Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziałało na wyobraźnię

Ilona Stec
Ta pozornie bezładna mieszanina kolorowych paciorków, to molekularny model wirusa HIV.
Ta pozornie bezładna mieszanina kolorowych paciorków, to molekularny model wirusa HIV. Archiwum
Nie tak dawno głośno było o poczynaniach czarnoskórego kameruńskiego uchodźcy, mieszkającego w Warszawie, który zaraził wirusem HIV wiele kobiet.

Odkąd sprawa wyszła na jaw, w wielu miastach placówki wykonujące testy na obecność wirusa HIV zaczęły przeżywać oblężenie. Raczej mało prawdopodobne jest, by wśród osób zgłaszających się na badania były tylko partnerki Kameruńczyka lub ich kolejni partnerzy. Wszystko wskazuje na to, że przykład zakażonych kobiet podziałał na wyobraźnię innych osób. Czy w punktach konsultacyjno - diagnostycznych HIV/AIDS też zaobserwowano większy ruch?
Poskutkowało...

- Na pewno mamy obecnie więcej pacjentów. Sądzę, że sytuacja, która zdarzyła się przy udziale tego człowieka, spowodowała, że ludzie zaczęli myśleć, zaczęli analizować swoje dotychczasowe zachowania. Poskutkowało to zwiększeniem liczby osób zgłaszających się także do nas - twierdzi Elżbieta Gruchała, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Koszalinie, przy której działa koszaliński Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny HIV/AIDS. Tylko w tym roku na rozmowy ze specjalistą zgłosiło się tu już 180 osób. 86 pacjentów poddano testom wykrywającym zakażenie wirusem HIV. Na szczęście wyniki tych wszystkich badań były ujemne.

Setki osób poddaje się badaniu

W zeszłym roku w koszalińskim punkcie HIV / AIDS przyjęto kilkaset osób. Prawie 300 spośród nich poddano badaniom, w wyniku których ujawniono 8 świeżych zakażeń HIV. Osoby, u których stwierdzono wirusa, to w większości mężczyźni.

W 2006 roku w województwie zachodniopomorskim wykryto w sumie 25 zakażeń wirusem HIV, odnotowano też 11 świeżych zachorowań na AIDS. Od momentu , gdy rozpoczęto badania, czyli od 1985 roku do tej pory, w Zachodniopomorskiem zarejestrowano 411 zakażeń wirusem HIV, u 86 osób rozwinął się zespół AIDS. W Szczecinie punkt konsultacyjno - diagnostyczny HIV / AIDS działa również w Szczecinie. Mieści się w budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej przy ul. Wojska Polskiego 16. Czynny jest w poniedziałki i środy od godz. 15.15 do godz. 19.15 (tel. 091 48 60 025). I tu można bezpłatnie oraz anonimowo zrobić sobie testy w kierunku HIV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński