MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogoń Szczecin już formalnie obniżyła pensje 22 piłkarzom. O ile?

Maurycy Brzykcy
Maurycy Brzykcy
Andrzej Szkocki
Po rozmowach z zarządem klubu wszyscy piłkarze I drużyny Pogoni Szczecin podpisali aneksy do umów, na mocy których tymczasowo obniżone zostają ich pensje.

Redukcji dokonano dokładnie zgodnie z regułami przyjętymi przez kluby Ekstraklasy SA, ogłoszonymi przez Radę Nadzorczą w zeszły piątek na stronie oficjalnej spółki. Pogoń Szczecin jest tym samym pierwszym ekstraklasowym klubem, który formalnie przeprowadził proces redukcji wynagrodzeń.

W myśl tych zasad kluby: "obniżają zawodnikom wynagrodzenia o 50%, jednak nie mniej niż jednak do kwot nie niższych niż 10 tys. zł brutto w przypadku umów o pracę lub umów cywilnoprawnych dla zawodników nieprowadzących działalności gospodarczej oraz do 10 tys. zł netto dla piłkarzy rozliczających się z klubami na podstawie faktury VAT.

Obniżki wynagrodzeń piłkarzy mają obowiązywać od 14 marca br. do minimum pierwszego meczu ligowego w Ekstraklasie rozgrywanego jako impreza masowa z udziałem publiczności, jednak nie krócej niż do zakończenia sezonu rozgrywkowego 2019/2020 lub do dnia 30 czerwca 2020 r. – zależnie od tego, które z tych zdarzeń nastąpi później."

Wcześniej, na podstawie odrębnie wypracowanych wewnętrznie zasad, obniżone zostały płace sztabów szkoleniowych, medycznych i pomocniczych wszystkich zespołów oraz kadry administracyjnej. Z kolei członkowie zarządu zrzekli się pobierania jakichkolwiek wynagrodzeń do czasu, gdy sytuacja wróci do normy.

Programem tymczasowej redukcji wynagrodzeń objęci zostali wszyscy pracownicy zatrudnieni przez klub.

– Uważam, że należy podkreślić zachowanie naszych zawodników, którzy rozumieją trudną sytuację, w której się znaleźliśmy – mówi prezes Jarosław Mroczek. - Od początku atmosfera tych trudnych rozmów była naprawdę pozytywna. Sytuację w jakiej znalazł się Klub, w jaki sposób uchwała RN Ekstraklasy wpłynie na wynagrodzenia piłkarzy najpierw omówiliśmy razem z dyrektorem sportowym Darkiem Adamczukiem i prawnikiem klubu, mecenasem Tomaszem Brzozowskim z radą drużyny, a następnie spotykaliśmy się pojedynczo z zawodnikami, którzy chcieli wyjaśnić swoje indywidualne wątpliwości. To oczywiście zrozumiałe, bo proces dotyczy bardzo delikatnej kwestii, więc wyjaśnialiśmy to wszystko najlepiej jak potrafimy. Co najważniejsze, w trakcie tych rozmów nikt jednak nie próbował podważać konieczności zastosowania redukcji płac.

ZOBACZ TEŻ:

Zvonimir Kozulj w meczach Pogoni Szczecin

Pogoń Szczecin rozstała się ze Zvonimirem Kozuljem i Soufian...

– Podpisaliśmy z piłkarzami 22 aneksy. Wszystkie na identycznych zasadach, określonych uchwałą RN Ekstraklasy. Poza tym mamy też dziesięciu młodych zawodników, których redukcje nie dotykają, gdyż zarabiają znacząco mniej niż 10 tysięcy złotych miesięcznie - zaznacza prezes Mroczek. – Proces podpisywania aneksów zakończyliśmy już dzisiaj. Chcę powiedzieć, że jestem bardzo dumny z tego, że mam przyjemność pracy z takimi piłkarzami. Myślę, że są liderami wśród piłkarzy ekstraklasowych w rozumieniu trudnej sytuacji, w której się znaleźliśmy. Uważam, że swoimi decyzjami dali bardzo ważny przykład dla środowiska. Wiem, że dla każdego z nich była to bardzo trudna decyzja. Podobnie zresztą jak dla nas, bo przecież nikt nie jest tutaj temu winny. Oczywiście mam nadzieję, że do gry będziemy mogli wrócić jak najszybciej i – co za tym idzie – równie szybko zakończyć obecny stan. Jeszcze raz chciałbym to powiedzieć bardzo wyraźnie – dziękuję każdemu z zawodników za postawę, są dla mnie wspaniałymi ludźmi.

ZOBACZ TEŻ:

Stadion Pogoni Szczecin - stan na 31 marca.

Stadion Pogoni w budowie. Na Twardowskiego przerwy nie ma [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Pożegnanie Pawła Paczkowskiego z Industrii Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński