Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podłoga lasem pachnąca

Małgorzata Annuewicz
Te panele przebyły długą drogę. Drewno pochodzi z polskich lasów, panele wykonano w Finlandii, gotowe wróciły do Polski.
Te panele przebyły długą drogę. Drewno pochodzi z polskich lasów, panele wykonano w Finlandii, gotowe wróciły do Polski. Marcin Bielecki
Drewniane posadzki są trwałe i eleganckie. Pasują zarówno do pomieszczeń stylowych i nowoczesnych. Drewno stwarza w pomieszczeniach atmosferę naturalności i jeśli tylko nie jest narażone na wilgoć, daje gładką, ciepłą powierzchnię o subtelnych barwach, wzorach i strukturach.

Drewniane podłogi, mimo swej twardości, są bardziej dźwiękochłonne niż płytki ceramiczne. Istnieje wiele rodzajów drewnianych podłóg. Są z desek, które można malować, gruntować lub powlekać substancją uszczelniającą. Są parkiety z klepek, długie deszczułki układane na wpust oraz płyty mozaikowe.
Niesłabnącą popularnością cieszą się rodzime gatunki drewna. Posadzki z dębu, buku, klonu, orzecha czy grabu uznawane są za bardzo trwałe i eleganckie. Coraz częściej jednak decydujemy się na droższe ale i twardsze drewno egzotyczne. Daru - daru, jatoba, merbau, jarrah, kambala, iroko, kempas, badi są sprawdzone jak mahoń czy heban. Mają oryginalny odcień i usłojenie, a swoją twardością przewyższają wszystkie krajowe gatunki drewna.
Jeśli zadawala nas naturalna barwa drewna, powlekamy jego powierzchnię warstwą przezroczystego wosku lub przezroczystym środkiem konserwującym. Jeśli deski podłogowe w naszym mieszkaniu są stare i zniszczone ale jednak zdrowe, możemy je odnowić i pomalować dekoracyjny motyw. Uzyskamy go za pomocą szablonu. Dla uzyskania pożądanego wzoru możemy zastosować więcej niż jeden kolor. Wzór ożywi pokój, rozproszy sztywną jednolitość desek. Z gotowych klepek parkietowych możemy ułożyć wytworną posadzkę. Można je układać w wytworną, tradycyjną jodełkę czy wiązania cegłowe. Takie wzory dadzą efekt wyjątkowo gładkiej powierzchni.
Kupując drewno trzeba zwrócić uwagę na jego wilgotność i twardość. Wilgotność nie może przekraczać 12 procent. Taka wilgotność jest odpowiednia do pomieszczeń o temperaturze od 20 do 22 stopni Celsjusza. Twardość to kwestia rodzaju drewna: sosna ma twardość 1,5, brzoza - 2,5, wiśnia i dąb - 3,8, buk - 3,9, jesion i klon - 4,2, bambus - 4,6.
Bardzo ważna przy wyborze posadzki jest jej grubość. Typowa mozaika ma 8 mm. Jest cienka, ale ma to swoje zalety, np. można ją kłaść na ogrzewanie podłogowe. Grubsze podłogi - lite i zbudowane warstwowo mają warstwę użytkową, czyli tę, którą możemy cyklinować.
Przed położeniem parkietu na szlichcie trzeba wylać warstwę samopoziomującą, następnie zagruntować podłoże i dopiero wtedy przyklejać klepkę. Już ułożony najlepiej zostawić na dwa tygodnie w spokoju, a dopiero po tym zeszlifować. Przy pierwszym cyklinowaniu zdziera się około 2 mm. drewna, bez względu na rodzaj podłogi. Potem trzeba ją jeszcze polakierować, zabezpieczyć woskiem lub olejem.
Gotowe posadzki są już fabrycznie lakierowane, często specjalnie utwardzanymi promieniami UV. Tak przygotowane są panele i deski podłogowe, ale też niektóre rodzaje parkietu. Maszynowe, pięcio lub sześciowarstwowe lakierowanie gwarantuje, że na każdej desce jest jednakowa warstwa lakieru.
Innym rodzajem podłogi gotowej jest deska barlinecka, zwana barkietem. Składa się z trzech warstw litego drewna: licowej o grubości 3,5 mm, siedmiomilimetrowej warstwy środkowej z drewna iglastego i dolnej o grubości 4,5 mm. Warstwowa budowa sprawia, że taka podłoga mniej pracuje, czyli mniej kurczy i rozszerza pod wpływem wilgotności i temperatury. Deskę barlinecką montuje się jako podłogę pływającą, czyli nie przykleja do podłoża. Dzięki temu może się ruszać. Podobnie jak parkiet czy mozaikę można ją odnawiać, nawet do ośmiu razy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński