Polscy hodowcy koni arabskich wspierają odwołanych szefów stadnin w Janowie i Michałowie

Wojciech Rogacin AIP
Czarek Sokolowski
Udostępnij:
Walne zgromadzenie Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich (PZHKA) przyjęło rezolucję w sprawie odwołania prezesów stadnin koni w Janowie Podlaskim i Michałowie. Z członkostwa w organizacji zrezygnował Andrzej Wójtowicz, kojarzony z nowym kierownictwem państwowej hodowli.

Dyskusje na sobotnim walnym zjeździe (PZHKA), który odbywał się w stadninie w Janowie Podlaskim toczyły się głównie wokół zamieszania w państwowych stadninach koni związanego z odwołaniem 19 lutego dyrektorów stadnin - Jerzego Białoboka z Michałowa i Marka Treli z Janowa Podlaskiego - oraz Anny Stojanowskiej, głównej specjalistki ds. hodowli koni arabskich w Agencji Nieruchomości Rolnych.

Prywatni hodowcy wyrazili zaniepokojenie i sprzeciw wobec odwołania i metod, jakimi to uczyniono oraz kampanii pomówień ze strony rządowej wobec byłych szefów stadnin. - To co się stało, to olbrzymia strata dla całej polskiej hodowli koni arabskich. Strata, której nie da się odbudować przez lata - mówiła Agencji Informacyjnej Polska Press Hanna Sztuka ze stadniny Agricola Farm w Kurozwękach.

Inni właściciele prywatnych stadnin koni arabskich podkreślali, że nie było powodów odwołania tych osób i że nie ma w Polsce lepszych specjalistów od hodowli koni arabskich niż ci zwolnieni.

Już jednym z pierwszych punktów obrad był wniosek o odwołanie z grona członków PZHKA Andrzeja Wójtowicza, hodowcy oskarżanego przez kolegów z branży o przyczynienie się do zwolnień w stadninach i uwikłania hodowli w polityczny spór, a przez to degradację wizerunku polskiej hodowli na świecie. Hodowcy twierdzą, że to Wójtowicz wykorzystując swoją znajomość z senatorem PiS Janem Dobrzyńskim nakłonił nowe władze Ministerstwa Rolnictwa i Agencji Nieruchomości Rolnych do odwołania Białoboka, Treli i Stojanowskiej. To on miał również przekazywać dyrekcji ANR zarzuty wobec odwołanych osób, które później Agencja publicznie stawiała odwołanym. Chodziło zwłaszcza o kwestię pobierania po kilka zarodków od polskich klaczy przebywających na zagranicznych dzierżawach.

Jak się dowiedziała AIP, tuż przed głosowaniem nad usunięciem Wójtowicza z grona członków PZHKA on sam zabrał głos i miał przyznać, że pośrednio mógł się przyczynić do zwolnień w państwowych stadninach i ANR. Jak powiedziała Alina Sobieszak z "Araby Magazine", członkini PZHKA, miał też stwierdzić, że zwracał uwagę władzom ANR na kwestię pobierania kilku zarodków rocznie od polskich klaczy. Jeżeli to przyczyniło się do zwolnienia dyrektorów stadnin, to on rezygnuje z członkostwa. Po tym stwierdzeniu wyszedł z budynku obrad i odjechał.

Zarzuty o szkodliwości pobierania zarodków obalił jeszcze w lutym profesor Marian Tischner, który tworzył w Polsce program pobierania zarodków od zwierząt.

W wyniku zrzeczenia się członkostwa Wójtowicz przestaje być także członkiem Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, gdyż był tam mianowany przez PZHKA. W jego miejsce w PZHKA wybrano Piotra Podgórnego ze stadniny M Arabians w Józefowie.

- Nie mam satysfakcji z powodu odwołania pana Wójtowicza. Nie jestem tego typu człowiekiem, bym się miał cieszyć z takich decyzji - powiedział Marek Trela odwołany prezes stadniny w Janowie. - Z tego co tutaj widać, jest powszechne poparcie dla nas. Ciepło się na sercu robi, ale to niewiele zmienia, bo przecież to nie od prywatnych hodowców zależy cała ta zmiana - dodał Trela.

Poinformował, że od poniedziałku zaczyna pracę doradczą w hodowlach za granicą. Zaczyna od stadniny we Francji, potem w Anglii, Kuwejcie i Abu Zabi. Również odwołany prezes stadniny w Michałowie, Jerzy Białobok będzie pełnił funkcje konsultacyjne w stadninach za granicą.

W poniedziałek ma się po raz pierwszy zebrać Rada ds. Hodowli Koni przy ministrze rolnictwa. Typowana do prac w radzie prof. Krystyna Chmiel z PSW w Białej Podlaskiej powiedziała AIP, że zgodziła się przystąpić do rady, gdyż powiedziano jej, że będą w niej zasiadać autorytety hodowlane. Jeśli tak nie będzie, to wycofa swój akces do rady. Ostatecznie po dyskusji zjazd upoważnił profesor Chmiel, by w Radzie reprezentowała stanowisko polskich hodowców prywatnych.

Jak się dowiedzieliśmy, istnieje zagrożenie właściwego zorganizowania dorocznej letniej aukcji koni w Janowie Podlaskim. W stadninie nie rozpoczęło się jeszcze przygotowywanie koni do pokazów oraz do wykonania zdjęć do katalogu aukcyjnego. W Janowie po zmianach 19 lutego z pracy zrezygnowała trenerka koni na pokazy.

- Cały proces przygotowania do aukcji, promocji, uległ poważnemu opóźnieniu i zaburzeniu, w związku z tym co się stało w lutym i odwołaniem starych zarządów - powiedziała AIP Barbara Mazur, szefowa firmy Polturf, organizującej aukcje w Janowie. - Do dzisiejszego dnia nie otrzymałam tak naprawdę zgłoszeń koni do aukcji ze stadnin, co jest dla mnie sprawą kluczową. Jeśli nie mam zgłoszeń, to nie mam paliwa do dalszych działań - dodała. Stwierdziła, że terminem ostatecznym przewidzianym w umowie był 20 marca. Zwykle Polturf otrzymywał ofertę w pierwszym tygodniu marca. Do końca marca opracowany był już katalog internetowy.

- Na pewno to co się dzieje będzie miało wpływ na organizację Dni konia Arabskiego, bo zostało zachwiane zaufanie do polskiej hodowli - powiedziała zwolniona w lutym Anna Stojanowska.

- Organizacja Pride of Poland już jest zagrożona, bo mamy połowę kwietnia, a zwykle już od miesiąca były trenowane konie, te przygotowywane do zdjęć. Początek maja jest za chwileczkę i powinny być już klacze gotowe i wyglądać jakby miały być gotowe do aukcji, ponieważ trzeba im będzie robić zdjęcia. Ja sobie nie bardzo wyobrażam, jak to teraz będzie można spiąć - powiedział Marek Trela.

Wideo

Materiał oryginalny: Polscy hodowcy koni arabskich wspierają odwołanych szefów stadnin w Janowie i Michałowie - Polska Times

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
ciocia
Sceptyk, nie czytasz ze zrozumieniem, manipulujesz faktami, jakże to pisowskie, jestem ciekawi jaki będzie dochód stadnin w tym roku w porównaniu do dochodów w 2015??? Ciekawe, czy tez będziesz wtedy sceptyczny??? Czas pokaże,wiec nie siej fermentu
G
Gorszy sort
i w poważnych portalach a nie słuchaj pisowskich idiotów.
G
Gorszy sort
znalazł odrobinę honoru żeby przyznać się do kretyństwa. Przestał wierzyć pisowskim idiotom, czy "dobrej zmianie".
w
we własnym interesie
u żłoba piszą. A stadniny sa państwowe, nie pracują dla dobra prywatnych stadnin.
a
andrzej
Komu to wszystko potrzebne, burzy sie to co właściwe. I nikt się nie zastanawia ile kosztuje trudu i pieniędzy posiadać mały klub jezdziecki. Ktury daje nam Polskich zawodników. Ile dziś dzieci poswięca pracy w klubach stadninach, i takie rzeczy są zle dla młodzieży.
h
homer
Ósme przykazanie Boże:"Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu".
s
sceptyk
natomiast padnięcie dwu koni jakiejś fryzjerki narobiło wielkiego szumu.
Ci nowo mianowani w lutym co mogli w ciągu 6 tygodni radykalnie zmienić?
Zakazali podawania paszy koniom czy pojenia?
Fakty mówią wyraźnie, że coś jest nie tak ze stadninami państwowymi.
I to od lat, wystarczy przeczytać raport NIKu.
Jak znam ten kraj, grupa by nie powiedzieć mafia uwłaszczyła sie na państwowym i teraz
wrzeszczy bo właściciel zainteresował się w końcu swoim.
??!!
a kto kużwa zawarł umowe na dostawę paszy w chemią do stadnin ???!!! dlaczego tego sie nie sprawdza ?
s
sceptyk
natomiast padnięcie dwu koni jakiejś fryzjerki narobiło wielkiego szumu.
Ci nowo mianowani w lutym co mogli w ciągu 6 tygodni radykalnie zmienić?
Zakazali podawania paszy koniom czy pojenia?
Fakty mówią wyraźnie, że coś jest nie tak ze stadninami państwowymi.
I to od lat, wystarczy przeczytać raport NIKu.
Jak znam ten kraj, grupa by nie powiedzieć mafia uwłaszczyła sie na państwowym i teraz
wrzeszczy bo właściciel zainteresował się w końcu swoim.
w
wnuk ułana
jedna sitwa robiąca dobrze interesom arabów i ameryków za ;;prowizję;; 10 % do banku na cyprze a konto na hasło. nawet zrebaki to wiedzą.,
n
nowa

Dokładnie tak dzieje się. Przyczyną jest zawsze zysk konkretnych osób. Nie mamy o tym pojęcia. Najczęściej, niestety. Afery ujawniane po latach, lub wcale. 

e
ert

Podobnie likwidowano polski przemysł; najpierw zakłady celowo doprowadzano do upadłości, a potem już samo się działo...coś z tym trzeba zrobić...najlepiej sprzedać po korzystnej cenie...tzn. za moniaki, albo zamknąć, tereny sprzedać deweloperom itd...

a
a gdzie interes państwa?
zjazd upoważnił profesor Chmiel, by w Radzie reprezentowała stanowisko polskich hodowców prywatnych.
u
uluru

Koni żal, i wypracowanej przez tyle lat, a straconej renomy:(

 

ś
śmiech na sali :)
Ciekawe, czemu stadnina udostępniła swojej własności na zlot tego twora ?

"Walne zgromadzenie wyraża głębokie zaniepokojenie zmianami w spółkach Skarbu Państwa"

POtwora zapomniała, kto jest właścicielem stadnin państwowych?
Dodaj ogłoszenie