudanych "zamachów" był maskotką komunistów.Jakże zbieżne z tym dzisiejszym odsłonięciem fakty i podobieństwa.Utworzą pewnie przy nim posterunek stały by prowadzić 24h/dobę dozór,lub co bardziej prawdopodobne powstanie nadzór niejawny przy pomocy środków techniki operacyjnej z wykorzystaniem współczesnej SB.To doczekaliśmy się czasów rodem z PRL-u.Nadajcie mu jeszcze tytuł honorowy obywatel miasta.No chyba że pod osłoną nocy już takowy ma-to sorrki.

Robią krzywdę śp. Lechowi, którego stawiają nie wiadomo po co i za co na piedestał!

s
sz.n

ale szopka  :)  :)  :)

J
Ja85
Lenina z pompą też odsłaniali. Skończył w hucie, albo jako kupa gruzu. Z tym miernym prezydentem też tak będzie. Nic nie zrobił konkretnego. Jedynie zaistniał jako zimny Lech, bo komuś reklama się skojarzyła.
z
zdziwiony
W dniu 18.06.2018 o 22:24, gosc napisał:

   Na imprezie byli też SB-cy, czyżby pomylili pomniki? 

Nie, nie pomylili. Ci, co byli - byli pod właściwym. Pomnik wdzięczności ACz rozebrano jako oczywisty anachronizm a ten jest właściwy dla obecnych czasów.

g
gosc
W dniu 16.06.2018 o 16:09, Suweren napisał:

Jest kopią pomnika Lenina w Nowej Hucie.Jego losy są wszystkim znane. Popatrzmy jaka zbieżność okoliczności-jego tam też pilnowano-milicja,SB,zaliczył kilka nieudanych "zamachów" był maskotką komunistów.Jakże zbieżne z tym dzisiejszym odsłonięciem fakty i podobieństwa.Utworzą pewnie przy nim posterunek stały by prowadzić 24h/dobę dozór,lub co bardziej prawdopodobne powstanie nadzór niejawny przy pomocy środków techniki operacyjnej z wykorzystaniem współczesnej SB.To doczekaliśmy się czasów rodem z PRL-u.Nadajcie mu jeszcze tytuł honorowy obywatel miasta.No chyba że pod osłoną nocy już takowy ma-to sorrki.

 

Na imprezie byli też SB-cy, czyżby pomylili pomniki?

z
zdziwiony

Nie - abym się czepiał ale niezrozumiałym jest dlaczego, postać na pomniku czyli Lech Kaczyński ma wysuniętą do przodu lewą! nogę. Rozumiem, że pisząc w czasach PRL pracę doktorską ponoć musiał sięgać do bogatej skarbnicy wiedzy i szczodrze cytować Marksa i Lenina. ale żeby w wolnej III RP (a może to RP III i pół?) ruszać w marsz lewą nogą?! Jak w wierszu Majakowskiego?! Albo Henry'ego Kuttnera?

a
a na drzewach..pislamiści
W dniu 16.06.2018 o 19:49, ROCH napisał:

CELA+ się zbliża więc winni wpadają w panikę i nakręcają się na forach .Emigrujcie do Niemiec tam wasze miejsce zanim będzie za późno .

 

Rozumem że będziesz jednym z pierwszych lokatorów tej celi? Razem z jarkiem, antkiem, beatką, mateuszkiem, krysią, zbyszkiem, mariuszkiem i adriankiem?

s
szczecininin
W dniu 17.06.2018 o 13:12, Roch napisał:

Już by się chciało przywracać niemieckie pomniki to natura opozycji Wypada za Odrę do Makreli - tam wasze miejsce.

 

Pomnik Sediny został wykonany przez Lidwiga Manzla - jednego z najwybitniejszych europejskich rzeźbiarzy przełomu XIX i XX wieku. To najprawdziwsze dzieło sztuki i nie ma znaczenia czy stworzyli go Niemczy, ruscy czy Polacy. To tak jakby się czepiać że w muzeum Czartoryskich wisi "Dama z Łasiczką" autorstwa jakiego Włocha - kto to widział żeby w polskiej galerii makaroniarzy wystawiać... A co do pomników to mi się dużo bardziej Amfitryta podobała i wolałbym przywrócenie jej na brami portowej niż Sediny. Z resztą, dlaczego uważasz że Sedina jest Niemiecka - została wybudowana za czasów niemieckich, jednak jest personifikacją morza i żeglugi - nierozewralnie związanych ze Szczecinem. Nic Sedinie do niemieckości a wręcz swoim wyglądem przypomina bardziej słowiankę

p
pomorzanin
W dniu 17.06.2018 o 08:50, racja napisał:

PO Komunistyczni mieszkańcy szczecina skąd w was tyle jadu?! Pomnik twuska sie wam marzy?Trzeba sobie zasłużyć.

 

Poglądy komunistyczne to prezentuje pis. Nawet ich programy są jak żywcem wyjęte z programu pzrp. Śzczecinianie nie popierają PO ale pisu nienawidzą szczerą nienawiścią. Wolelibyśmy jakiegoś reprezentanta godnego i zgodnego z naszymi poglądami ale w Polskiej polityce brakuje takich. Nie mniej jednak do pisu nam najdalej bo Szczcinianie, pamiętając grudzień 70 najbardziej kochają wolność i partia o poglądach totalitarnych jak pis nigdy nie zdobędzie u nas poparcia. Prędej powróci księstwo pomorskie niż w Szczecińskiem ratuszu rozsiądą się pisiory

p
piorun
W dniu 18.06.2018 o 09:33, breg napisał:

A dlaczego kur*** w Szczecinie? Co wam zrobił Szczecin, że stawiacie miastu ten pomnik? 

Za karę! Bo większość Szczecinian popiera PO, a teraz jak jest pomnik dobrej zmiany to będą zmuszeni na niego patrzeć i z rozpędu zagłosują na PIS.  

.
Ani postura, ani podobizna nie zbliżyły się do oryginału. No i brak wierzchowca. Na koniu każdy wygląda tak dostojnie.
E
Erg
W dniu 18.06.2018 o 10:17, zdziwiony napisał:

??????? Moje posty to #43 i #48, ~erg - post #34 (na post ~jack) Gdzie tu zmiana tematu? Znów zarzucasz mi, że piszę z różnych nicków? Jeżeli tak, to szkoda bitów.Zatem /- - . -/ /. - ./ / . . -/   /- - . -/ /. - ./ /-/

Nie zmieniaj tematu. Zacząłeś temat od głupot to niestety, bądź konsekwentny. Nie zmieniaj tematu.

z
zdziwiony
W dniu 18.06.2018 o 10:04, Erg napisał:

Dlaczego zmieniasz temat? Nie wyszło ci z tą "mapą" Szczecina, bo napisałeś głupotę, co sam potem przyznałeś, to teraz trzeba zmienić temat? To są te wasze po-wskie metody?

??????? Moje posty to #43 i #48, ~erg - post #34 (na post ~jack) Gdzie tu zmiana tematu? Znów zarzucasz mi, że piszę z różnych nicków? Jeżeli tak, to szkoda bitów.

Zatem /- - . -/ /. - ./ / . . -/   /- - . -/ /. - ./ /-/

Dodaj ogłoszenie