MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżka stóp procentowych. Prezes ZBP: Odczujemy to z pewnym poślizgiem

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Obecnie mamy najwyższe stopy procentowe od 2013 r. Zdaniem ekspertów, ich podwyższenie było nieuniknione.
Obecnie mamy najwyższe stopy procentowe od 2013 r. Zdaniem ekspertów, ich podwyższenie było nieuniknione. fot.123RF
We wtorek 4 stycznia Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc., który doprowadził stopę referencyjną do 2,25 proc. Jak wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP, decyzje związane ze zmianą stóp procentowych zwykle odzwierciedlają się w działaniach, ofertach banków z kilkumiesięcznym poślizgiem.

- Decyzję związane ze zmianą stóp procentowych w jedną, czy w drugą stronę zwykle odzwierciedlają się w działaniach, ofertach banków z kilkumiesięcznym poślizgiem. Zdarzają się nawet kilku kwartalne poślizgi- tłumaczy w rozmowie z nami Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Pietraszkiewicz przypomina, że w wyniku, drastycznego, dramatycznego i szybkiego obniżenia stóp procentowych wiele banków znalazło się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wskazuje tutaj zarówno duże, sieciowe banki, jak i te lokalne i spółdzielcze. - Nie zawsze w odpowiednim terminie były realizowane lub w ogóle nie były przeprowadzane dostosowania po stronie fiskalnej, leżącej po stronie polityki rządu- wskazuje.

- Teraz, kiedy nastąpiło podwyższenie stóp procentowych przez NBP, pojawiła się większa szansa na uzyskanie dochodów odsetkowych. Jednak pamiętajmy o tym, że podwyżka stóp procentowych może wygenerować pewne inne problemy- tłumaczy. Ekspert przyznaje, że część klientów utraci zdolność kredytową, co oznacza zmniejszenie podaży kredytów. - Po drugie musimy się liczyć z tym, że część portfela kredytowego może ulegać erozji. To z kolei wiązałoby się z koniecznością do tworzenia rezerw- mówi.

Jednak zdaniem Pietraszkiewicza, podwyżkę stóp procentowych zauważymy z pewnym poślizgiem. - Mam nadzieję, że sukcesywnie będziemy odbudowywać atrakcyjność oszczędzania w bankach, która w ostatnich latach spadła dramatycznie. Wielu klientów banków było rozżalonych, że ich oszczędności nie były odpowiednio wynagradzane, a nawet powodowały pewne dodatkowe koszty związane z utrzymywaniem środków w bankach- wylicza.

- Spodziewam się, że w najbliższych miesiącach ta sytuacja będzie powracać do stanu normalnego, że będziemy mieć więcej lokat z dłuższym terminem zapadalności i mniej środków na rachunkach bieżących, a pamiętajmy, że te proporcje bardzo się odwróciły w ostatnich latach- podsumowuje.

Rada Polityki Pieniężnej 4 stycznia postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu:

  • stopa referencyjna 2,25% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,75% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 1,75% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 2,30% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 2,35% w skali rocznej

Warto podkreślić, że tym samym mamy najwyższe stopy procentowe od 2013 r. Zdaniem ekspertów, podwyższenie stóp procentowych przy obecnych, ostatnich, odczytach danych makroekonomicznych było nieuniknione.

Procenty zastępują promile

Co drugi bank poprawił w ostatnim miesiącu ofertę dla oszczędzających – wynika z danych zebranych przez HRE Investments. Pozytywne zmiany dotyczyły przede wszystkim podwyżki oprocentowania. Jest to bezpośrednia konsekwencja podwyżek stóp procentowych za którymi stoją niewidziane od lat podwyższone odczyty inflacji.

Zdaniem Bartosza Turka oraz Oskara Sękowskiego z HRE Investments, jeśli zgodnie z rynkowymi przewidywaniami faktycznie podstawowa stopa procentowa dojdzie do poziomu 3,5 – 4,0 proc., to i przeciętne oprocentowanie bankowych lokat może zacząć w końcu wynosić około 2 proc. - Do takich zmian droga jest jednak jeszcze daleka. Jest to raczej perspektywa końcówki 2022 roku lub dopiero roku 2023 – oczywiście o ile bieżące prognozy się sprawdzą. A trzeba pamiętać, że w ostatnich miesiącach czy tygodniach, rynkowe przewidywania mogą się zmieniać jak w kalejdoskopie- wskazują w przesłanym komentarzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżka stóp procentowych. Prezes ZBP: Odczujemy to z pewnym poślizgiem - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński