MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwójny rocznik pomieścił się w szkołach w Szczecinie bez większych problemów

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Krzysztof Kapica
46 mln zł musiał wydać Szczecin na przygotowanie szkół do przyjęcia podwójnego rocznika.

Przystosowanie szkół do podwójnego rocznika wymagało analizy warunków lokalowych, zainteresowanie uczniów poszczególnymi szkołami czy liczebności oddziałów.

Szkoły gimnazjalne przygotowały 127 oddziałów dla uczniów i 173 sale lekcyjne.

- Dzięki temu nie musieliśmy likwidować innych sal, jak np. biblioteki. Uratowała nas również struktura szkół, czyli zespoły szkół z gimnazjami - mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Szczecinie. - Po wygaszeniu gimnazjów mieliśmy 104 sale do dyspozycji. Mimo że było wiele sal, które nie były używane, to trzeba je było przystosować.

ZOBACZ TEŻ:

44 tys. uczniów rozpoczęło naukę w Szczecinie. Z jakimi nast...

Sześć szkół przeprowadziło modernizacje we własnym zakresie. Kosztowało to łącznie ponad milion zł. 15 szkół wymagało poważnych inwestycji, co z kolei kosztowało ponad 44 mln zł.

Drugim poważnym problemem przy planowaniu przyjęcia podwójnego rocznika był brak nauczyciel.

W tej chwili w szkołach ponadgimnazjalnych jest 338 wakatów do obsadzenia, ale przekładają się one na 163 etaty, czyli średnio potrzebni są nauczyciele na pół etatu.

CZYTAJ TAKŻE:

- Dyrektorzy rzadko szukają nauczyciela na cały etat - mówi Lidia Rogaś. - Zazwyczaj potrzebny jest nauczyciel na kilka godzin w tygodniu. Na przykład 13 szkół szuka matematyka, ale w przeliczeniu są to tylko 3 etaty. Często poszukiwani są nauczyciele do nauczania indywidualnego. Dyrektorzy w szkołach ponadgimnazjalnych zwracają też uwagę na to, żeby nauczyciel miał uprawnienia egzaminatora na maturze, a nie każdy nauczyciel je ma.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dużym zagrożeniem podczas rekrutacji była spora liczba uczniów spoza Szczecina. W tym roku napłynęła ich rekordowa liczba, ale bardzo duża grupa tych uczniów nie potwierdziła woli nauki w Szczecinie.

- Zwiększyliśmy limit uczniów w klasach nawet do 35 osób, bo wiedzieliśmy, że część tych uczniów wybierze naukę we własnej miejscowości - mówi Lidia Rogaś.

CZYTAJ TEŻ:

Obecnie w liceach średnio w klasie jest 30 uczniów, w technikach 32 uczniów, w szkołach branżowych po 26 uczniów.

Nie ma problemu z dwuzmianowością. W kilku szkołach ponadgimnazjalnych zajęcia kończą się przed godz. 15.

W 83 proc. szkół zajęcia kończą się między 15 a 17, a w 4 szkołach po godz. 17, ale są to szkoły branżowe, które mają zajęcia praktyczne z osobami, które pracują w różnych firmach.

POLECAMY:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Starożytne systemy oświaty wyglądały zupełnie inaczej niż współczesne. Niektóre dzieci były odprowadzane do szkoły przez niewolników, a mniej pilni uczniowie za karę byli zamykani w świątyniach. Sprawdź, co wiesz o pierwszych nauczycielach w różnych krajach.

Kim byli pierwsi nauczyciele? Poznaj pradawne systemy oświaty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński