Politycy alarmują: Samorządowe projekty z powiatu polickiego bez wsparcia rządu

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Platforma Obywatelska Pomorze Zachodnie/Fb.com
Arkadiusz Marchewka, poseł KO oraz radni tego ugrupowania z Rady Powiatu w Policach i Rady Miejskiej w Policach przedstawili, ile pieniędzy nie otrzymały samorządy wchodzące w skład powiatu polickiego. Chodzi o wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych.

- Z nieznanych nikomu przyczyn odrzucono wszystkie z 14 wniosków o dofinansowanie projektów, które zostały złożone przez samorządy powiatu polickiego. Były wśród nich m.in.: budowa nowych węzłów przesiadkowych w Policach i dróg w Dobrej, przebudowa jezdni za trasie Bezrzecze-Wołczkowo, stworzenie sieci kanalizacyjnej w Ustowie, czy budowa sali gimnastycznej przy zespole szkolno-przedszkolnym w Nowym Warpnie - mówi Arkadiusz Marchewka, poseł KO. - Wszystko było jasne, przejrzyste i transparentne, gdy o podziale środków decydowano na podstawie specjalnie przygotowanego algorytmu. Problemy pojawiły się później, kiedy zrezygnowano z tej metody, a decyzje zaczęli podejmować ludzie wskazani przez rządzących. Kolejne środki rozdzielano w bardzo niejasny i tajemniczy sposób. Jakie były reguły tego podziału i kto podjął ostateczne decyzje o odrzuceniu wielu projektów przygotowanych przez nasze samorządy? Zajmujemy się tą sprawą i oczekujemy od rządzących wyjaśnień. Należą się one nie tylko nam, ale przede wszystkim mieszkańcom gmin, które zostały przez rząd niesprawiedliwie potraktowane.

ZOBACZ TEŻ:

O jakie kwoty chodzi?

Gmina Nowe Warpno
Złożono 2 wnioski:

 1. nr 1 - Kwota wnioskowana: 3 500 000 zł - Budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym
 2. w Nowym Warpnie. Zakres obejmował wykonanie obiektu z salą do ćwiczeń oraz zapleczem socjalnym wraz
 3. z wykonaniem infrastruktury wokół obiektu.
 4. nr 2 - Kwota wnioskowana: 1 450 000 zł - Budowa ścieżki rowerowej o nawierzchni bitumicznej łączącej dzielnice Nowego Warpna: Podgrodzie - Nowe Warpno oraz istniejące odcinki ścieżki rowerowej Nowe Warpno - Rieth (Niemcy) wraz z robotami towarzyszącymi. Łączna długość ścieżki o szerokości 2 -2,5 m wynosi ok. 2,3 km.

W sumie aplikowano o kwotę – 4 950 000 zł. Żaden z wniosków nie przeszedł

Gmina Kołbaskowo
Złożono 3 wnioski:

 1. nr 1 - 9 600 000 zł - Budowa drogi gminnej do terenów inwestycyjnych usługowo-produkcyjnych w gminie Kołbaskowo. Chodzi o 1,2 km drogi, która pozwoli zapewnić firmom teren usługowo-produkcyjny,
 2. nr 2 – 17 900 000 zł - Budowa dróg wraz z siecią kanalizacji deszczowej dla zabudowy usługowo-produkcyjnej
 3. w obrębie Kamieniec,
 4. nr 3 – 2 300 000 zł -Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Ustowo wraz z przyłączami oraz budowa rurociągu tłocznego kanalizacji sanitarnej.

W sumie aplikowano o kwotę – 29 800 000 zł. Żaden z wniosków nie przeszedł

Gmina Police
Złożono 3 wnioski (w każdym naborze) na kwotę łącznie: 28 940 410 zł, w tym: Budowa SKM, Budowa terenu rekreacyjnego przy Placu Roweckiego, Instalacja fotowoltaiczna SP 8 w Policach.

W sumie aplikowano o kwotę – 28 940 410 zł. Żaden z wniosków nie przeszedł

Gmina Dobra
Złożono 3 wnioski:

 1. nr 1 - 3 997 670 zł - Budowa drogi ul. Piaskowa w Wołczkowie. Głównym celem inwestycji jest poprawa dostępności transportowej i układu komunikacyjnego gminy oraz zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników ruchu, w tym pieszych w m. Wołczkowo przez budowę 912m drogi wraz z kanalizacją deszczową w ciągu ul. Piaskowej w Wołczkowie
 2. nr 2 – 10 879 724 zł -Budowa dróg na osiedlu Sportowym w Dobrej 10 879 724 zł. Głównym celem inwestycji jest poprawa dostępności transportowej i układu komunikacyjnego gminy oraz zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników ruchu, w tym pieszych na obszarze m. Dobra poprzez budowę 5 dróg na osiedlu "Sportowe" (ulice: Paproci, Kameliowa, Konwaliowa, Frezjowa i Tulipanowa) o łącznej długości 4443 mb.
 3. Nr 3 – 21 500 000 zł - Budowa przedszkola i żłobka wraz z zagospodarowaniem terenu, w tym budową placu zabaw, układu komunikacyjnego w tym parkingów w miejscowości Bezrzecze, w celu powszechnego dostępu do placówek publicznych. Zadanie obejmuje zaprojektowanie i realizację inwestycji.

W sumie aplikowano o kwotę – 36 377 394 zł. Żaden z wniosków nie przeszedł

Powiat Policki
Złożono 3 wnioski:

 1. nr 1 - 3 878 432,41 zł - Przebudowa drogi powiatowej Nr 3923Z Szczecin – Warnik
 2. nr 2 – 5 379 200,57 zł - Przebudowa drogi powiatowej Nr 3916Z Bezrzecze – Wołczkowo
 3. nr 3 – 7 624 430,00 zł - Stworzenie energooszczędnej bazy służącej edukacji włączającej dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, tj. Rozbudowa poradni Psychologiczno- Pedagogicznej i bazy rehabilitacyjnej w SOSW dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo

W sumie aplikowano o kwotę – 16 882 062,98 zł. Żaden z wniosków nie przeszedł

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ: Lockdown dobija przedsiębiorców

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie