Polacy z jednym medalem kończą Mistrzostwa Europy. Sporo rekordów życiowych!

PS
Artur Nogal pobił w Heerenveen dwa rekordy życiowe
Artur Nogal pobił w Heerenveen dwa rekordy życiowe Rafał Oleksiewicz
Z jednym medalem wracają do kraju reprezentanci Polski na Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim, które zakończyły się w niedzielę w holenderskim Heerenveen. W niedzielę najbliżej medalu była kobieca drużyna, która zajęła czwarte miejsce.

Polki – Natalia Czerwonka, Karolina Bosiek i Karolina Gąsecka – o brązowy medal, podobnie jak w piątek w sprincie drużynowym, rywalizowały z Białorusinkami. Dobrze zaczęły, przed dwie trzecie dystansu prowadziły, ale na czwartym okrążeniu dały się wyprzedzić i już nie nadrobiły straty do rywalek. Wygrały fenomenalnie ścigające się Holenderki, które w wielkim stylu w bezpośrednim pojedynku pokonały Rosjanki. Podobnie zresztą było w rywalizacji drużyn męskich, w których zbudowana z samych medalistów olimpijskich ekipa holenderska nie dała szans rywalom. Polacy w składzie Marcin Bachanek, Artur Janicki i Szymon Palka uplasowali się na szóstym miejscu.

– Liczyłyśmy po cichu na medal, zresztą nie tylko my. Mam nadzieję, że to będzie nauczka i dla nas, i dla trenerów – komentowała Karolina Bosiek.

Mimo braku medalu Bosiek może wyjeżdżać zadowolona z Heerenveen, bo w bardzo mocno obsadzonym biegu ze startu masowego zajęła szóstą lokatę. – Tak, jestem zadowolona z tej pozycji, ale wiem też, że mogłam pojechać lepiej. Niektóre zawodniczki nie startowały w drużynie, więc były w gazie, ale też sporo jechało w biegu drużynowym. Mogę liczyć, że ta moja forma będzie coraz wyższa, bo w tym sezonie sporo borykałam się z problemami zdrowotnymi. Jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że zarówno w drużynie, jak i indywidualnie pokażemy się znacznie lepiej na Mistrzostwach Świata – dodała Bosiek.

Ponownie świetnie spisali się Kaja Ziomek i Artur Nogal, tym razem na dystansie 1000 metrów. Oboje pobili rekordy życiowe i zajęli wysokie lokaty – Nogal był siódmy, a Ziomek ósma.

– To, co się dzisiaj wydarzyło to mnie zszokowało. Muszę to obejrzeć, jestem przeszczęśliwa, bo ani trochę się nie spodziewałam. Poprawiłam swoją życiówkę o ponad sekundę, to jest wręcz niemożliwe. Takiego czasu nie mogłam sobie wymarzyć – mówiła szczęśliwa Ziomek.

Kilkanaście minut później z rekordu życiowego cieszył się Nogal. – Można powiedzieć, że to jedne z najlepszych zawodów w moim życiu, bo poprawiłem dwa rekordy życiowe, na 500 metrów byłem czwarty, a na 1000 metrów siódmy z naprawdę dobrym czasem, bo o prawie pół sekundy lepszym, niż mój dotychczasowy rekord życiowy sprzed dwóch lat – mówił Nogal.

Oboje mogą wyjeżdżać zadowoleni z Heerenveen. – Ja mam lekki niedosyt po pięćsetce, bo patrząc po dzisiejszym biegu wiem, że mogła być jeszcze szybsza. Każdy dobry wynik daje kopa, ten dzisiejszy mi dał bardzo potężnego. Myślę, że w Salt Lake City na Mistrzostwach Świata na dystansach będzie super – dodała Ziomek.

Nogal zwraca uwagę, że ma jeszcze pewne elementy do poprawy. – Na krótszym dystansie do poprawy na pewno jest otwarcie, a w dłuższym można popracować, żeby druga runda była troszeczkę szybsza i żeby spadek pomiędzy pierwszą, a drugą nie był tak duży. Mój plan jest taki, żeby forma szła w górę do mistrzostw w Salt Lake City – mówił.

Dziesiąte miejsce w biegu na 1000 metrów zajęła Natalia Czerwonka, która po biegu drużynowym miała bardzo mało czasu na odpoczynek. – To prawda, a poza tym długo nie stałam na łyżwach i brakuje mi szybkości – wyjaśniła. Również dziesiąty był Marcin Bachanek, najlepszy z Polaków w biegu ze startu masowego.

Biało-czerwoni wracają zatem do kraju z jednym brązowym medalem, wywalczonym przez Natalię Czerwonkę, Andżelikę Wójcik i Kaję Ziomek w drużynowym sprincie. Nasi reprezentanci pobili też sześć rekordów życiowych – Andżelika Wójcik i Artur Nogal na 500 metrów, Nogal i Kaja Ziomek na 1000 metrów oraz Marcin Bachanek na 1500 metrów i Szymon Palka na 5000 metrów. Rekord Polki pobiła również drużyna sprinterek – Natalia Czerwonka, Andżelika Wójcik i Kaja Ziomek.

Mistrzostwa były popisem Holendrów i Rosjan, którzy zdobyli łącznie 33 medale z 42 rozdanych przez trzy dni na torze Thialf. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Holendrzy, którzy wywalczyli osiem złotych, pięć srebrnych i trzy brązowe krążki. Z kolei Rosjanie wyjeżdżają z Heerenveen z pięcioma złotymi, sześcioma srebrnymi i sześcioma brązowymi medalami. W sumie na podium stanęli reprezentanci ośmiu krajów.

Teraz polskich panczenistów czeka kilka dni wolnego, a już pod koniec tygodnia wylecą do Ameryki Północnej, gdzie będą przygotowywać się przed zawodami Pucharu Świata w Calgary (7-8 lutego) i Mistrzostwami Świata na dystansach w Salt Lake City (13-16 lutego).