MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Józefa Piłsudskiego w Szczecinie. Jako pierwsi znamy szczegóły!

Marek Rudnicki
Najładniejsze pomniki Piłsudskiego: pierwszy, przedwojenny z Tarnopola i współczesny z Nysy, odsłonięty w 2018 roku
Najładniejsze pomniki Piłsudskiego: pierwszy, przedwojenny z Tarnopola i współczesny z Nysy, odsłonięty w 2018 roku Fot. NAC/arch
Oficjalnie nikt jeszcze nie wie, gdzie i kiedy stanie w Szczecinie pomnik Józefa Piłsudskiego. My już wiemy i częściowo ujawnimy tę skrzętnie skrywaną tajemnicę.

Dotarliśmy do informacji, która dopiero zostanie ogłoszona na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Kiedy, tego jeszcze nie postanowiono. Pomnik marszałka ma stanąć w ciągu ulicy Józefa Piłsudskiego, choć nie na placu Szarych Szeregów, gdzie dziś usytuowane jest jego popiersie.

Ulica i znajdujące się w jej ciągu place wydają się dziś mało przystosowane do ekspozycji pomnika, ale to ma się zmienić i miejsce ma zostać przebudowane.

Nie wiadomo na razie, jaki kształt ma przybrać pomnik. Pojawiają się nawet głosy zwolenników oszczędnościowej formuły, że nie powinien siedzieć na koniu . Jeśli nie, to czy ma stać czy siedzieć?

Jeśli będzie to „dzieło” w stylu tego, które odsłonięto w grudniu ub.r. w Kamieniu Pomorskim (nawet zamiast szabli dzierży coś na kształt rapieru), to może lepiej niech nie powstaje. Podobnie jest z siedzącą figurą w Goleniowie, który z dynamiką osoby Piłsudskiego ma tyle wspólnego, co ślimak z kłusakiem.

Konny pomnik dla tak znaczącej dla historii Polski postaci, byłby bardziej oczekiwany. Najpiękniejszy został posadowiony przed wojną, w 1935 r. w Tarnopolu. Twórcą był rzeźbiarz Apolinary Głowiński. Zburzyli go w 1939 roku Sowieci po zajęciu wschodnich terenów Polski i postawili na jego miejscu Lenina.

Natomiast współczesny pomnik stanął na nyskim rynku w roku ubiegłym. Nawiązuje do tego pierwszego. Jego twórcą jest profesor Marian Molenda.

Mało kto dziś pamięta, że w Szczecinie o pomniku poważnie rozmawiano już w 2010 r. Wówczas pierwowzorem miała być fotografia marszałka przyjmującego defiladę na placu Saskim w Warszawie w roku 1927. Rozpatrywano też obraz Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance”. Powstał społeczny komitet na prawach stowarzyszenia budowy pomnika. I wierzono, że budowa ruszy, bo była duża społeczna jego akceptacja.

- Jeśli tylko uda nam się zebrać trochę pieniędzy, starczy zapału i będzie przychylność magistratu, myślę że w miarę szybko powstanie pomnik - był wówczas przekonany Bohdan Ronin Walknowski, prezes szczecińskiego oddziału Związków Piłsudczyków RP i twórca popiersia Piłsudskiego, stojącego dziś na pl. Szarych Szeregów. - Szczecińscy rzeźbiarze doskonale sobie poradzą z tematem.

Wybrano też lokalizację - aleję Papieża Jana Pawła II tuż przed placem Lotników. Pomysłodawcy proponowali, by nazwę placu zamienić na plac Piłsudskiego, a stojącego tu kondotiera Colleoniego przenieść na Wały Chrobrego. Marszałek miał być odwrócony twarzą w stronę pl. Żołnierza.

Z planów nic nie wyszło.

A dziś? W październiku miejski konserwator zabytków w wywiadzie dla „Głosu” stwierdził:

- Lokalizacją pomnika zajmuje się teraz architekt miasta i nie chciałbym zdradzać jego planów. Miasto chce już niebawem ogłosić miejsce i koncepcję monumentu.

ZOBACZ TEŻ: Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie odsłonięty z pompą. Prezydent w dynamicznej pozie, zamyślony nad Polską [ZDJĘCIA]

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie odsłonięty z pompą. P...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński