Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polacy ryzykują po alkoholu. Ilu zginie na drogach w te Święta?

Redakcja MM
Redakcja MM
Archiwum / Marek Łagocki
Święta Wielkanocne to okazja do spotkań rodzinnych i w gronie przyjaciół. Właśnie w tych okolicznościach najwięcej rodaków decyduje się prowadzić auto będąc pod wpływem alkoholu.

**Polscy kierowcy przeceniają swoje możliwości jazdy po spożyciu alkoholu -
tak wynika z badań

Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przeprowadzonych na początku 2011 roku.**

Wśród zmotoryzowanych panują stereotypy o nieszkodliwości prowadzenia pojazdu po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu. Nadmierna pewność siebie i błędna ocena własnych możliwości również przyczyniają się do prowadzenia po kieliszku. Policyjne statystki mówią same za siebie: w 2010 roku z winy nietrzeźwych kierowców zginęło 455 osób.

Badania pokazują, w jakich sytuacjach Polacy decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu. Najczęściej zdarza się to podczas powrotu z imprezy u znajomych i rodziny. Zastanawiający jest fakt, że kierowcy w tym przypadku ryzykują zarówno swoim życiem, jak i swoich najbliższych. Rzadziej prowadzimy po spożyciu w domu, restauracji czy miejscu pracy.

Przedmiotem badań były też wymówki kierowców. Tłumaczą się oni brakiem czasu, niewielką ilością wypitego alkoholu czy krótkim odcinkiem przejazdu.

Polacy nie posiadają też wiedzy o tym, w jaki sposób ludzki organizm pozbywa się alkoholu i jak długo trwa powrót do stanu całkowitej trzeźwości, w zależności od rodzaju spożytego trunku. Specjaliści podkreślają, że podobna ilość alkoholu znajduje się kieliszku wódki czy wina, jak i w kuflu piwa. Badania wykazały niedostateczną świadomość kierowców, dlatego KRBRD przygotowuje kampanię edukacyjną, która rozpocznie się w czerwcu i potrwa do końca wakacji.


Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) to międzyresortowy organ pomocniczy Rady Ministrów w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego. KRBRD określa kierunki i koordynuje działania administracji rządowej w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zadania KRBRD to proponowanie kierunków polityki państwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, opracowywanie programów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, zlecanie badań naukowych, inicjowanie oraz opiniowanie aktów prawnych w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego, inicjowanie współpracy zagranicznej oraz działalności edukacyjno-informacyjnej, współpraca z organizacjami społecznymi i instytucjami pozarządowymi oraz analizowanie i ocena podejmowanych działań.
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto