MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy wydają fortunę na alkohol. Ile pieniędzy można zaoszczędzić rezygnując z picia? Wystarczy zrobić tzw. "suchy miesiąc"

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Rezygnując ze spożywania alkoholu możemy zaoszczędzić rocznie ponad 2000 złotych
Rezygnując ze spożywania alkoholu możemy zaoszczędzić rocznie ponad 2000 złotych Andrzej Banas
Polacy co roku wydają na alkohol łącznie ponad 40 miliardów złotych. Rezygnując z picia, odłożyliby sporą kwotę, którą można byłoby wykorzystać, np. na opłacenie rachunków w czasach kryzysu. Jak informuje serwis MoneyTransfers.com, przeciętne dwuosobowe gospodarstwo, dzięki porzuceniu trunków, zaoszczędzi rocznie nawet 2040 złotych.

Spis treści

Polacy piją dużo, ale nie najwięcej

Rosnące ceny alkoholu związane z trwającym kryzysem, nie odstraszają nas od sięgania po butelkę. Przeciętny Polak spożywa rocznie około 10 litrów czystego alkoholu, co jest okazałym wynikiem, choć nie najwyższym w Europie. Zanim jednak sięgniemy po ulubiony trunek, warto się zastanowić, ile moglibyśmy zaoszczędzić, rezygnując lub nieco ograniczając tę przyjemność.

Według raportu opublikowanego przez MoneyTransfers.com, osoby, które spożywają średnio 2 butelki wina, 1 półlitrową butelkę wódki lub 8 półlitrowych puszek/butelek piwa, mogą zaoszczędzić kolejno 2100, 1270 lub 1200 złotych. Nawet przy okazyjnym spożywaniu alkoholu, można zaoszczędzić mniej więcej 1090 złotych.

- Wystarczy, by zrobić sobie tak zwany „suchy miesiąc”, czyli coraz bardziej popularny miesięczny detoks od alkoholu (często przypadający po bogatym w imprezy grudniu – suchy styczeń), żeby zobaczyć, ile można zaoszczędzić. Dla Polaków, którzy należą do często pijących narodów, taka prosta zmiana stylu życia pomogłaby zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Niezależnie od tego, czy rzuciliby alkohol całkowicie, czy też podjęli wyzwanie „suchego miesiąca” kilka razy w roku, to w oczywisty sposób mogliby podreperować swój domowy budżet - przekazał CEO MoneyTransfers.com Jonathan Merry.

Ile wydajemy na alkohol w Polsce?

Zakładając, że przeciętny Polak tygodniowo wypija 2,6 l piwa lub pół litra wódki, to miesięcznie wydaje na ten cel od 65 do 105 złotych. Jak podkreślają analitycy, w ubiegłym roku przeciętna osoba wydawała niewiele więcej na żywność - około 323 złote. Wynik ten oznacza, że całkowicie rezygnując z picia, moglibyśmy pokryć prawie 30 proc. wydatków na jedzenie.

Dane wskazują, że każdym rokiem wydajemy na alkohol coraz więcej. W ubiegłym roku trunki kosztowały nas łącznie 45 miliardów złotych, co jest wynikiem o 4 mld zł wyższym niż w 2020 roku. Prognozy przewidują, że spożycie w następnych latach będzie rosło, co przełoży się kolejne wydatki.

Ile możemy zaoszczędzić, rezygnując z picia alkoholu?

Średnio każdego dnia 20 mln Polaków sięga po butelkę lub puszkę piwa. Rezygnując z tego nawyku, w naszych portfelach na koniec roku zostanie dodatkowe 1058,50 złotych. Oszczędności mogą być jednak znacznie większe. Badacze MoneyTransfers.com wyliczyli, że przeciętne, dwuosobowe gospodarstwo domowe mogłoby zaoszczędzić 170 zł każdego miesiąca lub 2040 zł rocznie rezygnując z alkoholu.

Może nie jest to zatrważająca kwota w porównaniu do rosnących cen prądu i gazu. Jednak mogłoby to wystarczyć na pokrycie prawie połowy zużycia gazu dla domów ogrzewanych kotłami gazowymi, które mają zapotrzebowanie na ciepło 80 kWh/m2*rok (średnio to dom 150 m2, z oknami i drzwiami o podwyższonej izolacyjności). Do pokrycia tej wielkości w bieżącym roku należy zapłacić 4 468 zł/rok - czytamy w raporcie.

Przedstawione wyżej kalkulacje uwzględniały średnią cenę półlitrowego piwa w wysokości 2,90 zł, 750 ml wina (20 zł) oraz 500 ml wódki (24,40 zł).

Kto i gdzie w Polsce pije najczęściej?

Po alkohol najczęściej sięgają mieszkańcy Mazowsza, następnie woj. śląskiego i małopolski. Najmniej wydajemy na ten cel w województwach: lubuskim, świętokrzyskim i opolskim. Roczne wydatki na alkohol w poszczególnych województwach prezentują się następująco:

 • województwo mazowieckie - 6,6 mld zł,
 • województwo śląskie - 5,3 mld zł,
 • województwo małopolskie 4,6 mld zł,
 • województwo wielkopolskie 3,9 mld zł,
 • województwo dolnośląskie 3,9 mld zł,
 • województwo pomorskie 3,1 mld zł,
 • województwo łódzkie 2,6 mld zł,
 • województwo kujawsko-pomorskie 2,5 mld zł,
 • województwo zachodniopomorskie 2,4 mld zł,
 • województwo lubelskie 2 mld zł,
 • województwo podkarpackie 1,9 mld zł,
 • województwo warmińsko-mazurskie 1,6 mld zł,
 • województwo podlaskie 1,3 mld zł,
 • województwo lubuskie 1,2 mld zł,
 • województwo świętokrzyskie 1,1 mld zł,
 • województwo opolskie 982 mln zł.

Co ciekawe, zdecydowana większość ankietowanych pije w mieszkaniu (74 proc.). Kolejne miejsca zajmują puby i bary (9 proc.), restauracje (8 proc.) oraz inne miejsca (5 proc.).

Jak wynika z badań CBOS, najmniej abstynentów należy do grupy wiekowej od 25 do 34 lat - tylko 7 proc. nie pije alkoholu. Uwzględniając natomiast grupy zawodowe, po trunki najczęściej sięgają niewykwalifikowani robotnicy, osoby bezrobotne, a także pracujący na własny rachunek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy wydają fortunę na alkohol. Ile pieniędzy można zaoszczędzić rezygnując z picia? Wystarczy zrobić tzw. "suchy miesiąc" - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński