Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policyjne psy w akcji. Zawody na lotnisku w Dąbiu [wideo, zdjęcia]

Paulina Targaszewska
Im pies bardziej słuchał się przewodnika i sprawniej wykonywał ćwiczenia tym więcej punktów zdobywał. Najlepsze zwierzaki będą reprezentować nasze województwo w ogólnopolskich zawodach.
Im pies bardziej słuchał się przewodnika i sprawniej wykonywał ćwiczenia tym więcej punktów zdobywał. Najlepsze zwierzaki będą reprezentować nasze województwo w ogólnopolskich zawodach. Andrzej Szkocki
Warowanie, aportowanie, chodzenie przy nodze, obrona przewodnika i tropienie - takie zadania musiały wykonać policyjne psy na lotnisku w Dąbiu. Wszystko w ramach specjalnych zawodów.

- Rozpoczęliśmy szkolenia kiedy Falo miał rok - opowiada asp. Tomasz Siniarski z komendy powiatowej policji w Gryficach. - Najpierw uczył się podstaw na 5-miesięcznym szkoleniu w Sułkowicach. Później trzeba było jego wiedzę poszerzać, regularnie ćwiczyć umiejętności. Trenujemy raz w tygodniu, ale dla niego to przede wszystkim dobra zabawa.

Falo, 10-letni owczarek niemiecki, jest jednym z 6 psów policyjnych, które w środę wzięły udział w wojewódzkich eliminacjach do XIV Kynologicznych Mistrzostw Polski Policji. Zawody odbyły się na lotnisku w Dąbiu. Na miejsce przyjechali funkcjonariusze i ich psy z Kołobrzegu, Białogardu, Gryfic, Choszczna, Pyrzyc i Szczecina. Każdy zwierzak musiał wykonać serię ćwiczeń: chodzenie przy nodze, siadanie, warowanie, tropienie i bronienie przewodnika. Komisja sprawdzała posłuszeństwo psów i sprawność wykonywania zadań.

- Psy zupełnie nie odróżniają takich zawodów od zwykłego dnia szkoleniowego czy swojej pracy, traktują to jako zabawę. Dużo bardziej stresują się przewodnicy. Psom nie przeszkadzają obce osoby, kamery ani to, że wszyscy się im przyglądają - mówi asp. Tomasz Siniarski.

W naszym województwie w policji pracuje 48 psów. Służyć mogą do 9 roku życia, a nawet i dłużej jeżeli pozwala na to ich zdrowie, sprawność i umiejętności. Zanim pies zostanie zakupiony przez policję musi spełnić trzy podstawowe warunki: nie może bać się hałasu, musi mieć w sobie odpowiedni poziom agresji i mieć tendencję do aportowania. Później każdego psiego funkcjonariusza czeka 5-miesięczne szkolenie w Sułkowicach, a po jego zakończeniu regularne ćwiczenie nabytych umiejętności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński