Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemne trasy Szczecina

szczecin.eu
"Podziemne trasy Szczecina" to rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z II Wojny Światowej oraz przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny.

Jest to największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny. Budowa schronu została ukończona przez Niemców w 1941. Był to schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej. Przy jego budowie wykorzystano prawdopodobnie stare korytarze jeszcze z końca XIX wieku. Schron umieszczony jest na głębokości ok. 5 pięter w skarpie opasanej Murem Oporowym. Od najwyższego wyjścia (Plac Zawiszy) do podłogi dolnego poziomu mierzy sobie 17 metrów wysokości. Jego ściany wykonane są z żelbetonu o grubości 3 metrów a sufit to 2,80 metrów. Najdłuższy korytarz około 100 metrów. Schron posiada 2,500 m2 powierzchni całkowitej i 1,900 powierzchni użytkowej. Po przejęciu go przez Polaków w niedługim czasie został zaadoptowany na schron przeciwatomowy. Aż do początku lat 90-tych odbywały się w nim szkolenia Obrony Cywilnej. Schron nadal kryje w sobie tajemnice, nie wiadomo dokładnie, dokąd prowadzą zamurowane przejścia.

W schronie udostępnione są dwie tematyczne trasy turystyczne:

- Trasa "II Wojna Światowa" - schron przeciwlotniczy (LSR - Luftschutz Räume) - przedstawia rekonstrukcję życia w schronie podczas nalotów, omawia technikę budowania schronu, przedstawia czas II wojny światowej od momentu rozpoczęcia się nalotów na miasto, walki o Szczecin, przejmowanie Szczecina przez polską władzę ludową, odgruzowywanie Szczecina i pierwsze lata powojenne. Zwiedzający obejrzą zrekonstruowane pomieszczenia, napisy i odbędą spacer po tunelu.

Czas przejścia: ok. 1 godzina

- Trasa "Zimna Wojna" - schron przeciwatomowy - prezentuje historię schronu podczas Zimnej Wojny. Techniki adaptacji na schron przeciwatomowy z przeciwlotniczego. Omawia organizację Obrony Cywilnej, prezentuje sprzęt, sposoby działania i propagandę jej towarzyszącą. Podczas tej trasy można zobaczyć magazyn ze sprzętem OC - maskami, płaszczami, urządzeniami do wykrywania skażeń.

Czas przejścia: ok. 1 godzina

Podziemne miasto można zwiedzać codziennie o godz. 12.00
Dla grup od 8 osób zwiedzanie jest możliwe również w innych godzinach.
W niedziele niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja.

Ze Szczecińską Kartą Turystyczną 10% zniżki na zwiedzanie podziemnych tras turystycznych i zwiedzanie miasta. Zwiedzanie schronu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński