Polski Ład. Ile zyskamy lub stracimy na rządowym projekcie? Już można to sprawdzić

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Źródło: Pixabay
Źródło: Pixabay
Udostępnij:
Sztandarowy projekt rządu przeszedł przez Sejm i czeka obecnie na poparcie Senatu. W obliczu nadchodzących zmian, wielu Polaków zastanawia się, jaki będzie realny wpływ Polskiego Ładu na ich wynagrodzenie i składki. A to możemy już sprawdzić osobiście, dzięki „Kalkulatorowi wynagrodzeń”.

Posłowie przegłosowali na początku października rządowy projekt nowelizacji ustaw podatkowych. Zgodnie z nowymi przepisami zmieni się m.in. rozliczanie składki zdrowotnej czy kwota wolna od podatku. Na ulgi liczyć mogą emeryci i rodziny wielodzietne.
W obliczu nadchodzących zmian, wielu Polaków zastanawia się, jaki będzie realny wpływ Polskiego Ładu na ich wynagrodzenie i składki.

Aby odpowiedzieć na to pytanie krakowska forma Omni Calkulator stworzyła niezależny „Kalkulator wynagrodzeń”. Można za jego pomocą sprawdzić m.in. wysokość swojego wynagrodzenia po wprowadzeniu zmian, a także dowiedzieć się, o ile procent zmienią się nasze miesięczne zarobki w stosunku do obecnej sytuacji, a także ile zyskamy lub stracimy na Polskim Ładzie w skali roku.

„Kalkulator wynagrodzeń” pozwoli również sprawdzić zmiany w składkach zdrowotnych czy w zaliczce na podatek dochodowy.

Kalkulator dostępny jest pod tym adresem

Jak korzystać z kalkulatora wynagrodzeń?

Aby obliczyć zmiany w swoim wynagrodzeniu po wprowadzeniu Polskiego Ładu, należy wpisać w odpowiednim polu kalkulatora swoje wynagrodzenie brutto.

Następnie wybrać „tak” lub „nie” przy dwóch pytaniach pod polem z pensją brutto: czy pracujesz poza miejscem zamieszkania?; czy uczestniczysz w PPK?

To wystarczy, aby otrzymać spersonalizowane szacowanie zmian wysokości wynagrodzenia.

W dolnej części kalkulatora możesz również poznać szczegóły dotyczące swoich składek i podatków. W tym celu rozwiń menu znajdujące się pod pytaniem "Chcesz poznać szczegóły?" i kliknij na wybrane pole aby zobaczyć wynik.

Jakie zmiany wprowadza Polski Ład?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządzących Sejm poparł podwyższenie kwoty wolnej od podatku - czyli sumy rocznych dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu - do 30 tys. zł. Podwyższono także pierwszy próg podatkowy, do którego obowiązuje stawka 17 proc., a powyżej którego stawka rośnie do 32 proc. - z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Ulgi dla rodzin i emerytów

Rodziny mające co najmniej czworo dzieci uzyskają odliczenie podatkowe w kwocie 85 tys. zł, które powiększy kwotę wolną w wysokości 30 tys. zł. Wówczas dwoje rodziców może nie zapłacić podatku od dochodu nieprzekraczającego 230 tys. zł.
Wśród zmian znalazła się również ulga dla pracujących emerytów. Osoby, które osiągną wiek emerytalny, ale będą nadal pracować i nie będą pobierać emerytury - podobnie jak w przypadku rodzin wielodzietnych - otrzymają dodatkowe odliczenie w kwocie 85 tys. zł - nie będą płacić podatku od dochodów, które nie przekroczą 115 tys. zł.

Składka zdrowotna i ulga dla klasy średniej

Dużo kontrowersji od początku prac nad Polskim Ładem wzbudzał proponowany sposób naliczania składki zdrowotnej. Obecnie składaka ta wynosi 9 proc. dochodu. Jednak jej część (7,7 proc.) można było odliczyć od podatku. Nowe przepisy likwidują taką możliwość.

Część podatników płaci jednak wyższą składkę, która wynosi 17 proc. dochodów. Aby nie tracili oni na wprowadzonych zmianach, wprowadzono tzw. ulgę dla klasy średniej. Rozwiązanie ma spowodować, że brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej nie zwiększy podatków płaconych przez osoby o dochodach wynoszących od 68,4 tys. zł do 133,6 tys. zł.

Zgodnie z poprawką zgłoszoną przez Klub Parlamentarny PiS z ulgi dla klasy średniej będą mogli skorzystać zatrudnieni na etacie, ale także przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych.

Zmiany w składce zdrowotnej dotkną także przedsiębiorców, rozliczających się podatkiem liniowym, zryczałtowanym i na podstawie karty podatkowej.

Ci pierwsi zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. dochodów, ale nie mniej niż 270 zł – w zależności od minimalnego wynagrodzenia. Podobnie rozliczać będą się osoby płacące podatek według karty podatkowej.

Natomiast dla osób rozliczających się podatkiem zryczałtowanym zostaną ustawione progi podatkowe, w zależności od wysokości przychodów aktualnego przeciętnego wynagrodzenia.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Rządzący chcą, aby większość przyjętych przez Sejm przepisów weszła w życie z początkiem 2022 r. Aby było to możliwe ustawa musi być ostatecznie uchwalona, z podpisem prezydenta i opublikowana do końca listopada.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Materiał oryginalny: Polski Ład. Ile zyskamy lub stracimy na rządowym projekcie? Już można to sprawdzić - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lucyna Bednarczyk
Polski Ład solidnie uderzy w moją kieszeń. Jako pracująca emerytka nie skorzystam z ulgi podatkowej u pracodawcy, skonsumuje ją ZUS. Tak więc podatek dochodowy 17% plus 9% składki zdrowotnej obciążą w sumie moje wynagrodzenie o 26%. Przypomnę tylko że większość emerytów pobierających emeryturę dorabia z powodów ekonomicznych, nie dla przyjemności.
Dodaj ogłoszenie