Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokoje ciszy pojawiają się w kolejnych szkołach

Celina Wojda
Celina Wojda
Do pokoju ciszy w gimnazjum nr 20 przychodzą uczniowie, którym hałas na przerwach przeszkadza. Tu jest dużo spokojniej
Do pokoju ciszy w gimnazjum nr 20 przychodzą uczniowie, którym hałas na przerwach przeszkadza. Tu jest dużo spokojniej Fot. sebastian wołosz
Pokoje ciszy powoli pojawiają się w kolejnych szkołach. Dzięki nim uczniowie nie są aż tak narażeni na hałas, mogą się wyciszyć

W polskich szkołach jest za głośno - alarmują eksperci. Poziom hałasu podczas przerw często przekracza dozwoloną normę i dochodzi nawet do 100 decybeli. To natężenie jest porównywalne do hałasu w fabryce.

I dlatego coraz częściej można w szkołach spotkać specjalne strefy, gdzie nie wolno krzyczeć i słuchać muzyki na głośniku. Tam trzeba być cicho, rozmawiać szeptem, czytać książkę, a muzykę można słuchać w słuchawkach.

Pierwsza strefa ciszy w szczecińskich szkołach powstała w SP nr 1, przy alei Piastów. Na korytarzu wydzielono osobną przestrzeń, ustawiono tam kolorowe pufy, malowidła na ścianach, miły dywan i wszystko oddzielono białymi regałami. Pomysł ten od razu spodobał się uczniom.

Z takiego rozwiązania skorzystała też dyrekcja Gimnazjum nr 20 z oddziałami integracyjnymi. W szkole zagospodarowano osobną salę i stworzono tam pokój ciszy. Powstał on głównie z myślą o uczniach z autyzmem.

- Dzieci autystyczne nie lubią hałasu, to je drażni - opowiada dyrektor placówki Janina Kruszyniewicz. - Szukaliśmy rozwiązania, które pomogłoby im, postanowiliśmy przerobić salę komputerową na pokój ciszy.

Zamiast ławek są tam duże, miękkie pufy, na których uczniowie mogą się położyć i odpocząć. Sala jest zamknięta podczas zajęć, ale z chwilą dzwonka na przerwę drzwi się otwierają. Zawsze można tam spotkać pedagoga, uczniowie nigdy nie są bez opieki.

Początkowo z pokoju korzystały tylko dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Teraz można już tam spotkać zdrowych uczniów, którzy w ciszy chcą zjeść śniadanie, lub powtórzyć coś do klasówki.

Polecamy na gs24.pl:

Osoby, które widziały lub miały kontakt z zaginionym lub posiadają informacje na temat zaginionego proszone są o kontakt z policją.

Zaginęli w 2015 i 2016 roku. Wciąż szuka ich policja [ZDJĘCIA]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński