Pogodowy koszmar w Niemczech, Belgii, Holandii i Szwajcarii [ZDJĘCIA] [WIDEO] Potężne ulewy i powodzie, ponad sto ofiar śmiertelnych

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
BRUNO FAHY/AFP/East News
Udostępnij:
Co najmniej sto śmiertelnych ofiar pogodowego żywiołu w Niemczech, kilkanaście osób nie żyje w Belgii. Pełny bilans poznamy dopiero za kilka dni.

Dramatyczna sytuacja w zachodniej części Niemiec, Belgii, Holandii oraz Szwajcarii. Rekordowe opady deszczu w Europie Zachodniej spowodowały, że wiele rzek wystąpiło z koryt i niszczyły wszystko, co napotkały na drodze. W Niemczech zginęło co najmniej sto osób, a setki innych uznaje się za zaginione. Maleńka Belgia zgłosiła co najmniej 11 ofiar śmiertelnych w wyniku ekstremalnych warunków pogodowych, które, zdaniem polityków, spowodowały zmiany klimatyczne.

Pogodowy koszmar w Niemczech, Belgii, Holandii i Szwajcarii ...

Eksperci twierdzą, że zmiana klimatu zwiększy częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych, ale powiązanie pojedynczego zdarzenia z globalnym ociepleniem jest bardzo skomplikowane. Prognozy na najbliższy czas nie są pomyślne. Będzie padało, wręcz lało, co może zwiększyć liczbę ofiar. Strat materialnych na razie jeszcze nikt nie liczy.

Jak się zachować w trakcie burzy? Większość z nas pamięta o odłączeniu urządzeń elektronicznych i o tym, aby nie stawać pod drzewem. Co jednak w wypadku, gdy burza zastanie nas podczas kąpieli w jeziorze lub podczas wycieczki rowerowej? Sprawdź w galerii, czy wiesz jak zachować się w wypadku niebezpieczeństwa ---->

Zasady postępowania w czasie burzy: dzięki tym regułom przet...

Z Belgii pochodzi dramatyczny materiał filmowy z powodzi, który pokazał, jak samochody dosłownie zmiatane były z ulic w mieście Verviers. Około 15 tysięcy policjantów, żołnierzy i pracowników różnych służb ratunkowych ruszyło do akcji, aby pomóc w poszukiwaniach i ratowaniu tych, którzy zostali poszkodowani.

Mieszkańcom Liège, trzeciego co do wielkości obszaru miejskiego Belgii po Brukseli i Antwerpii, nakazano natychmiastową ewakuację, kiedy żywioł zaczął szaleć. Miejscowi urzędnicy apelowali do tych, którzy nie mogli opuścić miasta, aby jak najszybciej przenieśli się na wyższe piętra swoich budynków, bo tylko w ten sposób mogli się uratować.

Źródło:
RUPTLY

Przepływająca przez miasto Moza może, zdaniem hydrologów, podnieść się o kolejne półtora metra, choć przy obecnym stanie jest już i tak na skraju wylania. Miejscowe służby obawiają się również, że most zaporowy w okolicy może się zawalić i wezwali ludzi do wspierania się nawzajem, bo służbom ratowniczym zajmie sporo czasu nim będą mogły przystąpić do działań.

- Sytuacja kryzysowa jest wyjątkowa i solidarność musi w tych bardzo trudnych chwilach zwyciężyć – zawarł w oświadczeniu miejscowy samorząd. Król Belgii Filip i królowa Matylda odwiedzili centrum kryzysowe w Chaudfontaine, na południowy wschód od Liège, przeznaczone dla dotkniętych katastrofalna sytuacją mieszkańców.

Susza, globalne ocieplenie: stan alarmowy dla świata. Naukow...

W Holandii z kolei król Willem-Alexander i królowa Maxima skontrolowali zniszczenia w miejscowości Valeknburgu, w pobliżu granicy belgijskiej i niemieckiej, gdzie powódź dotknęła nawet centrum miasta i zmusiła do ewakuacji pensjonariuszy kilku domów opieki społecznej. Na szczęście w Holandii nie odnotowano żadnych ofiar, ale tysiące ludzi w miastach i wsiach położonych nad Mozą zostało wezwanych do szybkiego opuszczenia swoich domów. W holenderskim mieście Maastricht nakazano ewakuację dziesięciu tysięcy osób.

Najgorsza sytuacja jest jednak w Niemczech.

Angela Merkel w tym czasie spotykała się z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem w Waszyngtonie i obiecała wsparcie dla ofiar tej tragedii. Kanclerz Niemiec zobowiązała się do pełnego wsparcia dla tych, którzy zostali poszkodowani powodziami, które określiła jako jednymi z najgorszych od dziesięcioleci w tym kraju. Przemawiając podczas spotkania z prezydentem USA w Waszyngtonie, Merkel wyraziła najgłębsze kondolencje wszystkim w nawiedzonych przez żywioł regionach, którzy stracili bliskich.

Nieziemskie zdjęcia burzy, tornad i cyklonów. Najbardziej fo...

- Obawiam się, że pełny zakres tej tragedii zobaczymy dopiero w nadchodzących dniach – powiedziała Merkel. Zapowiedziała też wsparcie rządu w akcjach ratowniczych i odbudowie zniszczonych obiektów, mówiąc narodowi niemieckiemu, że rząd nie zostawi ich w tej trudnej godzinie.

Najbardziej ucierpiały niemieckie kraje związkowe Nadrenia-Palatynat i Nadrenia Północna-Westfalia, ale również Belgia i Holandia, z dalszymi powodziami w Luksemburgu i Szwajcarii. Armin Laschet, premier Nadrenii Północnej-Westfalii, podczas wizyty w bardzo dotkniętym rejonie obwinił globalne ocieplenie za ekstremalną pogodę. - Będziemy stawiać czoła takim wydarzeniom bez końca, a to oznacza, że musimy przyspieszyć działania na rzecz ochrony klimatu… ponieważ zmiany klimatyczne nie ograniczają się do jednego państwa – powiedział.

Źródło:
RUPTLY

Kiedy helikoptery zabierały mieszkańców wielu miast z dachów ich domów, inne ekipy przystąpiły już do oczyszczania dróg z powalonych drzew i gruzu. Mieszkańcy Nadrenii Północnej-Westfalii mówili o tym, że żywioł był potężny a oni nie spodziewali się takiej katastrofy.

10 miejsc, które niebawem znikną z powierzchni Ziemi. Pozost...

- Nikt się czegoś takiego nie spodziewał. Skąd się wziął tak potężny deszcz? To jakieś szaleństwo. Opady wytwarzały tak głośne dźwięki, że biorąc pod uwagę szybkość opadów, miało się wrażenie, że za chwile wyważy nasze drzwi do domu. – mówiła Annemarie Mueller, 65-letnia mieszkanka Mayen, w Nadrenii-Palatynacie, w powiecie Mayen-Koblenz.

Pogodowy koszmar w Niemczech, Belgii, Holandii i Szwajcarii ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Pogodowy koszmar w Niemczech, Belgii, Holandii i Szwajcarii [ZDJĘCIA] [WIDEO] Potężne ulewy i powodzie, ponad sto ofiar śmiertelnych - Polska Times

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
16 lipca, 14:47, Maggi2:

Zawsze po burzy przychodzi słońce, a czasem tęcza. Pozdrowienia dla braci z zachodu

16 lipca, 16:45, Gość:

O siostrach zapomniałeś , męski szowinisto ?

17 lipca, 1:00, Geograf:

Tak oni wiedzą, że to przez zmiany klimatyczne. Idioci niech ten beton z rzek skują i utworzą naturalne rozlewiska!

Pierwszym i najwiekszym idiota to jestes wlasnie ty.

T
Tadeusz
Jak by nie wyciepli,Tadka z Reichu ,, to by tego niy było,,
G
Geograf
16 lipca, 14:47, Maggi2:

Zawsze po burzy przychodzi słońce, a czasem tęcza. Pozdrowienia dla braci z zachodu

16 lipca, 16:45, Gość:

O siostrach zapomniałeś , męski szowinisto ?

Tak oni wiedzą, że to przez zmiany klimatyczne. Idioci niech ten beton z rzek skują i utworzą naturalne rozlewiska!

G
Gość
16 lipca, 14:47, Maggi2:

Zawsze po burzy przychodzi słońce, a czasem tęcza. Pozdrowienia dla braci z zachodu

O siostrach zapomniałeś , męski szowinisto ?

M
Maggi2
Zawsze po burzy przychodzi słońce, a czasem tęcza. Pozdrowienia dla braci z zachodu
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie