Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy rybacy mają dość i ujawniają europejski skandal

mmb
Polscy rybacy są niezadowoleni z unijnych przepisów.
Polscy rybacy są niezadowoleni z unijnych przepisów.
Unia Europejska szykanuje polskie rybołówstwo. W efekcie nasza flota już została zredukowana do najmniejszej w całym basenie Morza Bałtyckiego - alarmują polscy rybacy, którzy 16 marca pojechali ze skargą na UE do Brukseli.

Grupa polskich armatorów, w tym Grzegorz Hałubek z Ustki, prezes Związku Rybaków Polskich, wzięła udział w wysłuchaniu publicznym w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wśród słuchających Polaków była m.in. unijna komisarz do spraw rybołówstwa, Carmen Estevez. Rybacy podnieśli m.in., że unijna polityka w zakresie rybołówstwa doprowadziła do przeregulowania prawnego i tworzenia często sprzecznych ze sobą przepisów. Wiele z nich wprowadzono bez niezbędnych badań naukowych, najprawdopodobniej w wyniku jakiegoś lobbingu.

Polacy mówili też, że te niezrozumiałe działania mają charakter dyskryminacyjny. Tak było np. z wprowadzeniem zakazu stosowania pławnic łososiowych, co zredukowało polskie połowy o ok. 75 proc. Wielkim skandalem nazwali też nagminne kontrole polskich jednostek, przeprowadzane przez Wspólnotową Agencję Kontroli Rybołówstwa. Zdaniem Hałubka, tu dyskryminowanie Polaków wyraźnie ilustrują liczby kontroli przeprowadzonych w okresie minionych dwóch lat. Jednostki polskiej floty, liczącej 877 kutrów i łodzi, były sprawdzane w tym okresie 2536 razy. Licząca 1565 jednostek flota szwedzka była natomiast kontrolowana tylko 709 razy, a fińska, licząca około 3200 łodzi i kutrów - tylko 17 razy.

- Tłumaczenie, że kontrolują nas intensywnie, bo najczęściej naruszamy przepisy wspólnotowe odrzucam. Skąd wiadomo, że Finowie nie naruszają tych przepisów, skoro prawie w ogóle nie są kontrolowani? - pyta szef Związku Rybaków Polskich.

Dodał, że jednym z efektów tych działań jest redukcja polskiej floty. Obecnie mała Litwa ma już więcej jednostek rybackich, niż my.

Piotr Prędki, ekspert ds. rybołówstwa w polskiej filii ekologicznej organizacji WWF: - Nie znam tych danych. Nie uważam za trafny zarzut, iż Unia dyskryminuje polskie rybołówstwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński