Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy i niemieccy policjanci walczą z terroryzmem przy wsparciu nauki

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Międzynarodowa współpraca ma polegać na stworzeniu zespołów laboratoryjnych po obu stronach granicy, które będą odpowiedzialne za ochronę i walkę z terroryzmem.

Głównym celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i przeciwdziałanie terroryzmowi na obszarze województwa zachodniopomorskiego i Meklemburgii Pomorza-Przedniego poprzez stworzenie kompatybilnej platformy sprzętowej i jednolitego oprogramowanie przeznaczonego do analiz i badań DNA pomiędzy partnerami polskimi i niemieckim.

Zakup specjalistycznych urządzeń do badania DNA oraz przeprowadzenie wspólnych działań pozwolą na zacieśnienie współpracy pomiędzy partnerami i podniesienie jakości, szybkości badań, oraz wymianę doświadczeń.

ZOBACZ TAKŻE: Nie patrz w ekran! Patrz na drogę - kampania urzędu miasta, policji i straży miejskiej w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Nie patrz w ekran! Patrz na drogę - kampania urzędu miasta, ...

- Musimy liczyć się z tym, że może dojść do popełnienia transgranicznego przestępstwa. Postanowiliśmy stworzyć konsorcjum laboratoryjne łącząc niemieckich policjantów z polskimi oraz naukowcami z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego - mówi podinsp. dr Wojciech Achrem z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Zakupiony sprzęt laboratoryjny pozwoli na ujednolicenie wyników i możliwości ich analizowania również przez wszystkich uczestników projektu.

Ponadto w ramach współpracy zaplanowano liczne konferencje, seminaria i warsztaty, które odbywają się przy zaangażowaniu wszystkich partnerów.

ZOBACZ TEŻ:

Wyposażenie polskiej policji. Czym jeździ, lata i strzela po...

Kolejnym ważnym aspektem współpracy jest podniesienie możliwości przeprowadzenia badań identyfikacyjnych ewentualnych ofiar masowych zdarzeń terrorystycznych.

Mają zostać przyjęte wspólne procedury pozwalające na podniesienie stopnia unifikacji metod analizy DNA a co za tym idzie pozwoli to na szybszą wymianę danych w chwili zaistnienia zdarzenia masowego.

Wartość projektu realizowanego w ramach programu Interreg wynosi blisko milion euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński