Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Półkoloniści Centrum Żeglarskiego w Szczecinie uczyli się o ekologii ZDJĘCIA

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wychowankowie Półkolonii Żeglarskiej Centrum Żeglarskiego w Szczecinie brali udział w grach i zabawach dotyczących ekologii
Wychowankowie Półkolonii Żeglarskiej Centrum Żeglarskiego w Szczecinie brali udział w grach i zabawach dotyczących ekologii Andrzej Szkocki
Wychowankowie Półkolonii Żeglarskiej Centrum Żeglarskiego w Szczecinie brali udział w grach i zabawach dotyczących ekologii. Zajęcia zorganizowała Akademia Morska w Szczecinie.

Dobre i złe zachowania - jak dbać o czystą wodę, co robić, a jakich zachowań unikać? Wyławianie śmieci z wody - praktyczne zadanie: basenik z wodą, a w nim śmieci, wyławiane podbierakiem, segregacja śmieci na czas, energia ze źródeł odnawialnych, oszczędzanie wody: bieg ze szklanką wody - to część zadań, które półkoloniści musieli wykonać podczas zajęć.

- Chcemy pokazać dzieciom, jak łatwo marnuje się wodę i wyjaśnić, dlaczego warto ją oszczędzać - mówi Weronika Gocłowska z Akademii Morskiej w Szczecinie. - Dzieciaki mają sporą wiedzę, którą wynoszą z domu: opowiadały o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem środowiska, o tym, czym grozi wyrzucanie śmieci do wody, mają świadomość na temat przeławiania mórz i oceanów, problemów związanych z wysoką emisją CO2. Jednocześnie: w domach segregują odpady, zbierają deszczówkę, prowadzą kompostowniki. Z roku na rok widać, że coraz bardziej świadomi rodzice, wiele dobrych zachowań wpajają też swoim dzieciom.

W tym roku - po raz drugi Akademia Morska ogłosiła sierpień miesiącem czystej wody, a to dobra okazja, żeby porozmawiać na temat ochrony środowiska morskiego z najmłodszymi. Akademia Morska zorganizowała zabawy edukacyjne, dzięki którym dzieci zwracają uwagę na problemy: czystości wód - w jeziorach, rzekach, morzach i oceanach, ograniczonych zasobów wody pitnej na świecie,
zagrożeń dla zwierząt, jakie niesie za sobą zanieczyszczenie środowiska i wielu innych. Rozmawiają o dobrych i złych zachowaniach oraz projektach, jakie mogą podejmować osobiście, prywatnie, a także w firmach i instytucjach.

- Na naszych jachcie mamy zbiorniki 200-listrowe na 8 osób, więc kiedy płyniemy w tygodniowy rejs, musimy wodę bardzo mocno oszczędzać - mówi Julia Kowalczyk z Sekcji Regatowej "Zryw". - Staramy się myć naczynia za burtą, a potem opłukać je w słodkiej wodzie, żeby jak najmniej tej wody zużywać. Pływam zazwyczaj z młodzieżą i często to jest dla nich nowość, bo w domach odkręcają wodę, która sobie leci, a oni nawet sobie nie zdają sprawy jak ważne jest oszczędzanie i jak dużo ona kosztuje. Ale ostatecznie wszyscy zaczynają się przyzwyczajać do oszczędzania wody.

- Większość informacji o oszczędzaniu wody wiedziałem już z domu i mogłem tę wiedzę tutaj wykorzystać - mówi 14-letni Patryk, półkolonista. - Kompostownik, zbieranie deszczówki - to wszystko jest praktykowane w moim domu. Jak myję zęby, to zakręcam wodę, żeby woda nie leciała. Staram się pomagać światu. Uczę się tego od mojej mamy.

Do końca sierpnia trwa konkurs Akademii Morskiej EkoAkademia - w którym uczestnicy starają się promować proekologiczne zachowania i poszukują pomysłu na unikalne projekty, które pozwolą zatroszczyć się o środowisko, szczególnie: środowisko morskie. W dowolnej formie (projekt, prezentacja, tekst, foto, piosenka) uczestnicy mogą przedstawić autorską propozycję, jak Akademia Morska może dbać o środowisko. Do akcji można namówić swoich przyjaciół, rodzinę, sąsiada czy zwierzaka – nie ma żadnych ograniczeń! Tematyka nie musi ograniczać się do środowiska morskiego – Akademia działa również na lądzie, a o czystą wodę możemy dbać również w najbliższym otoczeniu: nad jeziorem, rzeką, strumieniem.

Trójmiejskie załogi najlepsze w Szczecinie. Pogoń na czwarte...

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński