Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie odsłonięty z pompą. Prezydent w dynamicznej pozie, zamyślony nad Polską [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
Msza św. w kościele Świętej Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej rozpoczęła w południe uroczystości związane z odsłonięciem pomnika Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. Sam monument zobaczyliśmy chwilę po godz. 13.30.

Pomnik Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego uroczyście został odsłonięty w sobotę na nieruchomości zarządu regionu Solidarności. Przedstawia postać w ruchu, jak gdyby zatrzymaną w kadrze, gdy wychodzi porozmawiać z oczekującymi nań ludźmi.

Czytaj również: Straż miejska pilnowała pomnika Kaczyńskiego? Oto odpowiedź

Pomnik powstał ze składek zebranych przez Komitet Społeczny Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Projekt zagospodarowania terenu to dzieło dr. inż. architekta Macieja Płotkowiaka ze Szczecina.Autorem rzeźby jest Stanisław Milewski z Gdańska.

- Lech Kaczyński nie pogodził się z tym, że mając tak wspaniałych przodków i naszą historię możemy być wciskani gdzieś w kąt- mówił podczas odsłonięcia pomnika Mateusz Morawiecki. - Wierzył w Europę. Wierzył w silną Polskę Patrząc na pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego widzimy również pewną ideę, ideę Polski sprawiedliwej, zakorzenionej w cywilizacji zachodniej.
Piotr Duda, przewodniczący Solidarności przypomniał, że Lech Kaczyński umawiał się z nim na dokonanie zmian w kodeksie pracy, aby bardziej niż obecnie zabezpieczyć interesy ludzi pracy. Nie zdążył. Duda zwrócił się do rządu, aby nie zaprzepaścić idei prezydenta i teraz zmian dokonać razem z Solidarnością.

Nie pojawił się Jarosław Kaczyński, ale przesłany list odczytał Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

- Mój świętej pamięci brat całe swoje dorosłe życie poświęcił Polsce przypomniał. - Dla Niej działał w opozycji i Solidarności. Dla Niej konspirował. Dla Niej pracował jako senator, poseł, minister i prezydent. Jej też ofiarował to, co miał najcenniejsze: swoje życie.

Podziękował też Joachimowi Brudzińskiemu za jego wkład w zaistnienie pomnika w Szczecinie. A sam Brudziński przypomniał, że wielu wybitnych szczecinian tego pomnika długo oczekiwało.
Projekt zagospodarowania terenu to dzieło dr. inż. architekta Macieja Płotkowiaka ze Szczecina. Autorem rzeźby jest Stanisław Milewski, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autor m.in. trójmiejskich pomników papieża Jana Pawła II spacerującego z prezydentem Ronaldem Reaganem i Anny Walentynowicz oraz licznych realizacji rzeźb sakralnych w kościołach w Gdańsku, Elblągu, Kwidzynie czy Łęcznej.

Szczecińska statua wykonana jest z brązu, ma około 2,1 metra.

- Postać Lecha Kaczyńskiego przedstawiona jest naturalistyczna, w dynamicznej pozie, jest zamyślony nad Polską - mówi twórca pomnika.

Prezydent – wieloletni członek NSZZ „S” - ma w klapie płaszcza znaczek „Solidarności”. Dzieło zostało wykonane w jednej z najbardziej cenionych w Polsce pracowni odlewniczych – Brązart w Pleszewie.

Przy pomniku działa infokiosk, w którym zapoznać się można z biografią (i jej zachodniopomorskimi akcentami) prezydenta L. Kaczyńskiego.

Zobacz więcej:

Polecamy również wideo:

Więcej na ten temat:

Zobacz również:

Na kolejnej stronie Opis koncepcji dr. M. Płotkowiaka >>>

Opis koncepcji dr. M. Płotkowiaka:

Zagospodarowaniu terenu nadano formę łączącą wymogi ekspozycji posągu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w ujęciu tradycyjnym oraz motywy narracji stanowiącej symboliczną ilustrację historii jego życia i tragicznej śmierci splecionych z losami Narodu i Państwa.

Trzon kompozycji stanowi zbiór monumentalnych, prostopadłościennych bloków granitowych rozmieszczonych w trzech grupach.

Grupa pierwsza złożona z czterech bloków o wzrastającej wysokości z posągiem Prezydenta RP posadowionym na bloku o największej wysokości - stanowi symbol jego drogi życiowej, aż po najwyższą godność w Państwie. Jest to także symbol historii Państwa Polskiego w powojennej jego historii, począwszy od zupełnego zniewolenia przez reżim komunistyczny, aż do w pełni wolnej i suwerennej Rzeczypospolitej. Położona przed nim grupa druga złożona z dwóch bloków powstałych w skutek strzaskania pojedynczego monolitu stanowi symbol tragicznej śmierci Prezydenta RP, ale także wyjątkowo trudnego czasu w życiu Narodu i Państwa. Wreszcie grupa trzecia złożona z kolejnych trzech bloków o wzrastającej wysokości stanowi ilustrację losów Państwa Polskiego po śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i obrazuje trwanie Rzeczypospolitej. Zieleń trawy, na której posadowiona jest ta grupa wzrastających granitowych bloków, obrazuje nadzieję, że Państwo Polskie będzie nieustannie wzrastać. Całość rozmieszczono na planie litery V, którą w formie wymownego gestu zwycięstwa posługiwali się uczestnicy strajków z sierpnia 1980 r. i który stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych znaków wielkiego ruchu Solidarności. Układ granitowych bloków w kształcie litery V wskazuje także na zwycięstwo idei i myśli śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Istotne dla symbolicznego przekazu kompozycji jest także zróżnicowanie podłoża na którym posadowione są poszczególne grupy granitowych bloków. Pierwsza i druga grupa znajduje się na podłożu twardym, wykonanym z czerwonej cegły klinkierowej, co nawiązuje do trudu wielu tysięcy osób, który złożył się na odbudowanie niepodległej Rzeczypospolitej. Natomiast zieleń trawy, na której posadowiona jest trzecia grupa wzrastających granitowych bloków, symbolizuje nadzieję oraz wiarę, że Państwo Polskie będzie trwać i wzrastać.

W tle założenia przewidziano kolejny akcent zielony, a jednocześnie uroczy symbol Szczecina w postaci drzewka magnolii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński