Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polimery Police. Tak wygląda największa inwestycja w polskiej branży chemicznej

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Grupa Azoty Polyolefins S.A.
Prace przy projekcie „Polimery Police” realizowane są zgodnie z harmonogramem zakładającym rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji instalacji w pierwszym kwartale 2023 roku.

- Na chwilę obecną spółka i generalny wykonawca dysponują kompletem 22 wymaganych pozwoleń na budowę, co umożliwia realizację zadań na wszystkich podprojektach - mówi Piotr Lachowicz z Grupy Azoty Polyolefins S.A. - Na głównym placu budowy kontynuowane są przede wszystkim prace fundamentowe. Równolegle trwa budowa estakady łączącej instalację odwodornienia propanu i jednostkę produkcyjną polipropylenu. Do wybudowania wynoszącego 625 metrów odcinka estakady wykorzystano już 2267 ton stali. W najwyższym punkcie estakada główna osiąga wysokość 27,5 metrów. Ponadto rozpoczęto prefabrykację 30 silosów na polipropylen.

Zobacz także:

Inwestycja polega na budowie instalacji do produkcji propylenu i polipropylenu, portu wraz z bazą zbiorników oraz instalacji pomocniczych i połączeń międzyobiektowych, o nominalnych zdolnościach produkcyjnych około 437 tysięcy ton polipropylenu rocznie.

Polipropylen jest jednym z podstawowych tworzyw. Ze względu na swoje właściwości (m.in. wytrzymałość temperaturową, chemiczną, niską gęstość, transparentność), jest powszechnie wykorzystywanym tworzywem w większości gałęzi gospodarki, w tym w sektorze opakowaniowym, tekstylnym, medycznym, motoryzacyjnym czy też budowlanym.

ZOBACZ TEŻ:

- Na terenie terminalu trwają prace związane z budową nabrzeża, wykonano fundamenty pod dwa zbiorniki propanu i jeden etylenu oraz rozpoczęto montaż i spawanie płaszcza zewnętrznego zbiorników propanu. Prowadzone są również prace hydrotechniczne w części morskiej projektu, w tym kontynuowane jest pogłębienie części toru wodnego - informuje Piotr Lachowicz. - Z istotnych prac związanych z realizacją projektu, w najbliższym czasie planowana jest dostawa zbiorników na propylen.

16 listopada spółka zakończyła realizację kolejnego, kluczowego etapu realizacji projektu, jakim było zamknięcie finansowania kapitałowego. Uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy podwyższono kapitał zakładowy spółki do kwoty 922 968 300 zł, a Grupa LOTOS oraz koreańscy partnerzy - Hyundai Engineering Co., Ltd. i Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation dokonali wpłaty środków finansowych na pokrycie nowych akcji Grupy Azoty Polyolefins S.A. i po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego, wspólnie z Grupą Azoty S.A. oraz Grupą Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., staną się akcjonariuszami spółki realizującej projekt „Polimery Police”.

CZYTAJ TEŻ:

Pod Policami rusza największa inwestycja chemiczna w Polsce  [ZDJĘCIA]

CZYTAJ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński