MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polski Ład a wynagrodzenia osób samozatrudnionych. Kto zyska, a kto straci?

OPRAC.: AB
Czy prowadzenie firmy nadal będzie opłacalne? Którzy przedsiębiorcy muszą liczyć się z niższymi dochodami, a którzy mogą zarobić więcej? Mamy szczegółowe wyliczenia.  Porównaj szacowane stawki teraz i po zmianach zakładanych przez Polski Ład.Przesuwaj w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czy prowadzenie firmy nadal będzie opłacalne? Którzy przedsiębiorcy muszą liczyć się z niższymi dochodami, a którzy mogą zarobić więcej? Mamy szczegółowe wyliczenia. Porównaj szacowane stawki teraz i po zmianach zakładanych przez Polski Ład.Przesuwaj w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karolina Grabowska/ Pexels.com
Polski Ład zakłada walkę z fikcyjnym samozatrudnieniem. Dla wielu osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zapowiadane zmiany oznaczają niższy zysk, chociaż nie brakuje również takich, którzy zarobią. Przedstawiamy symulację zarobków na nowych zasadach.

Polski Ład wpłynie na dochody osób samozatrudnionych. Nastąpią zmiany w podatkach, a ponadto nie będzie już można odliczyć składki zdrowotnej od dochodu. Firma Grant Thornton Polska zrobiła wyliczenia, które obrazują, o ile wzrosną, a o ile spadną dochody przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w skali miesiąca i roku. Zestawienie obejmuje różne kwoty, od 3000 do 20 000 zł.

Zgodnie z propozycją, od 2020 r. osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą będzie musiała opłacać składkę zdrowotną proporcjonalnie do dochodu. Obecnie takie zasady obowiązują osoby z umowa o pracę. Przedsiębiorcy mogą płacić składkę od pewnej, zadeklarowanej kwoty podstawy (w 2021 r. jest to 381,81 zł miesięcznie, co daje ok. 4581,72 zł rocznie). Natomiast w przypadku umów o pracę pracodawca potrąca z wynagrodzenia 9 proc. podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

Kolejna zmiana zakłada odejście od możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku przez osoby ubezpieczone i opłacające składki ZUS. Aktualnie, obliczając zaliczkę na podatek dochodowy, można zmniejszyć wpłatę do urzędu skarbowego o 7,75 proc. podstawy wymiaru składki zdrowotnej. - W przypadku podatników uzyskujących dochody opodatkowane progresywnie (skala podatkowa: np. pracownicy, zleceniobiorcy, osoby zaangażowane na podstawie kontraktów menedżerskich czy też prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych), zmiana będzie odczuwalna już przy przychodach brutto powyżej ok. 6000 zł miesięcznie - wskazuje PwC. Na szczęście ustawodawcy przewidzieli specjalną ulgę podatkową dla osób z umowami o pracę, których dochody mieszczą się w przedziale od 70 000 do 130 000 zł rocznie.

Inną nowość ma stanowić kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł dla wszystkich podatników. W chwili obecnej kwota wolna wynosi 8000 zł. Osoby, które uzyskają 8001 zł dochodu lub więcej, muszą zapłacić podatek. Ponadto z kwoty wolnej od podatku nie mogą korzystać osoby, które uzyskują dochody z działalności gospodarczej i rozliczają się liniowo, a dla tych, którzy wybrali progresywny sposób opodatkowania, kwota wolna maleje, przez co nie obejmuje ona osób osiągających dochody powyżej 127 000 zł. Ponadto próg podatkowy dla dla 32-procentowej stawki podatku ma pójść w górę, z obecnych 85 528 zł w pierwszym progu podatkowym do 120 000 zł.

Propozycja zmian zakłada również specjalne ulgi dla osób powracających z zagranicy. W 2022 i 2023 r. mają one mieć możliwość wskazania w zeznaniu podatkowym kwoty do opodatkowania niższej o 50 000 zł. Z kolei osoby, które nie są rezydentami, ale chciałyby przenieść swoją rezydencję podatkową do Polski, będą mogły płacić w Polsce stały ryczałt od dochodów zagranicznych.

Warto zaznaczyć, że przedstawione przez rząd rozwiązania nie są ostateczne. 27 maja Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii poinformował, że trwają rozmowy na temat tego, co można zrobić, aby podatki płacone przez przedsiębiorców nie wzrosły „w sposób drastyczny”. Szef MRPiT podkreślał, że lepiej usytuowani podatnicy powinny jednak w większym stopniu opłacać składki na służbę zdrowia. Zapewnił również, że „ci, którzy zarabiają do 13 tys. zł, nie będą płacili ani złotówki podatku więcej”.

od 7 lat
Wideo

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polski Ład a wynagrodzenia osób samozatrudnionych. Kto zyska, a kto straci? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński