Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb w czasie epidemii koronawiursa. Jakie są zasady? Jakie zmiany? - 25.03.2020

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Od wtorku na cmentarzach w Szczecinie wyłączone są z obsługi kaplice cmentarne do odprawiania ceremonii pogrzebowych. To zalecenia między innymi Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

"Nie przychodźcie na pogrzeb"

"Nie przychodźcie na pogrzeb. Zostańcie w domu. Otulcie moją Mamę dobrym słowem. Spotkamy się wszyscy przy grobie Taty, jak minie zły czas" – napisał na profilu facebookowym europoseł Bartosz Arłukowicz i wywołał tym wpisem szerszą dyskusję.

"Jak to, mam nie przychodzić na pogrzeb kolegi, przyjaciela, wujka?" - zastanawiają się internauci.

Tata posła Arłukowicza odszedł w miniony piątek. W sobotę odbył się pogrzeb.

- Bartek poprosił nas wszystkich, abyśmy nie przychodzili na pogrzeb – mówią przyjaciele europosła Arłukowicza. - Podkreślał, że nie ma sensu ryzykować, bo teraz nie jest dobry czas na to. To, co się dzieje, to jest zbyt poważne, aby w taki sposób się dodatkowo narażać.

ZOBACZ TEŻ:

Zmiany w organizacji pogrzebów

- Obserwuję teraz pogrzeby i muszę przyznać, że wyglądają smutno - mówi Maria Michalska, kierowniczka Cmentarza Centralnego w Szczecinie. - Przychodzą najczęściej dwie, trzy osoby. Bardzo współczuję wszystkim, to są szalenie smutne ceremonie, ale nie ma wyjścia, sytuacja jest trudna.

Codziennie na szczecińskich cmentarzach jest około 15-17 pogrzebów. Najczęściej nad grobem spotykają się tylko najbliżsi.

- Ludzie są teraz bardzo odpowiedzialni - dodaje Michalska. - Przy grobie uczestnicy ceremonii są od siebie oddaleni, za trumną też idą w sporej odległości od siebie. Ludzi jest mało, nie przychodzą, nie przyjeżdżają.

Od wtorku ceremonie pogrzebowe w Szczecinie nie mogą odbywać w kaplicach cmentarnych.

- To w związku z nasilającym się zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, a także jest to rekomendacja Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego - mówi Andrzej Kus z Zakładu Usług Komunalnych. - W związku z tym uroczystości pogrzebowe ograniczone zostaną do trzeciej stacji, czyli odbywały się będą na cmentarzu, nad grobem, w obecności najbliższej rodziny.

Co to oznacza "najbliższa rodzina"?

- Nie możemy nikomu zakazać przychodzenia na pogrzeb - tłumaczy Kus. - Zgodnie z obowiązującymi w tej chwili przepisami, nie może być zgromadzeń większych niż 50 osób. Ale zalecamy, by nad grobem spotkało się jak najmniej osób. Wystarczą ci rzeczywiście najbliżsi.

- Do ograniczenia liczby osób, które spotykają się na pogrzebie nawołuje cały czas Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe, ale też Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. To rozsądne w tych czasach - komentuje Michalska i dodaje, że jak obserwuje rzadko w tej chwili na ceremonii pogrzebowej jest więcej osób. - Najbardziej liczne pogrzeby to jakieś 15-20 osób, ale to i tak dużo. Nie ma potrzeby narażać się w tej sytuacji.

- Z tego co obserwujemy, to w tej chwili na pogrzebie przy grobie jest o wiele mniej kwiatów i zniczy - mówi pracownik Uskomu, który codziennie jest przy takich ceremoniach. - To całkowicie zrozumiałe przy zdecydowanie mniejszej liczbie osób, które nad grobem żegnają zmarłego.

Dodaje, że pracownicy firm pogrzebowych mają do dyspozycji jednorazowe rękawice i płyny do dezynfekcji.

ZOBACZ TEŻ:

- Ale nie ma kłopotów z kupieniem kwiatów czy zniczy - podkreśla kierowniczka cmentarza. - Cały czas czynne są przynajmniej dwie kwiaciarnie, gdzie też można kupić świeczki. Niech na pogrzeb przychodzą tylko ci, co rzeczywiście muszą.

- Można się ze zmarłym pożegnać w innym momencie - podpowiadają internauci. - Jak minie zaraza, to w umówionym terminie można spotkać się przy grobie. Można uczestniczyć w ceremonii wirtualnie, oglądając ją z telefonu komórkowego. Lub umówić się, że o konkretnej godzinie wszyscy bliscy zapalą w domu symboliczną świeczkę.

ZOBACZ TEŻ:


ZOBACZ TEŻ:

Infolinia dla pacjentów

Masz gorączkę, duszności, kaszel? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.


🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację GS24.pl i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński