Polki wypuściły Rosjanki spod topora. Pechowy powrót Jagieło

Sebastian Szczytkowski
Aleksandra Jagieło wróciła do reprezentacji po pięciu latach.
Aleksandra Jagieło wróciła do reprezentacji po pięciu latach. Andrzej Szkocki/archiwum
Reprezentacja Polski przegrała 2:3 z Rosją w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich. Wystąpiło pięć siatkarek Chemika Police.

Trener Jacek Nawrocki skonstruował szóstkę z zawodniczek trzech klubów Orlen Ligi. Najwięcej przedstawicielek miał Chemik. Za rozegranie odpowiadała Joanna Wołosz, za przyjęcie Anna Werblińska i Aleksandra Jagieło, a na libero wystąpiła Paulina Maj-Erwardt. W trzecim secie, gdy działania Polek przestały się zazębiać, zaprezentowała się Izabela Bełcik - piąta kadrowiczka powołana z Polic.

Biało-czerwonym wychodziło na początku dużo i napędzały się skutecznymi akcjami. Rosjanki przeciwnie - z każdą minutą były coraz bardziej przygniecione postawą Polek. Tak wyglądały dwa sety, po których podopieczne Nawockiego prowadziły 2:0.

Jagieło, która wróciła do reprezentacji po pięciu latach, grała czujnie w bloku i sprytnie w ataku. Kapitan Chemika pracowała na wysoką notę, ale skończyło się na poprawnej, ponieważ z czasem przygasła. Podobnie zresztą jak cała drużyna.

Rosjanki pobudziły się i doprowadziły do tie-breaku. Gra nerwów zakończyła się ich zwycięstwem 15:10. Uciekły w ten sposób spod topora po przegranych dwóch partiach. W decydujących momentach Werblińska popełniła błędy w ataku oraz w przyjęciu, a mecz zakończył się złym atakiem Skowrońskiej-Dolaty.

We wtorek drugim, grupowym przeciwnikiem Polek będzie reprezentacja Belgii. Stawką turnieju w Ankarze jest awans na Igrzyska Olimpijskie w Rio.

Polska - Rosja 2:3 (25:19, 25:18, 22:25, 14:25, 10:15)
Polska: Wołosz, Werblińska, Jagieło, Skowrońska-Dolata, Pycia, Polańska, Maj-Erwardt (l.) oraz Bełcik, Tomsia, Kurnikowska.