Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół tysiąca dwulatków zostanie szczepionych

Mariusz Parkitny [email protected]
Bartuś dzielnie zniósł szczepienie, bo mama Anna wytłumaczyła mu, że po zastrzyku będzie zdrowy.
Bartuś dzielnie zniósł szczepienie, bo mama Anna wytłumaczyła mu, że po zastrzyku będzie zdrowy. Marcin Bielecki
Prawie pół tysiąca dzieci zostanie w tym roku zaszczepionych przeciwko pneumokokom. Umożliwia to program, który radni przyjęli na ostatniej sesji.

Co to są pneumokoki

Co to są pneumokoki

To bakterie atakujące różne narządy człowieka. Ze względu na swoją budowę potrafią wnikać do ośrodkowego układu nerwowego. Zwykle występują w jamie nosowej i gardle. Szczególnie u małych dzieci, z uwagi na ich niedojrzały układ odpornościowy, bardzo łatwo dochodzi do zarażenia.

Szczepienia obejmą dwulatków z gminy Police. Według szacunków przygotowanych przez wydział zdrowia polickiego magistratu chodzi o 491 dzieci. Szczepienia, które sfinansuje gmina będą kosztować 122 tysiące złotych. Koszt jednej szczepionki to ok. 250 zł.

Pneumokoki to jedne z najniebezpieczniejszych bakterii dla małych dzieci (szczegóły w ramce). Od ubiegłego roku w Policach rozpoczęła się kompleksowa akcja profilaktyczna.

Od lutego 2010 r. zaszczepiono 1 200 dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Od tego roku badane będą dzieci dwuletnie. Do zaszczepienia potrzebna będzie pisemna zgoda rodziców.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 14,5 mln dzieci poniżej 5 roku życia choruje rocznie na świecie na chorobę pneumokokową (IChP). Śmiertelność jest duża. Umiera prawie milion dzieci w wieku od jednego miesiąca do 5 lat. Najbardziej zagrożone są noworodki i dzieci do 2 roku życia. W Polsce zapadalność na IChP wynosi 19 na 100 tysięcy urodzeń. Nieco lepiej jest w grupie dzieci 0-5 lat - 17,6/100 tysięcy urodzeń.

Zakażenia wywołane przez bakterie pneumokokowe są także wiodącą przyczyną zgonów u dzieci poniżej 5 roku życia. Wśród infekcji, którym można zapobiegać przez szczepienia. Szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom ze względu na swoją skuteczność zostały już włączone do narodowego programu szczepień dla dzieci nowonarodzonych w ponad 45 krajach. O tym, że są skuteczne przekonuje przykład Stanów Zjednoczonych.

Po wprowadzeniu tam szczepień do narodowego programu, w lipcu 2000 r. liczba zakażeń spadła. Osiągnięto znaczącą redukcję częstości zakażeń u dzieci poniżej 1 roku o 87%, u dzieci w wieku do 2 lat o 78%, a u dzieci w wieku do 5 lat o 62%.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński