Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwójny rocznik będzie walczył o miejsca w szkołach ponadpodstawowych

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Nowy rok szkolny to wiele zmian. To będzie trudny rok szczególnie dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjów. Te dwa roczniki spotkają się podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Rodzice i uczniowie obawiają się czy przy podwójnym roczniku dla wszystkich wystarczy miejsc. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że dla wszystkich wystarczy miejsc, dlatego, że każda szkoła utworzy odrębne klasy dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum.

- W ubiegłym roku, podczas tworzenia nowej sieci szkół, każdy samorząd brał pod uwagę to, że w roku szkolnym 2018/2019 do szkół trafi podwójny rocznik i trzeba będzie się na to przygotować - mówi Jacek Sołtysia, zachodniopomorski wicekurator oświaty. - Każda szkoła ma na uwadze to, że powstanie więcej klas. Cieszą się z tego nauczyciele, bo będzie dla nich więcej pracy. Problem może się pojawić w przypadku nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Uczniowie nie powinni mieć większych niż dotychczas problemów z dostaniem się do wybranej szkoły.

MEN podkreśla, że do szkół najbardziej popularnych i tak było trudno się dostać, bo zawsze były oblegane, i nie jest to związane z reformą oświaty, ale z popularnością szkoły. To zjawisko znane od lat.

Podczas rekrutacji będą brane pod uwagę wyniki egzaminu ósmoklasisty i egzaminu gimnazjalnego, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch innych przedmiotów, szczególne osiągnięcia ucznia, ukończenie szkoły z wyróżnieniem.

Do końca stycznia 2019 r. kurator oświaty ustali harmonogram rekrutacji oraz terminy składania dokumentów. Do końca lutego 2019 r. ogłosi wykaz konkursów przedmiotowych punktowanych w rekrutacji. W marcu 2019 r. w szkołach będą dostępne szczegółowe informacje o zasadach rekrutacji.

Egzamin ósmoklasisty po raz pierwszy zostanie przeprowadzony od 15 do 17 kwietnia 2019 r. Uczeń obowiązkowo przystąpi do egzaminu z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki. Przykładowe pytania egzaminacyjne można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Ponadto CKE planuje w grudniu 2018 r. przeprowadzenie próbnego egzaminu.

Egzamin gimnazjalny zaplanowano od 10 do 12 kwietnia 2019 r. Egzamin składa się z trzech części: humanistycznej (WOS, historia, język polski), matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego nowożytnego. Egzamin ten zostanie przeprowadzony po raz ostatni.

W Kuratorium Oświaty w Szczecinie od września utworzony został punkt konsultacyjny dotyczący rekrutacji.

POLECAMY TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński