(stan)
Polska - Holandia
Polska - Holandia Fot. Piotr Hukało
Reprezentacja Polski koszykarzy pokonała Holandią 85:76 w Ergo Arenie na zakończenie eliminacji do mistrzostw świata. Biało-czerwoni już wcześniej zapewnili sobie awansu, a po meczu odbyła się feta.

Polacy zajęli trzecie miejsce w grupie za Litwą i Włochami, a przed Węgrami, Chorwacją i Holandią, a to dało awans na mistrzostwa świata. Ten biało-czerwoni zapewnili sobie w piątek dzięki wygranej nad Chorwacją. Dla reprezentacji koszykarzy to drugi w historii awans na mistrzostwa świata. Ten jedyny raz miał miejsce w 1967 roku, a nasza drużyna w Urugwaju zajęła piąte miejsce. Tegoroczne mistrzostwa świata odbędą się w Chinach od 31 sierpnia do 15 września.

Polacy do ostatniego meczu eliminacyjnego nie przystąpili w najsilniejszym składzie. Nie zagrał chociażby Maciej Lampe, który doznał urazu. Biało-czerwoni świetnie zaczęli mecz w Ergo Arenie, bo od prowadzenia 7:0. Później rywale zbliżyli się wprawdzie na jeden punkt, ale nasz zespół szybko odzyskał kontrolę nad meczem i pierwszą kwartę wygrał różnicą dziesięciu punktów. W drugiej kwarcie ponad sześć tysięcy kibiców zgromadzonych w Ergo Arenie oglądało nierówną grę Polaków. Najpierw bardzo dobrą, co dało prowadzenie 38:22. Później słabszą i w efekcie na koniec pierwszej połowy Holendrzy zmniejszyli stratę do ponownie dziesięciu punktów.

W trzeciej kwarcie Polacy prowadzili nawet 59:40, ale znowu pozwolili rywalom odrobić część strat. W ostatniej odsłonie spotkania naszym koszykarzom wyraźnie brakowało koncentracji, ale ostatecznie wygrali z Holandią różnicą dziewięciu punktów.

Polska - Holandia 85:76 (26:16, 20:20, 20:14, 19:26)

Polska: Waczyński 18 (4x3), Hrycaniuk 12, Slaughter 9 (1x3, 6 as.), Ponitka 8 (2x3), Cel 7 (1x3) oraz Gruszecki 8 (2x3), Sokołowski 7 (6 zb.), Sulima 7 (1x3), Koszarek 4 (6 as.), Wyka 3 (1x3), Łączyński 2

Holandia: Hammink 12, de Vries 9 (1x3), Mast 9 (1x3, 5 zb.), de Jong 8, van der Mars 6 oraz R. Schaftenaar 12, Bouwkecht 11 (3x3), Slagter 7 (1x3), Stilma 2, van Vllet 0, O. Schaftemaar 0

Makowski i Sobiech po meczu Lechia Gdansk - Wisła Kraków: Wykonaliśmy swoje zadanie

Materiał oryginalny: Polska ograła Holandię w Ergo Arenie. Teraz trzeba już myśleć o mistrzostwach świata [zdjęcia] - Dziennik Bałtycki