Polska zagra w mistrzostwach Europy! Kapitanem biało-czerwonych jest szczecinianin. ZDJĘCIA

Szczecinianin Michał Kubik w roli kapitana reprezentacji Polski poprowadził swoich kolegów do wygranej 8:5 z Czechami. Dzięki niej Polska zakwalifikowała się do mistrzostw Europy.

Przed rozpoczęciem meczu było jasne, że zwycięstwo w jakimkolwiek stosunku daje biało-czerwonym awans. Inaczej wyglądało to w przypadku remisu.

Czesi zaczęli mecz lepiej, od trafienia Janovskiego już w 3. minucie. Sygnał do lepszej gry dał Polakom Krzysztof Elsner. To on wyrównał. Nasi gracze poszli za ciosem i dołożyli dwa kolejne trafienia, w jednym z nich udział miał Michał Kubik, kapitan kadry wywodzący się ze Szczecina (w sztabie trenerskim reprezentacji jest także inny człowiek ze stolicy województwa - Łukasz Żebrowski).

Czesi przed przerwą pokazali, że trzeba się będzie z nimi liczyć do samego końca. Ich pogoń była na tyle skuteczna, że na półmetku był remis 3:3. To oznaczało, że myśląc o grze w ME Polacy musieli w Opolu wygrać. Druga odsłona, tak jak i pierwsza, zaczęła się dla nich źle - od bramki Seidlera.

Odpowiedź na nią nadeszła błyskawicznie. Wtedy też swój popis rozpoczął bohater Sebastian Leszczak. W ciągu ostatniego kwadransa zdobył dla Polski cztery gole i poprowadził ją do osiągnięcia upragnionego celu. W tabeli grupy 8, Polacy zajęli 2. miejsce - za Portugalią, przed Czechami i Norwegią.

Michał Kubik to wychowanek Arkonii Szczecin, ale bardzo szybko zaczął grać w futsal. Przez długie lata bronił barw Pogoni' 04 Szczecin, z którą dwukrotnie zdobył wicemistrzostwo Polski. Już od dekady, z przerwami, gra dla reprezentacji Polski. Jest jej kapitanem. Gra również w Rekordzie Bielsko-Biała, z którym zdobył już cztery tytuły mistrzowskie i z wielkim powodzeniem gra w Lidze Mistrzów. Z kolei Łukasz Żebrowski to także jeden z pionierów futsalu w Szczecinie. Przez długie lata kapitan Pogoni 04. Później był także jej trenerem. Obecnie jest w sztabie reprezentacji Polski.

Polska - Czechy 8:5 (3:3)
Bramki: Elsner (5), Kubik (10), Marek (12), Leszczak 4 (26, 26, 37-karny, 40), Lutecki (38) - Janovsky (3), Drozd (13), Koudelka (18), Seidler (25), Resetar (38).
Polska: Błaszczyk, Nawrat - Madziąg, Kubik, Klaus, Leszczak, Hoły, Łopuch, Grubalski, Lutecki, Elsner, Kriezel, Marek, Wojciechowski.