Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomagają znaleźć pracę

Redakcja
Wolińska placówka od lat wspiera osoby zagrożone długotrwałym bezrobociem i wykluczeniem społecznym. Wielu osobom pomogła znaleźć pracę bądź uruchomić własną działalność.

Przed sześcioma laty OPS w Wolinie podpisał umowę partnerską z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kamieniu Pomorskim dotyczącą "Aktywizacji zawodowej i społecznej klientów instytucji pomocy społecznej". Jest współfinansowany z funduszy unijnych. Zainteresowanie projektem było duże, dlatego został przedłużony do roku 2014.

Na realizację programu OPS w Wolinie otrzymał od 2008 r ponad 1,1 mln zł. Pieniądze pozwoliły na aktywizację 137 osób.

- W gminie jest wiele rodzin korzystających z pomocy społecznej - przyznaje Małgorzata Klimkowska, kierownik OPS w Wolinie. - Nie mają np. kwalifikacji zawodowych, a to przyczynia się do długotrwałego bezrobocia, problemów finansowych itd.

Takie osoby uczestniczyły w projekcie. Także osoby korzystające ze świadczeń, zagrożone wykluczeniem społecznym, pracujące ale o bardzo niskich dochodach, czy też zatrudnione w zakładzie w stanie likwidacji.

- Najważniejsze by z własnej woli chciały podnosić swoje umiejętności zawodowe bądź przekwalifikować się, jeśli tego wymaga rynek pracy - dodaje pani kierownik. Uczestnicy mieli do dyspozycji specjalistów, psychologów, pedagogów i doradców zawodowych. Ponieważ byli z różnych miejscowości, zapewniano im transport. Pierwsze działania służyły określeniu ich własnych możliwości, predyspozycji zawodowych.

Zajęcia warsztatowe integrowały członków grup. Po tym etapie prcownik socjalny ds. porjektu ustalał już z każdym indywidualnie dalszy plan działań, rodzaj szkoleń itd.

Uczestnicy korzystali z różnych instrumentów aktywnej integracji zawodowej, społecznej, edukacyjnej, zdrowotnej.

Były to warsztaty psychospołeczne, konsultacje psychologiczne lub pedagogiczne, rozmowy z doradcą zawodowym, rozpoczęcie i kontynuacja nauki w szkole średniej, nauka języków obcych, szereg kursów i szkoleń zawodowych.

Szkolenia dotyczyły różnych specjalności: operator koparko-ładowarki, elektryk do 1 KW, opiekun osób starszych i niepełnosprawnych, kompleksowa obsługa biura, kierowca wózków jezdniowych napędzanych silnikiem, sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej, pracownik usług hotelarskich.

- Kursy i szkolenia zawodowe kończyły się uzyskaniem certyfikatów uprawniających do wykonywania danego zawodu, dostarczały podstawowej wiedzy i umiejętności, zwiększały szansę znalezienia pracy w naszym rejonie - dodaje pani kierownik. Wielu osbom się udało. Powstał salon fryzjerki, usługi elektryka do 1 KW.

Część osób podjęła pracę na czas nieokreślony w zawodzie masażysty, kierowcy, sprzedawcy, pracownika hotelowego. Do grona pracujących dołączyły osoby, które po raz pierwszy podjęły pracę zawodową

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński