Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy walczą z piratami drogowymi. Donosicielstwo czy postawa obywatelska?

Magdalena Olechnowicz
Fot. Archiwum/Policja
Policja dostaje coraz więcej zdjęć i filmików dokumentujących wykroczenia drogowego. Sędziowie przyznają, że to coraz częściej dowód w sprawie.

Wyprzedzałeś na ciągłej linii i myślisz, że ci się upiekło? Nie bądź tego taki pewien. Twój sąsiad, z którym niezbyt dobrze żyjesz, mógł jechać za tobą i nagrać twoje wyczyny kamerką w telefonie komórkowym. To coraz powszechniejsze. Zarówno Straż Miejska, jak i policja dostają coraz więcej zdjęć i filmików dokumentujących złe parkowanie, czy też wykroczenia drogowe.

- Nawet dzisiaj przekazałem naczelnikowi drogówki materiał przysłany na naszą skrzynkę mailową. Był to pięciosekundowy filmik, na którym widać, jak kierowca wyprzedza na skrzyżowaniu - mówi Robert Czerwiński, ze słupskiej policji. - Najczęściej są to jednak zdjęcia przechodniów, którzy denerwują się na zastawiane samochodami chodniki, po których nie można przejść.

Takie informacje traktowane są bardzo poważnie. - Jest to podstawa do tego, aby rozpocząć czynności w sprawie o wykroczenie. Ale taki materiał to nie wszystko. Przesłuchujemy świadków, na podstawie rejestracji samochodu ustalamy właściciela i jego też przesłuchujemy - dodaje Czerwiński.

Takie materiały to też coraz częściej dowód w sprawie sądowej. - Bardzo często wykorzystujemy zarówno materiały dźwiękowe, jak i filmowe. Oczywiście, gdy są wątpliwości co do wiarygodności tego materiału, to zlecamy dodatkowe badania fonoskopijne i prosimy o opinie biegłych - mówi Jacek Żółć, przewodniczący II Wydziału Karnego w Sądzie Okręgowym w Słupsku. - Każdy dowód w sprawie rozpatrywany jest w kontekście innych dowodów - dodaje.

Jedni nazywają zjawisko dokumentowania wykroczeń donosicielstwem, inni postawą obywatelską. - Jak najbardziej pochwalam takie zachowania. Przecież to dla naszego wspólnego dobra. Nie można tolerować łamania prawa. W niektórych hrabstwach w wielkiej Brytanii takie sygnały są nawet wysoko nagradzane - mówi Robert Czerwiński.

Jednak zdaniem socjologa, niektórzy są po prostu złośliwi. - Motywacji jest wiele. Z jednej strony jesteśmy po prostu narodem zawistnym i jak możemy dopiec sąsiadowi, to to zrobimy - mówi Sebastian Zdończyk, socjolog zachowań ludzkich ze Słupska. - Z drugiej jednak strony chcemy żyć w świecie, w którym panuje ład i porządek. Dlatego takich ludzi nie można piętnować. Jeśli dane zjawisko jest uciążliwe i nam długotrwale przeszkadza, to po prostu z nim walczymy. Jeśli ktoś namiętnie łamie przepisy, to musi być ukarany. Świadczy to też o tym, że nie jesteśmy obojętni na to, co dzieje się dookoła. To dobrze, bo najgorsza jest znieczulica. To, że reagujemy, to bardzo pozytywne zjawisko - uważa Zdończyk.

Do naszej redakcji też przychodzi coraz więcej ludzi dokumentujących złe parkowanie, nielegalne wysypiska śmieci, czy też łamanie przepisów, również przez policjantów. Zdaniem Zdończyka taka czujność może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. - Każdy z nas będzie miał świadomość, że jest obserwowany i sam zacznie się w końcu pilnować - mówi socjolog.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński