Pomagają znaleźć pracę

Redakcja
Wolińska placówka od lat wspiera osoby zagrożone długotrwałym bezrobociem i wykluczeniem społecznym. Wielu osobom pomogła znaleźć pracę bądź uruchomić własną działalność.

Przed sześcioma laty OPS w Wolinie podpisał umowę partnerską z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kamieniu Pomorskim dotyczącą "Aktywizacji zawodowej i społecznej klientów instytucji pomocy społecznej". Jest współfinansowany z funduszy unijnych. Zainteresowanie projektem było duże, dlatego został przedłużony do roku 2014.

Na realizację programu OPS w Wolinie otrzymał od 2008 r ponad 1,1 mln zł. Pieniądze pozwoliły na aktywizację 137 osób.

- W gminie jest wiele rodzin korzystających z pomocy społecznej - przyznaje Małgorzata Klimkowska, kierownik OPS w Wolinie. - Nie mają np. kwalifikacji zawodowych, a to przyczynia się do długotrwałego bezrobocia, problemów finansowych itd.

Takie osoby uczestniczyły w projekcie. Także osoby korzystające ze świadczeń, zagrożone wykluczeniem społecznym, pracujące ale o bardzo niskich dochodach, czy też zatrudnione w zakładzie w stanie likwidacji.

- Najważniejsze by z własnej woli chciały podnosić swoje umiejętności zawodowe bądź przekwalifikować się, jeśli tego wymaga rynek pracy - dodaje pani kierownik. Uczestnicy mieli do dyspozycji specjalistów, psychologów, pedagogów i doradców zawodowych. Ponieważ byli z różnych miejscowości, zapewniano im transport. Pierwsze działania służyły określeniu ich własnych możliwości, predyspozycji zawodowych.

Zajęcia warsztatowe integrowały członków grup. Po tym etapie prcownik socjalny ds. porjektu ustalał już z każdym indywidualnie dalszy plan działań, rodzaj szkoleń itd.

Uczestnicy korzystali z różnych instrumentów aktywnej integracji zawodowej, społecznej, edukacyjnej, zdrowotnej.

Były to warsztaty psychospołeczne, konsultacje psychologiczne lub pedagogiczne, rozmowy z doradcą zawodowym, rozpoczęcie i kontynuacja nauki w szkole średniej, nauka języków obcych, szereg kursów i szkoleń zawodowych.

Szkolenia dotyczyły różnych specjalności: operator koparko-ładowarki, elektryk do 1 KW, opiekun osób starszych i niepełnosprawnych, kompleksowa obsługa biura, kierowca wózków jezdniowych napędzanych silnikiem, sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej, pracownik usług hotelarskich.

- Kursy i szkolenia zawodowe kończyły się uzyskaniem certyfikatów uprawniających do wykonywania danego zawodu, dostarczały podstawowej wiedzy i umiejętności, zwiększały szansę znalezienia pracy w naszym rejonie - dodaje pani kierownik. Wielu osbom się udało. Powstał salon fryzjerki, usługi elektryka do 1 KW.

Część osób podjęła pracę na czas nieokreślony w zawodzie masażysty, kierowcy, sprzedawcy, pracownika hotelowego. Do grona pracujących dołączyły osoby, które po raz pierwszy podjęły pracę zawodową

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.