MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb papieża – emeryta. Będzie wyglądać tak samo jak pozostałych papieży? Jak wygląda ceremoniał pochówku?

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Stefano Spaziani/PAP/DPA
W ciągu ostatnich dni docierały do nas informacje o pogarszającym się stanie zdrowia emerytowanego papieża Benedykta XVI. Odszedł w ostatni dzień roku - 31 grudnia 2022. Watykan posiada wytyczne dotyczące śmierci papieża, ale czy będą one takie same w przypadku emerytowanego papieża?

Na razie wiadome jest jedno – nie zostanie zwołane konklawe w celu wybrania nowej głowy kościoła.

Jak wygląda ceremoniał po śmierci papieża?

- Wszystkie procedury i podejmowane kroki w związku ze śmiercią papieża opisane są w Konstytucji Apostolskiej Universi Dominici Gregis spisanej przez papieża Jana Pawła II – mówi ksiądz profesor doktor habilitowany Mirosław Sitarz, prorektor KUL z katedry kościelnego prawa publicznego i konstytucyjnego.

Po stwierdzeniu zgonu przez lekarzy, kardynał kamerling rozpoczyna wykonywanie czynności nakazanych przez tradycję. Obecnie jest to irlandzki duchowny Kevin Farrell. On jako jedyny może ściągnąć z palca zmarłego papieża „pierścień rybaka”.

Śmierć papieża ogłasza prefekt domu papieskiego. Wszystkim zebranym w Pałacu Apostolskim przekazuje że papież zmarł. Wszyscy zaczynają modły za duszę zmarłego, a później w porządku hierarchicznym podchodzą do niego i całują jego dłoń.

Kamerling ubrany w fioletowe szaty liturgiczne w eskorcie gwardii szwajcarskiej wchodzi do pokojów papieskich. W obecności mistrza ceremonii i prałatów domu papieskiego zbliża się do łóżka papieża, zdejmuje z twarzy chustkę, którą jest przykryta i nachylając się nad zmarłym wzywa go trzykrotnie po imieniu. Następnie uderza go w czoło srebrnym młoteczkiem z rękojeścią z kości słoniowej, po czym wygłasza po łacinie „zaprawdę papież umarł” (vere papa mortuus est).

Notariusz apostolski sporządza akt zgonu, po czym rozbrzmiewają dzwony bazyliki świętego Piotra ogłaszające całemu światu odejście papieża. Wtórują mu dzwony wszystkich kościołów na świecie.

Na drugi dzień, ciało zmarłego papieża przenoszone jest do bazyliki Świętego Piotra, gdzie pozostanie na 3 dni, aby wierni mogli oddać zmarłemu hołd. Przez 9 kolejnych dni od śmierci odprawiane będą nabożeństwa żałobne. Konstytucja Apostolska nakazuje, że sam pogrzeb ma odbyć się pomiędzy czwartym, a szóstym dniem po śmierci papieża - chyba, że zaistnieją inne ważne racje.

Po śmieci papieża nie można fotografować ani nagrywać jego ciała. Aż do czasu pogrzebu, prywatne apartamenty papieskie nie mogą być zamieszkane. Jeśli zmarły zostawił testament i wyznaczył jego wykonawcę, to na nim spoczywa ustalenie i wypełnienie, według zlecenia otrzymanego od testatora, tego, co dotyczy dóbr prywatnych i pism zmarłego. Taki wykonawca zda sprawę z tego, co uczynił, jedynie nowo wybranemu papieżowi.

Pochowany jako biskup czy jako papież?

Konstytucja Apostolska wskazuje założenia ceremoniału w przypadku śmierci papieża sprawującego pontyfikat. Jak wiemy, Benedykt XVI w 2013 roku jako pierwszy od 600 lat abdykował. Amerykański magazyn Time zapytał komentatorów i znawców od spraw liturgii jak powinien wyglądać pogrzeb. Według nich, proponują by pochować Benedykta jak emerytowanego biskupa Rzymu, uwzględniając dodatkowe honory, jako że był papieżem.

- Pogrzeb emerytowanego papieża jest pogrzebem emerytowanego biskupa Rzymu - mówi historyk kościoła Alberto Melloni powołując się na Associated Press. Dodaje, sytuacja nie jest zupełnie bezprecedensowa, ponieważ diecezje na całym świecie mają wytyczne co do tego, jak uhonorować emerytowanego biskupa po śmierci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogrzeb papieża – emeryta. Będzie wyglądać tak samo jak pozostałych papieży? Jak wygląda ceremoniał pochówku? - Kurier Lubelski

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński