Filip Bares
Filip Bares
PAP
Reprezentacja Polski pokonała Czechy 99:84 w swoim pierwszym meczu EuroBasketu 2022. Liderem Biało-Czerwonych był jej kapitan, Mateusz Ponitka, który zdobył 26 punktów.

Lepiej mecz zaczęli Biało-Czerwoni. W I kwarcie szybko odskoczyli rywalom, dzięki Mateuszowi Ponitce, który zdobył 10 z pierwszych 14 punktów zespołu. Najwięcej prowadziliśmy 13 "oczkami" przy stanie 20:7, ale po 10 minutach było 29:18.

Czesi wrócili, gdy Ponitka siedział na ławce. W II kwarcie gospodarze doszli Biało-Czerwonych na jeden punkt, po serii 15:4. Polacy chwilowo odparli atak, ale stracili prowadzenie. Dzięki dobrej grze w końcówce udało się nam doprowadzić do wyrównania i na przerwę obie ekipy schodziły remisując 46:46.

W trzeciej partii to znowu podopieczni Igora Milicicia zaczęli lepiej i nawet wyskoczyli na 9-punktowe prowadzenie, którego już nie oddali. Czesi rzucili na szalę w ostatniej części wszystkie swoje siły. W 35. minucie było 79:76, a w obronie z poświęceniem walczyli Ponitka i Sokołowski. Na trzy minuty przed końcem Biało-Czerwoni wygrywali 84:79 i wtedy w kluczowych momentach spotkania Slaughter i dwukrotnie Ponitka trafili za trzy punkty. Ten ostatni zagrał odważnie mimo, że poprzednich czterech rzutów zza linii 6,75 m nie trafił. Ryzyko się opłaciło, bo pod dwóch jego akcjach Polska wygrywała 95:83 na 61 sekund przed końcową syreną. Zdenerwowani gospodarze nie trafili nawet rzutów wolnych, a sukces przypieczętował Michał Michalak - najpierw wykorzystując wolne, a następnie zdobywając punkty wejściem pod kosz.

Najlepiej wśród Biało-Czerwonych spisał się Mateusz Ponitka. Kapitan reprezentacji zdobył 26 punktów, 3 zbiórki i 8 asyst. 23 "oczka" dołożył A.J. Slaughter, a 14 Aleksander Balcerowski.

Polacy zdecydowanie wygrali walkę pod tablicami 36:25, w czym zasługa Balcerowskiego i Sokołowskiego (po siedem zbiórek). Mieli 69 procent rzutów za dwa punkty (27 z 29) i tylko 9 strat (przy 12 złych podaniach rywali). Teraz Polacy mają o cztery godziny mniej niż najbliżsi, sobotni rywale - Finowie, na regenerację i przygotowanie taktyczne do kolejnego meczu. Finlandia przegrała po dogrywce z Izraelem 87:89

Polska - Czechy 99:84 (29:18, 17:28, 23:17, 30:21)

Polska: Mateusz Ponitka 26, A.J. Slaughter 23, Aleksander Balcerowski 14, Michał Sokołowski 12, Michał Michalak 10, Aaron Cel 4, Jakub Garbacz 3, Jakub Schenk 3, Jarosław Zyskowski 2, Dominik Olejniczak 2, Aleksander Dziewa 0;

Czechy: Jan Vesely 17, Jaromir Bohacik 13, Patrick Auda 10, Martin Peterka 9, Vojtech Hruban 8, Ondrej Balvin 6, Ondrej Sehnal 6, Vit Krejci 6, Tomas Kyzlink 5, Martin Kriz 4, Tomas Satoransky 0.