Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podejrzane spotkania Pogoni II, Vinety i Błękitnych w III lidze. Były ustawiane?

Jakub Lisowski
Jakub Lisowski
Jedno z podejrzanych spotkań z czerwca 2022: Bałtyk Koszalin kontra Błękitni.
Jedno z podejrzanych spotkań z czerwca 2022: Bałtyk Koszalin kontra Błękitni. Gk24.pl
W mediach społecznościowych zawrzało. We wtorek rano pojawił się w nich list pochodzący z firmy bukmacherskiej sugerujący, że mecze z udziałem naszych zespołów mogły być ustawione.

List miał niby dotrzeć do Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej i klubów. W dużym skrócie: przedstawiciel bukmachera, twierdzi że mecze: Świt Szczecin – Pogoń II Szczecin, Bałtyk Gdynia – Vineta Wolin czy czerwcowe spotkania Błękitnych Stargard z Bałtykiem Koszalin i Pogonią Nowe Skalmierzyce cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem obstawiających. To sdla firm bukmacherskich sygnał ostrzegawczy, bo sugeruje, że z klubów mógł wyjść potajemny komunikat – co obstawić. Dzięki temu wtajemniczeni mieli szanse na zarobek.

Takie działanie określane jest z języka angielskiego mianem "match fixing", czyli ustawienie wyniku meczu przed jego rozegraniem. Po polsku najprościej użyć określenia: ustawienie meczu.

Takie działanie w świecie piłki nie jest czymś wyjątkowym. Głośny jest przypadek zawodnika Brentford Ivana Toney’a, który miał obstawiać spotkania w zakładach bukmacherskich przed dwoma laty. Podobną sprawę przerabialiśmy niedawno w Szczecinie. Paweł Cibicki był piłkarzem Pogoni, który został zdyskwalifikowany za celowe działanie sprzed kilku lat, gdy był zawodnikiem szwedzkiego klubu.

Co teraz zrobią nasze kluby i ZZPN?

- Jeśli sprawa dotyczy spotkań III ligi to nie jest to w naszej gestii i my nic nie możemy zrobić – mówi Dariusz Królikowski z ZZPN. - Za III ligę odpowiada PZPN, który przed każdym sezonem uczula kluby, że mogą mieć do czynienia z zabronionymi działaniami bukmacherskimi i każdy sygnał trzeba zgłaszać.

Gorąco zrobiło się też wokół Pogoni, a więc najważniejszego klubu Pomorza Zachodniego. Klub we wtorek rano opublikował komunikat.

- Klub nie był w gronie odbiorców wiadomości, zawierającej informacje dotyczące potencjalnych działań „match fixing”. Klub niezwłocznie przekaże materiał właściwym organom, tj. Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Klub ocenia wiadomość jako bardzo mało wiarygodną (m.in. z uwagi na nieoficjalny adres nadawcy, sposób sformułowania wiadomości, listę odbiorców oraz samą treść), prewencyjnie przekazuje materiał właściwym organom. W przypadku meczu Pogoni II – wbrew pojawiającym się w internecie opiniom – wiadomość nie zawiera żadnych twardych danych i dowodów, mogących kogokolwiek obciążyć. Absolutnie nie dopuszczamy możliwości udziału zawodników występujących w Pogoni Szczecin SA w działaniach „match fixing”. Jakakolwiek działalność tego typu za każdym razem wiązałaby się z natychmiastowym zwolnieniem dyscyplinarnym, co wynika z zapisów kontraktowych każdego piłkarza, a także ścisłą współpracą klubu z właściwymi organami – piszą władze Pogoni.

Zaskoczenie także w Świcie.

- Odnośnie tego konkretnego meczu jestem zdziwiony podejrzeniami. My po prostu byliśmy słabsi, więc nie wiem, jak to mogło być obstawione – mówi Szymon Kufel, dyrektor Świtu. - Mail do nas nie dotarł, więc… może to jakaś reklama firmy?

We wtorkowe popołudnie ukazał się komunikat Polskiego Związku Piłki Nożnej.

1. Polski Związek Piłki Nożnej od końcowej fazy sezonu 2021/2022 obserwuje zwiększoną działalność międzynarodowych grup przestępczych, które usiłują w nieuczciwy sposób uzyskać wpływ na przebieg meczów piłkarskich lub zdarzenia boiskowe, będące przedmiotem zakładów bukmacherskich, w szczególności w niższych klasach rozgrywkowych.

2. Rzecznik Dyscyplinarny PZPN w komunikacie z 27 czerwca 2022 r. przestrzegał przed powyższymi zagrożeniami i zwracał uwagę – w szczególności klubom piłkarskim – na zwiększoną liczbę podejrzanych zakładów bukmacherskich w III lidze i niższych klasach rozgrywkowych w końcowej fazie sezonu 2021/2022.

3. Od wielu lat mecze Ekstraklasy oraz I ligi są analizowane przez szwajcarską firmę SPORTRADAR pod kątem ryzyka związanego z zakładami bukmacherskimi. W tych meczach ryzyko „match-fixingu” zostało, jak dotychczas, skutecznie zminimalizowane.

4. Od sezonu 2022/2023 mecze piłkarskie również II ligi oraz III ligi, a także CLJ, będące przedmiotem zakładów bukmacherskich, formalnie podlegają analizie firmy SPORTRADAR na podstawie umowy zawartej w sierpniu br.

5. W celu zmniejszenia ryzyka związanego z „match-fixingiem” w Polsce, Rzecznik Dyscyplinarny PZPN przekazał we wrześniu 2022 r. polskim organom ścigania informacje dotyczące jedenastu meczów piłkarskich w celu prowadzenia stosownego postępowania karnego, w przypadku stwierdzenia popełnienia przestępstw określonych w art. 46-47 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie.

6. Otrzymane w sezonie 2022/2023 raporty SPORTRADAR Universal Fraud Detection System („UFDS”) potwierdzają zainteresowanie meczami polskich drużyn, w szczególności w rozgrywkach III ligi, przez osoby biorące udział w zakładach bukmacherskich prowadzonych w szczególności w Azji.

7. Polski Związek Piłki Nożnej wyraża pełną gotowość współpracy z organami ścigania w zakresie przeciwdziałania zjawisku ustawiania meczów piłkarskich.

8. Informacje zawarte w ostatnich doniesieniach medialnych będą przedmiotem wnikliwej analizy oraz postępowań wyjaśniających prowadzonych przez Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN. Zostaną również, po dokonaniu weryfikacji przedstawionych informacji, przekazane do organów ściągania.

9. Kluby piłkarskie, których mecze – z uwagi na podejrzane zakłady bukmacherskie – mogą wskazywać na „match-fixing”, muszą niezwłocznie podjąć działania zmierzające do uświadomienia zawodnikom ewentualnej odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz karnej w przypadku stwierdzenia „match-fixingu”. PZPN oczekuje od tych klubów jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

10. Udział w meczach piłkarskich, w których dowody – w szczególności raporty UFDS – wskazują na przewinienie „match-fixingu”, może być podstawą do poniesienia przez kluby piłkarskie odpowiedzialności dyscyplinarnej na podstawie Art. 116 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN w związku z Art. 107 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, który w takim przypadku przewiduje m.in. karę dyscyplinarną w postaci przeniesienia zespołu do niższej klasy rozgrywkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński