Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół wieku temu wybuchł robotniczy bunt. Skromne obchody Grudnia 1970 roku. Co z nowym pomnikiem upamiętniającym ofiary?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W tym roku minie 50 lat od tragicznych wydarzeń w Szczecinie. Tegoroczne wydarzenia będą skromne z racji pandemii koronawirusa.

- Już półtora roku temu wspólnie z oddziałem gdańskim zaczęliśmy przygotowywać szeregu działań związanych z 50. rocznicą Grudnia 1970 – mówi dr Paweł Skubisz, dyrektor szczecińskiego IPN w Szczecinie.

Jednym z punktów jest plenerowa wystawa „Powstanie Grudniowe 1970 roku”, którą można oglądać na placu Mickiewicza. To wspólne przedsięwzięcie gdańskiego i szczecińskiego oddziału IPN. Na 32 planszach możemy prześledzić dzieje robotniczego powstania. Nie brak tu ciekawostek.

- Prezentujemy m.in. reakcje świata na to stało się w grudniu 1970 roku. Po raz pierwszy pokazujemy wszystkie ofiary Grudnia, nie tylko imiona i nazwiska, ale również wizerunki – dodaje dr Paweł Skubisz.

Album autorstwa dr Pawła Miedzińskiego „Szczecińska rewolta i jej obraz utrwalony na kliszach” to jedna z publikacji, którą ukazała się w związku z obchodami rocznicy. Znalazły się w nim fotografie już wcześniej publikowane, ale także takie, które zostały odnalezione zupełnie niedawno i pozostawały w zasadzie nieznane.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Szczecinie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w grze: „G – 70”. Tematem gry są dramatyczne wydarzenia jakie rozegrały się w Szczecinie 50 lat temu. Gra prowadzi uczestnika przez najważniejsze miejsca związane ze Szczecińskim Grudniem 1970. Jest dostępna bezpłatnie na urządzenia z system Android oraz iOS.

Zobacz też: 49. rocznica „Czarnego Czwartku” w Szczecinie

Natomiast 10 grudnia o godz. 18.00 na fanpage'u @IPN.Szczecin na Facebooku oraz YouTube IPNtvPL zapraszamy na dyskusje online: „Grudzień '70. Fakty i konteksty”

W tym roku na pewno nie będziemy obchodzić rocznicy pod nowym pomnikiem, który stanie na Cmentarzu Centralnym.

- Trwają ostatnie prace w sprawie uzyskania pozwolenia na budowę. Będziemy mogli zbudować pomnik w przyszłym roku – zapewnia dr Paweł Skubisz.

Projekt zakłada przebudowę całej alei, w której pochowane są ofiary tragicznych wydarzeń. Głównym elementem upamiętniającym jest sześcian w środku którego jest otwarta przestrzeń z płytami zawierającymi nazwiska osób, które zginęły na ulicach Szczecina. Elementem, który wchodzi w skład tego upamiętnienia jest również stalowy krzyż o wysokości 5,5 metra. U jego podnóża znajduje się róża wiatrów, nawiązująca do morskości Szczecina jako miasta portowego i stoczniowego.

Tegoroczne obchody rocznicowe z racji obostrzeń epidemicznych będą skromne. 16 grudnia pracownicy IPN odwiedzą groby 13 ofiar spoczywających na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie oraz legendarnych działaczy opozycji – Edmunda Bałuki i Mariana Jurczyka.

ZOBACZ TEŻ:

17 grudnia odbędą się główne obchody, które rozpocznie msza święta pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, o godz. 10, w kościele pw. św. Stanisława Kostki (pl. Matki Teresy z Kalkuty). Zgodnie z wymogami sanitarnymi, może w niej uczestniczyć tylko 51 osób. Po mszy, ok. godziny 12 dojdzie do złożenia kwiatów pod bramą stoczni. Chwilę później odsłonięty zostanie okolicznościowy mural na budynku siedziby zarządu Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Na muralu znajdzie się słynne hasło strajkowe: „Stoczniowcy, strajkujemy aż do zwycięstwa!”.

49. rocznica „Czarnego Czwartku”. Do Szczecina przyjeżdża pr...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński