Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa mec. Przemysława W. Podejrzany adwokat uniknął pobytu w celi ale i tak czekają go kłopoty

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Adwokat ma dozór policyjny (obowiązek stawiania się na komisariacie w wyznaczonym czasie), zakaz kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakaz opuszczania kraju. Zatrzymano mu też paszport.
Adwokat ma dozór policyjny (obowiązek stawiania się na komisariacie w wyznaczonym czasie), zakaz kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakaz opuszczania kraju. Zatrzymano mu też paszport. archiwum
Sąd nie zgodził się na aresztowanie mec. Przemysława W., ale szczeciński adwokat nie może jeszcze odetchnąć z ulgą. Ma dozór policyjny, zarzut utrudniania śledztwa i czeka go postępowanie w adwokaturze.

Mec. W. został zatrzymany w ubiegłym tygodniu podczas akcji Centralnego Biura Śledczego Policji przeciwko domniemanym handlarzom narkotyków.

Wśród podejrzanych są takie tuzy przestępczego podziemia jak Andrzej Z. ps. Słowik, Leszek D. ps. Wańka, czy Janusz P. ps. Parasol, czyli bossowie starego gangu pruszkowskiego. Łącznie zatrzymano 21 osób. Osiemnaście trafiło do aresztu.

Trzech podejrzanych pozostało na wolności, bo sąd nie zgodził się na ich aresztowanie. Jest wśród nich mec. Przemysław W. ze Szczecina. Według prokuratury nakłaniał świadka do składania fałszywych zeznań w procesie prowadzonym przed Sądem Okręgowym w Szczecinie. Grozi za to osiem lat więzienia. W. nie przyznaje się do winy. Choć uniknął pobytu w celi aresztu, to nie ma powodów do zadowolenia. Sąd uznał, że dowody zgromadzone przez prokuraturę z Warszawy są mocne.

- Sąd stwierdził, iż zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że podejrzani dopuścili się zarzucanych im przestępstw - mówi prokurator Łukasz Łapczyński z Prokuratury Krajowej.

Dlatego adwokat ma dozór policyjny (obowiązek stawiania się na komisariacie w wyznaczonym czasie), zakaz kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakaz opuszczania kraju. Zatrzymano mu też paszport.

Będzie się też tłumaczył przed rzecznikiem dyscyplinarnym adwokatury.

- W oparciu o dostępne obecnie wiadomości sprawa została skierowana do rzecznika dyscyplinarnego Szczecińskiej Izby Adwokackiej w celu podjęcia czynności sprawdzających - wyjaśnia adwokat Piotr Dobrołowicz, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie.

Wśród aresztowanych jest też klient mec. W., Mirosław D. ps. Dziobak. To przestępca ze Szczecina, któremu prokuratura zarzuca kierowanie grupą przestępczą o charakterze zbrojnym.

O śledztwie

Na polecenie Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 22 osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się przestępczością narkotykową i kryminalną.

Wśród zatrzymanych jest Andrzej Z. ps. „Słowik”, Leszek D. ps. „Wańka”, Janusz P. ps. „Parasol”, Mirosław B. ps. „Dziobak”, Paweł S. ps. „Pawełek”, Paweł M., jak również adwokat Przemysław W. Po doprowadzaniu do prokuratury zatrzymani usłyszeli zarzuty. Prokurator skierował wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 21 osób. 18 osób trafiło do aresztu.

W trakcie przeszukań funkcjonariusze Policji zabezpieczyli 0,5 kg marihuany oraz broń palną w postaci pistoletu Browning.
Andrzejowi Z. ps. „Słowik”, Leszkowi D. ps. „Wańka”, Januszowi P. ps. „Parasol” zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu handel kokainą, dokonywania obrotu znaczną ilości narkotyków w postaci 35 kilogramów kokainy o czarnorynkowej wartości ok. 5 milionów złotych. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 18 lat pozbawienia wolności.

Grupy o charakterze zbrojnym

Ponadto prokurator przedstawił pozostałym zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanych grupach przestępczych w tym o charakterze zbrojnym. Mirosław D. ps. „Dziobak” usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym kwalifikowane. Czyny objęte zarzutami dotyczą również rozbojów przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów w tym noży oraz broni palnej. Podejrzani w trakcie napadów zabierali m.in. pieniądze w gotówce, złotą biżuterię o wartości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Część osób jest podejrzana o posiadanie bez wymaganego zezwolenia łącznie kilkunastu sztuk broni palnej, m.in. pistoletów maszynowych oraz grantów Kolejne zarzuty dotyczą obrotu znacznymi ilościami narkotyków w postaci amfetaminy, marihuany oraz kokainy.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Grupy działały głównie na terenie woj. zachodniopomorskiego i mazowieckiego, ale również na terenie Skandynawii oraz RFN i Holandii.

Z uwagi na dobro postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował wnioski o zastosowanie wobec 21 podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec jednego podejrzanego zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji połączony z poręczeniem majątkowym w kwocie 30 tysięcy złotych. Sąd uwzględnił 18 wniosków i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie w tym wobec Andrzeja Z. ps. „Słowik”, Leszka D. ps. „Wańka”, Janusza P. ps. „Parasol”, Mirosława B. ps. „Dziobak”, Zbigniewa R. ps. „Słoniu”, Pawła S. ps. „Pawełek”, Sławomira N. ps. „Niewier”.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński