Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja ze Szczecina i Niemiec oraz studenci Akademii Morskiej wspólnie działają na rzecz środowiska!

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Zachodniopomorska i niemiecka policja współpracują przy projekcie „Monitoring akwenów na terenie Pomorza zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego”. Projekt ten ma zapobiegać przestępstwom przeciwko środowisku naturalnemu. Wsparcie zapewnia także Akademia Morska w Szczecinie.

Woda i żyjące w niej gatunki zwierząt i roślin nie znają granic, dlatego celem ochrony środowiska wodnego delty Odry i Zalewu Szczecińskiego konieczna jest współpraca podmiotów odpowiedzialnych za wykrywanie przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku naturalnemu i bioróżnorodności po obu stronach granicy, tj. Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz Urzędu Policji Ochrony Wody Meklemburgii – Pomorza Przedniego.

Realizacja projektu wspierana będzie przez partnera stowarzyszonego – Akademię Morską w Szczecinie, która jako jednostka naukowa prowadzi badania nad nowymi metodami pomiarowymi na akwenach z wykorzystaniem fotogrametrii i teledetekcji, dzięki czemu uczestnicy projektu zostaną wyposażeni w wiedzę i narzędzia podnoszące skuteczność prowadzonych działań prewencyjnych i interwencyjnych.

- Obecnie mierzymy się z zagrożeniem wraków - mówi dr inż. Grzegorz Stępień, prorektor ds. kształcenia Akademii Morskiej w Szczecinie. - Wraki są punktem zapalnym dla zagubionych sieci rybackich. Jest to poważne zagrożenie dla ekosystemu. W oparciu o nasze pomiary z powietrza i nasze pomiary podwodne możemy takie wraki zlokalizować. Jest to doskonały materiał do tego, żeby ekipy poszukiwawcze i ratunkowe przystąpiły do usunięcia tych sieci. Zagrożeniem może być także amunicja czy paliwo, mogą być wycieki tego paliwa. W związku z tym podstawowym elementem jest znalezienie takiego wraku. Kiedy znajdziemy wrak, przystępujemy do interpretacji danych. Możemy go zlokalizować dokładniej, a następnie przekazać dane do specjalistów, którzy mogą oszacować zagrożenie albo wysłać na miejsce ekipy, które to zagrożenie zneutralizują.

Akademia Morska na Nawigatorze XXI ma nowe laboratorium: Survey Room, w którym integrowane są informacje pochodzące ze wszystkich urządzeń pomiarowych na statku.

- Projekt, który dofinansowany jest kwotą niemal 396 tys. euro, pozwolił na zakup sprzętu pływającego, zarówno po stronie polskiej, jak i po stronie niemieckiej - mówi insp. Ryszard Gan, pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie. - Zakupiona łódź służyć będzie realizacji celów tego projektu, a więc monitorowania akwenów wodnych Pomorza Zachodniego. Jest to dla nas niezwykle ważne zadanie. Dzięki niemu dobrodziejstwo przyrody tego akwenu pozostanie niewzruszone dla następnych pokoleń.

Rocznie na wodach zagubionych jest 640 tys. ton sieci rybackich.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński