Pogoń Szczecin zakończy sezon 2020/21 PKO Ekstraklasy z brązowym medalem

Pogoń Szczecin brązowym medalistą PKO Ekstraklasy.
Pogoń Szczecin brązowym medalistą PKO Ekstraklasy. fot. adam jankowski / polska press
Znamy już podział medali w PKO Ekstraklasie. Z mistrzostwa Polski od kilku tygodni cieszy się Legia Warszawa, a w poniedziałek rozstrzygnęła się rywalizacja o wicemistrzostwo Polski.

Pogoń Szczecin przestała w końcówce sezonu solidnie punktować. W trzech ostatnich meczach zdobyła ledwie dwa punkty (remisy z Wartą Poznań i Zagłębiem Lubin), a Raków Częstochowa konsekwentnie odrabiał straty. Raków miał jeszcze szansę na walkę o mistrzostwo z Legią, ale remisem w Białymstoku zaprzepaścił szansę. Ale sezonu nie zakończył - chciał do zdobytego Pucharu Polski dorzucić wicemistrzostwo Polski.

W piątek Pogoń tylko zremisowała w Lubinie. Tylko, gdyż była lepsza, szybko objęła prowadzenie i miała kolejne szanse. Tyle, że nie potrafiła dobić przeciwnika, który w II połowie raz zdołał odpowiedzieć. To były kolejne stracone punkty wiosną w niezrozumiały sposób.

Ale remis oznaczał też, że Pogoń musiała czekać do poniedziałku i liczyć na Piasta Gliwice. Podopieczni Waldemara Fornalika grali w Częstochowie i gdyby nie przegrali - to kwestię wicemistrzostwa rozstrzygnąłby mecz ostatniej kolejki w Szczecinie. Pogoń w niedzielę o 17.30 podejmie Raków.

Ale już wiemy, że będzie to mecz o przysłowiową pietruszkę i z ceremonią wręczenia pamiątkowych medali po zakończeniu widowiska. Raków pokonał Piasta 1:0, a jedyną bramkę meczu zdobył w 32. minucie Vladislavs Gutkovskis. Gliwiczanie mieli kilka szans na odrobienie strat w II połowie, ale byli bardzo nieskuteczni.

Przewaga Rakowa na mecz przed końcem wynosi 4 punkty.

Dla Pogoni brąz jest czwartym medalem w historii klubu. I drugim brązem. W 1984 r. był brąz zespołu prowadzonego przez Eugeniusza Ksola, w 1987 r. Pogoń była wicemistrzem Polski. Portowcami kierował Leszek Jezierski, a tamten zespół uważany jest do dziś za najbardziej efektowną drużynę w dziejach klubu. W 2001 r. Pogoń znów była wicemistrzem - z trenerem Mariuszem Kurasem na ławce. Teraz zespołem kieruje Kosta Runjaic, który już został trenerem rekordzistą Pogoni pod względem długości pracy w elicie.