Pogrzeb w czasie epidemii koronawiursa. Jakie są zasady? Jakie zmiany? - 25.03.2020

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Od wtorku na cmentarzach w Szczecinie wyłączone są z obsługi kaplice cmentarne do odprawiania ceremonii pogrzebowych. To zalecenia między innymi Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

"Nie przychodźcie na pogrzeb"

"Nie przychodźcie na pogrzeb. Zostańcie w domu. Otulcie moją Mamę dobrym słowem. Spotkamy się wszyscy przy grobie Taty, jak minie zły czas" – napisał na profilu facebookowym europoseł Bartosz Arłukowicz i wywołał tym wpisem szerszą dyskusję.

"Jak to, mam nie przychodzić na pogrzeb kolegi, przyjaciela, wujka?" - zastanawiają się internauci.

Tata posła Arłukowicza odszedł w miniony piątek. W sobotę odbył się pogrzeb.

- Bartek poprosił nas wszystkich, abyśmy nie przychodzili na pogrzeb – mówią przyjaciele europosła Arłukowicza. - Podkreślał, że nie ma sensu ryzykować, bo teraz nie jest dobry czas na to. To, co się dzieje, to jest zbyt poważne, aby w taki sposób się dodatkowo narażać.

ZOBACZ TEŻ:

Zmiany w organizacji pogrzebów

- Obserwuję teraz pogrzeby i muszę przyznać, że wyglądają smutno - mówi Maria Michalska, kierowniczka Cmentarza Centralnego w Szczecinie. - Przychodzą najczęściej dwie, trzy osoby. Bardzo współczuję wszystkim, to są szalenie smutne ceremonie, ale nie ma wyjścia, sytuacja jest trudna.

Codziennie na szczecińskich cmentarzach jest około 15-17 pogrzebów. Najczęściej nad grobem spotykają się tylko najbliżsi.

- Ludzie są teraz bardzo odpowiedzialni - dodaje Michalska. - Przy grobie uczestnicy ceremonii są od siebie oddaleni, za trumną też idą w sporej odległości od siebie. Ludzi jest mało, nie przychodzą, nie przyjeżdżają.

Od wtorku ceremonie pogrzebowe w Szczecinie nie mogą odbywać w kaplicach cmentarnych.

- To w związku z nasilającym się zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, a także jest to rekomendacja Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego - mówi Andrzej Kus z Zakładu Usług Komunalnych. - W związku z tym uroczystości pogrzebowe ograniczone zostaną do trzeciej stacji, czyli odbywały się będą na cmentarzu, nad grobem, w obecności najbliższej rodziny.

Co to oznacza "najbliższa rodzina"?

- Nie możemy nikomu zakazać przychodzenia na pogrzeb - tłumaczy Kus. - Zgodnie z obowiązującymi w tej chwili przepisami, nie może być zgromadzeń większych niż 50 osób. Ale zalecamy, by nad grobem spotkało się jak najmniej osób. Wystarczą ci rzeczywiście najbliżsi.

- Do ograniczenia liczby osób, które spotykają się na pogrzebie nawołuje cały czas Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe, ale też Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. To rozsądne w tych czasach - komentuje Michalska i dodaje, że jak obserwuje rzadko w tej chwili na ceremonii pogrzebowej jest więcej osób. - Najbardziej liczne pogrzeby to jakieś 15-20 osób, ale to i tak dużo. Nie ma potrzeby narażać się w tej sytuacji.

- Z tego co obserwujemy, to w tej chwili na pogrzebie przy grobie jest o wiele mniej kwiatów i zniczy - mówi pracownik Uskomu, który codziennie jest przy takich ceremoniach. - To całkowicie zrozumiałe przy zdecydowanie mniejszej liczbie osób, które nad grobem żegnają zmarłego.

Dodaje, że pracownicy firm pogrzebowych mają do dyspozycji jednorazowe rękawice i płyny do dezynfekcji.

ZOBACZ TEŻ:

- Ale nie ma kłopotów z kupieniem kwiatów czy zniczy - podkreśla kierowniczka cmentarza. - Cały czas czynne są przynajmniej dwie kwiaciarnie, gdzie też można kupić świeczki. Niech na pogrzeb przychodzą tylko ci, co rzeczywiście muszą.

- Można się ze zmarłym pożegnać w innym momencie - podpowiadają internauci. - Jak minie zaraza, to w umówionym terminie można spotkać się przy grobie. Można uczestniczyć w ceremonii wirtualnie, oglądając ją z telefonu komórkowego. Lub umówić się, że o konkretnej godzinie wszyscy bliscy zapalą w domu symboliczną świeczkę.

ZOBACZ TEŻ:


ZOBACZ TEŻ:

Infolinia dla pacjentów

Masz gorączkę, duszności, kaszel? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.


🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację GS24.pl i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie