Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemne śmietniki w Szczecinie? Jest taki pomysł. Co Wy na to? SONDA

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Archiwum Polska Press
Szczecin przygotowuje się do zastosowania podziemnych i półpodziemnych pojemników na odpady. Takie rozwiązania mogą się przyczynić do polepszenia estetyki podwórek lub np. zwiększenia przestrzeni zielonych, miejsc parkingowych.

W marcu zeszłego roku miasto zadeklarowało zainteresowanie wdrożeniem koncepcji polegającej na podziemnej lub półpodziemnej zbiórki odpadów. Minął ponad rok, o postępy w tej sprawie zapytał w interpelacji radny Marcin Pawlicki, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję zastępcy prezydenta ds. komunalnych.

- Miasto zakupiło w ubiegłym roku pierwszy komplet pojemników do selektywnej zbiórki w systemie półpodziemnym. Zestaw składa się z trzech pojemników: pojemnik półpodziemny 3m3 na metale i tworzywa sztuczne oraz papier i pojemnik półpodziemny 1,8m3 na szkło. Zamiast litej wewnętrznej wkładki zastosowano system workowy tj. worek wykonany z trwałego polipropylenu nadającego się do recyklingu. Ze względu na małą masę, aby opróżnić te pojemniki nie są potrzebne specjalne auta, wystarczy zwykły pojazd do odbioru odpadów wyposażony w dźwig - odpowiada Krzysztof Soska, zastępca prezydenta.

Okazuje się, że miasto w porozumieniu z jednym z zarządców (spółdzielnią mieszkaniową "Dąb") ustaliło już wstępną lokalizację pierwszego zastosowania pojemników. Będzie to osiedle Majowe na Prawobrzeżu.

ZOBACZ TEŻ: Segregacja śmieci dla opornych. Sprawdź, jak ułatwić sobie życie, oszczędzać pieniądze i dbać o środowisko

- Nie ma również przeciwwskazań, by wspólnoty we własnym zakresie podejmowały się realizacji projektowania tego typu pojemników na swoich osiedlach, przy zachowaniu odpowiednich parametrów technicznych. Wydział Gospodarki Komunalnej będzie realizował jako zadanie własne zakup oraz montaż pojemników półpodziemnych w miejscach ogólnodostępnych oraz będzie prowadził działania propagujące wśród właścicieli nieruchomości - dodaje Soska.

W centrum ograniczeniem sieci podziemne

Na terenach komunalnych zarządzanych przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych oraz Szczecińskie TBS i TBS „Prawobrzeże” nie wdrożono jeszcze takich rozwiązań, choć były takie próby podczas projektowania rewitalizacji wnętrza śródmiejskiego kwartału nr 36, ograniczonego placem Zgody, ul. Ks. Bogusława X, A. Małkowskiego, bł. Królowej Jadwigi i Bohaterów Getta Warszawskiego. STBS Sp. z o.o. rozważało możliwość lokalizacji tam podziemnych pojemników.

- Kierowano się przede wszystkim względami estetycznymi związanymi z zagospodarowaniem wnętrza kwartału i jego docelową funkcją jako miejsca spotkań oraz rekreacji mieszkańców. Ostatecznie zrezygnowano z tego rozwiązania z uwagi na zwartą zabudowę mieszkalną oraz stosunkowo dużą ilość sieci uzbrojenia technicznego. Komory podziemne zajmują dość znaczną powierzchnię co w przypadku istniejącego i planowanego uzbrojenia terenu stanowiło mocne ograniczenie. Podstawowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji miał fakt planowanej realizacji dwupoziomowego garażu podziemnego oraz budowy podziemnych zbiorników retencyjnych wody deszczowej - wyjaśnia Soska.

Jednak, jak zapewnia magistrat, w przyszłości tego typu rozwiązania będą brane pod uwagę w planowanych inwestycjach mieszkaniowych. Jedną z wymienianych zalet półpodziemnych lub podziemnych instalacji jest, poza kwestią estetyczną, oszczędzenie miejsca, które można wykorzystać np. na powiększenie terenów zielonych bądź dodatkowe miejsca parkingowe.

Trwa głosowanie...

Podziemne śmietniki w Szczecinie. To dobry pomysł?

ZOBACZ TEŻ:

Przygotowaliśmy listę 20 najpopularniejszych produktów, które do tej pory segregowaliśmy, a teraz mamy je wrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Szczegóły w galerii zdjęć! >>>

Jak segregować śmieci w Szczecinie? Tego plastiku już nie mu...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński