MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polskie firmy powinny być obecne na rosyjskim rynku

Redakcja
Polska jest ważnym partnerem handlowym Federacji Rosyjskiej. Według danych za 11 miesięcy poprzedniego roku importowaliśmy rosyjskie towary i surowce o wartości 15 mld dolarów, zaś nasz eksport do Rosji osiągnął poziom 4,61 mld dolarów.
Polska jest ważnym partnerem handlowym Federacji Rosyjskiej. Według danych za 11 miesięcy poprzedniego roku importowaliśmy rosyjskie towary i surowce o wartości 15 mld dolarów, zaś nasz eksport do Rosji osiągnął poziom 4,61 mld dolarów. 123RF
Pomimo chłodnych stosunków politycznych, polskie firmy powinny próbować swoich sił w Rosji. - Rosjanie mają nadwyżkę eksportu do nas, dlatego powinniśmy zacząć działać, żeby to zrównoważyć- tłumaczy ekspert.

- Rosja to dla nas ważny rynek. Pomimo trudnych relacji politycznych, nadal istniejemy na tym rynku, nadal jesteśmy tam obecni. Biorąc pod uwagę nawet wielkość gospodarek, np. Polski i Niemiec, to jesteśmy bardziej obecni w Rosji, niż w Niemczech, pomimo, że to są zupełnie inne liczby. Niemcy mają większą gospodarkę- tłumaczy w rozmowie z AIP Marek Budzisz, ekspert Warsaw Enterpise Institute.

Polska jest ważnym partnerem handlowym Federacji Rosyjskiej. Według danych za 11 miesięcy poprzedniego roku importowaliśmy rosyjskie towary i surowce o wartości 15 mld dolarów (wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim o 48,2 proc.), zaś nasz eksport do Rosji osiągnął poziom 4,61 mld dolarów (wzrost o 5,1 proc.). Biorąc pod uwagę wielkość gospodarki, polskie obroty handlowe z Rosją są relatywnie wyższe niż obroty handlowe innych znaczących partnerów Rosji, takich jak Niemcy, Francja czy Włochy.

Przeczytaj także:

Świadczy to o utrzymywaniu się licznych więzi handlowych i kooperacyjnych mimo trudnych relacji politycznych. Brak zrównoważonego bilansu handlowego z Rosją (znacznie wyższa wartość importu do Polski niż naszego eksportu) może być traktowana jako szansa na przyszły rozwój, w zakresie promocji polskich produktów i marek na rynku naszego wschodniego partnera.

- Polscy przedsiębiorcy chcą być obecni na każdym rynku, tam gdzie mają stabilne gwarancje funkcjonowania i dobre perspektywy sprzedaży swoich produktów. Rosja tu nie może być wyjątkiem- mówi Budzisz.

Jak zaznacza Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, polski biznes w Rosji powinien być elementem polskiego soft power, szczególnie w obwodzie królewieckim. Jednocześnie zaznacza, że nie zarekomendowałby żadnemu przedsiębiorcy z Polski, żeby budował tam fabrykę, ale każdy inny rodzaj biznesu już tak. Zdaniem Kaźmierczaka budowanie takich przyczółków jest korzystne dla Polski, a i konkurencja jest umiarkowana.

Zgodnie z analizami Banku Światowego założenie spółki w Rosji trwa średnio kilkanaście dni, a likwidacja podmiotu gospodarczego zarejestrowanego w Rosji zajmuje 6-12 miesięcy. Od 2012 Rosja należy do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

- Zaskoczyło mnie to jak otoczenie instytucjonalne w Rosji, czyli warunki prowadzenia biznesu oceniane są przez analityków Banku Światowego, otóż Rosja jest wyżej planowana niż Polska i na to trzeba zwrócić uwagę. To nie jest wielka różnica, Rosja zajmuje 31. miejsce pod względem łatwości prowadzenia biznesu, a my 33. Oznacza to, ze te biznesy mogą podobnie funkcjonować- tłumaczy Budzisz. - Cały system prawny, który w Rosji został wprowadzony jest w mniejszym lub większym stopniu zbliżony do tego, jaki funkcjonuje w Polsce. To nie jest zupełnie inny świat gdzie będziemy się czuli obco i gdzie wszystko będzie dla nas nowe- dodaje.

Rosyjscy partnerzy handlowi Polski mają swe siedziby głównie w Moskwie, Rejonie Moskiewskim oraz w Petersburgu i Obwodzie Kaliningradzkim. Szczególnie ten ostatni region może stać się perspektywicznym obszarem zwiększenia aktywności polskich firm.

- Rosyjski rynek jest doceniany przez polskich przedsiębiorców, on jest niedoceniany przez polskie władze. To polskie władze powinny zaktywizować swoją politykę w tym kierunku. Polscy przedsiębiorcy są cały czas w Rosji obecni- podsumowuje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polskie firmy powinny być obecne na rosyjskim rynku - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński