Pogoń Baltica po pierwszej rundzie: miejsce mogło być lepsze

Agata Cebula (z piłką) była najskuteczniejszą zawodniczką Pogoni w pierwszej rundzie rozgrywek. W 11 meczach zdobyła łącznie 60 bramek. Zadebiutowała też w reprezentacji Polski Andrzej Szkocki
Szóste miejsce w tabeli, cztery porażki i dziewięć punktów straty do lidera. Dorobek Pogoni Baltica w pierwszej rundzie Superligi jest daleki od oczekiwań.

- Oczywiście, nasze miejsce w tabeli mogło być lepsze - przyznaje Przemysław Mańkowski, prezes klubu. - Taki mamy jednak system rozgrywek, że najważniejsza jest faza play off. Mam nadzieję, że już od pierwszej kolejki w nowym roku złapiemy odpowiedni rytm, a do pełni formy dojdą wszystkie kontuzjowane zawodniczki. W optymalnym składzie stać nas na dużo lepsze rezultaty.

W pierwszej rundzie Pogoń nie wygrała z żadnym zespołem, który aktualnie wyprzedza ją w tabeli. Najbliżej zwycięstwa była w meczach z mistrzem i wicemistrzem z poprzedniego sezonu. Z MKS Selgros Lublin szczecinianki na 15 minut przed końcem prowadziły różnicą pięciu bramek. Mecz skończył się remisem, punkt z mistrzem cieszy, ale pozostał niedosyt. Z Zagłębiem Lubin Pogoń do przerwy wygrywała 11:5 i kontrolowała przebieg spotkania. W drugiej połowie szczeciński zespół ogarnęła niemoc i to Miedziowe cieszyły się ze zwycięstwa.

Łącznie w aż sześciu meczach Pogoń w końcówkach meczów traciła prowadzenie. To jeden z podstawowych elementów do poprawy. W zespole nie brakuje doświadczonych zawodniczek, ale jesienią brakowało chłodnej głowy.

Latem wydawało się, że klub jest bliski rozwiązania problemu z prawym rozegraniem. 25-letnia Serbka Jovana Petrović pomyślnie przeszła testy, ale tuż przed podpisaniem kontraktu rozmyśliła się. W tym sezonie na tej pozycji grało kilka zawodniczek, ale żadna nie czuła się tam komfortowo. Wzmocnienie jeszcze zimą prawej połówki byłoby więc wskazane.

- Rynek transferowy jeszcze się nie otworzył, poza tym poczekajmy aż skończą się mistrzostwa Europy. Na razie nie mamy sprecyzowanych planów, ani też nikogo konkretnego na oku. Będziemy jednak obserwować sytuację - podkreśla prezes Mańkowski.

Jeszcze przed przerwą świąteczną Pogoń rozegra ciekawy sparing. 20 grudnia szczeciński zespół zmierzy się w stolicy Niemiec z Fuchse Berlin (1.Bundesliga). Pierwszy mecz w nowym roku już 3 stycznia na wyjeździe z Ruchem Chorzów.

Najlepsze snajperki:
Stefka Agova (Piotrcovia) - 94 bramki, Joanna Obrusiewicz (Zagłębie) - 85, Katarina Dubajova (Olimpia) - 84.